REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wspólne rozliczenie z małżonkiem w 2016 roku

Wspólne rozliczenie z małżonkiem w 2016 roku
Wspólne rozliczenie z małżonkiem w 2016 roku

REKLAMA

REKLAMA

Wspólne rozliczenie małżonków to przykład często wykorzystywanej preferencji przy składaniu zeznań rocznych PIT. Decyzję, czy skorzystać z niej, podejmują indywidualnie podatnicy. Należy jednak spełnić przy tym pewne kryteria.

Możliwość złożenia wspólnego zeznania podatkowego mają małżonkowie, którzy pozostawali w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy i między którymi istniała przez cały rok wspólność majątkowa małżeńska.

Autopromocja

Możliwe jest także opodatkowanie wspólnie ze zmarłym małżonkiem, w sytuacji gdy:    

a) podatnik zawarł związek małżeński przed rozpoczęciem roku podatkowego, a jego współmałżonek zmarł w trakcie roku podatkowego lub

b) współmałżonek podatnika zmarł po upływie roku podatkowego, a przed złożeniem zeznania podatkowego, o ile między małżonkami istniała wspólność majątkowa.

„Mój mąż zmarł w zeszłym roku, prowadził działalność gospodarczą (zasady ogólne) i pobierał emeryturę. Wystąpiłam do KRUS o wydanie PIT-11A męża. Czy to mnie zobowiązuje do tego, abym rozliczyła się wspólnie z małżonkiem? Czy mogę rozliczyć się indywidualnie, a mąż pozostanie nierozliczony, mimo, że jestem w posiadaniu jego PIT-11A za 2015 r.?”

Odpowiedź ekspertów MF:

W przypadku śmierci podatnika nie ma obowiązku złożenia do urzędu skarbowego zeznania w imieniu osoby zmarłej. W związku z tym może Pani dokonać indywidualnego rozliczenia, ponieważ wspólne opodatkowanie z małżonkiem jest przywilejem, a nie obowiązkiem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednak spełnienie jednego z wymienionych wyżej warunków nie jest wystarczające, aby móc rozliczyć się razem ze współmałżonkiem. Może być ono złożone jeżeli:

1.  małżonkowie (w tym również zmarły małżonek) w roku podatkowym, za który dokonują rozliczenia:

a) podlegali nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, tj. byli rezydentami polskimi lub

b) mieli miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo Konfederacji Szwajcarskiej lub jeżeli jeden z nich podlegał nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce, a drugi miał miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w innym niż Polska państwie Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej –jeżeli osiągnęli podlegające opodatkowaniu na terytorium Polski przychody w wysokości stanowiącej łącznie co najmniej 75% całkowitego przychodu osiągniętego przez oboje małżonków w danym roku podatkowym i udokumentowali certyfikatem rezydencji miejsce zamieszkania dla celów podatkowych;

2.  żaden z małżonków w roku podatkowym nie był opodatkowany:

a) 19% podatkiem liniowym,

b) zryczałtowanym podatkiem dochodowym z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej (ryczałt ewidencjonowany lub karta podatkowa),

c) zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów osób duchownych,

d) podatkiem tonażowym;

3.  wniosek o wspólne opodatkowanie dochodów małżonków, wyrażony w zeznaniu podatkowym, zostanie złożony nie później niż w terminie określonym dla złożenia zeznania za rok podatkowy, tj. do 30 kwietnia następnego roku; jeżeli małżonkowie, w terminie złożenia zeznania rocznego, tj. do 30 kwietnia, nie złożą wspólnego zeznania podatkowego, to po tej dacie nie będzie już możliwe złożenie wniosku o wspólne opodatkowania małżonków.

Autopromocja

Druki PIT i broszury informacyjne MF

„Do tej pory rozliczałam się wspólnie z mężem na jednym PIT-cie, ponieważ obydwoje uzyskiwaliśmy dochody. W tym roku po raz pierwszy nie uzyskałam dochodu z żadnego źródła. Jestem osobą bezrobotną niezarejestrowaną w Urzędzie Pracy. Wraz z dzieckiem jestem zgłoszona przez zakład pracy męża do ubezpieczenia zdrowotnego. W jaki sposób mam rozliczyć się w tym roku?”

Odpowiedź ekspertów MF:

Z wnioskiem o łączne opodatkowanie dochodów mogą wystąpić małżonkowie:
- pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy,
- między którymi istniała, przez cały rok podatkowy wspólność majątkowa,
- jeżeli do żadnego z nich w roku podatkowym nie mają zastosowania przepisy art. 30c ustawy PIT (podatek liniowy 19%), ustawy z dnia 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym lub ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (warunek ten nie dotyczy osiągania przychodów z umów najmu prywatnego).

Jeżeli powyższe warunki są spełnione to możecie Państwo złożyć wspólne zeznanie podatkowe PIT-37 (nawet jeżeli nie uzyskała Pani żadnych dochodów w 2015). Należy pamiętać, że aby skorzystać z możliwości wspólnego rozliczenia zeznanie podatkowe za 2015 rok trzeba złożyć w terminie do 2 maja 2016 roku.

W jaki sposób dokonywać obliczeń we wspólnym rozliczeniu

W wyniku wniosku wyrażonego we wspólnym zeznaniu rocznym, małżonkowie podlegają opodatkowaniu łącznie od sumy swoich dochodów, po uprzednim dokonaniu odliczeń od dochodu odrębnie przez każdego z nich. W takim przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków.


Powyższa zasada obliczania podatku ma zastosowanie również w sytuacji, gdy jeden z małżonków w roku podatkowym nie uzyskał przychodów ze źródeł, z których dochód jest opodatkowany według skali podatkowej lub osiągnął dochody w wysokości nie powodującej obowiązku zapłaty podatku (tj. w 2015 r. – 3.091 zł) lub też poniósł stratę np. z działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych.

„Dzień Dobry, w czerwcu 2015 r. urodziła nam się córka. Jesteśmy małżeństwem od maja 2014 roku. Jest to nasz pierwsze dziecko. Z Żoną rozliczamy się osobno ze względu na ulgę internetową, która mi przysługuję. Mam pytanie dotyczącej ulgi prorodzinnej. Czy żeby skorzystać z tej ulgi musimy się rozliczać wspólnie, czy może np. sama żona? Żony dochód wynosi 33 tyś a mój dochód to 19 tyś czyli łączny dochód nie przekracza 112.000 czy możemy starać się o tą ulgę? Przysługuje ona nam od lipca?”

Odpowiedź ekspertów MF:
Co do zasady małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od całości swoich dochodów. Wspólne rozliczenie jest natomiast preferencją, a nie obowiązkiem. Możliwość skorzystania z ulgi prorodzinnej nie jest uzależniona od tego czy małżonkowie rozliczają się wspólnie czy też indywidualnie.

W przypadku, gdy dziecko urodzi się w trakcie roku podatkowego, to ulga prorodzinna przysługuje za każdy miesiąc kalendarzowy począwszy od miesiąca, w którym dziecko się urodziło.

Zatem w Państwa przypadku (biorąc pod uwagę, iż łączny dochód nie przekroczył 112 000,00 zł) ulga na dziecko przysługuje począwszy od miesiąca czerwca. Odliczyć ją Państwo możecie od podatku obliczonego według skali. Nie ma znaczenia, który rodzic skorzysta z odliczenia ulgi, jeżeli przysługuje obojgu w tym samym zakresie.”

Źródło: pytania podatników i odpowiedzi ekspertów na portalu szybkipit.pl

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2024 (koniec lutego) – ranking najlepszych ofert banków [Tabela]

  Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec lutego 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? W lutym 2024 r. kontynuowany jest trend spadku oprocentowania lokat bankowych i kont oszczędnościowych, rozpoczęty pod koniec 2022 roku. Widać wyraźnie, że banki przygotowują się do obniżek stóp procentowych NBP. Ale coraz większa grupa ekspertów nie przewiduje cięcia stóp w 2024 roku. Jak będzie w rzeczywistości?

  Kasowy PIT tylko dla małych firm - opublikowano założenia nowelizacji. Kiedy wejdzie w życie? Kto będzie mógł płacić taki podatek?

  W dniu 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

  MF wprowadzi globalny podatek minimalny. Których przedsiębiorców obejmie nowy podatek?

  MF planuje wprowadzić globalny podatek minimalny dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. System globalnego podatku minimalnego ma zostać oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego.

  Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

  Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

  Podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Naukowcy obliczyli ile powinien wynosić

  W raporcie zamówionym przez rząd Danii eksperci zaproponowali wprowadzenie podatku od emisji CO2 w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

  Składka na ubezpieczenie wypadkowe w 2024 roku - zmiany od 1 kwietnia. Obniżenie stopy procentowej składki dla 32 grup działalności

  Opublikowany 23 lutego 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków przewiduje zmianę  kategorii ryzyka dla 32 grup działalności, dzięki czemu nastąpi obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Tylko w przypadku jednej grupy działalności nastąpi wzrost kategorii ryzyka i tym samym wzrost stopy procentowej składki wypadkowej. Zmiany będą obowiązywać od składek należnych za kwiecień 2024 r.

  Projekt ustawy o kryptoaktywach. Będzie nadzór nad rynkiem i ochrona inwestorów

  Projekt ustawy o kryptoaktywach przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację prawa unijnego, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru nad tym rynkiem i ochrony inwestorów. Ustawa, z pewnymi wyjątkami, ma wejść w życie z dniem 30 czerwca 2024 roku.

  Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Nowe przepisy mają wprowadzić do polskiego porządku prawnego unijne przepisy, które nakładają na duże firmy obowiązek publikacji danych o zapłaconych podatkach.

  MF ujawniło plany dotyczące podatku Belki - nie zostanie zniesiony, a jedynie zmodyfikowany

  Nie będzie całkowitego zniesienia podatku Belki, a jedynie modyfikacja obowiązujących przepisów. Tak wynika z wypowiedzi Jarosława Nenemana, wiceministra finansów. Co czeka inwestorów i oszczędzających?

  VAT 2024: czy ujemny podatek należny zwiększa podatek naliczony?

  Należy wprowadzić przepis prawa o charakterze uściślającym, który w art. 29a ustawy o VAT dotyczącego podstawy opodatkowania, oraz w art. 86 ustawy o VAT wprowadzi uprawnienie do rozliczania w czasie ujemnego podatku należnego oraz nakaz takiego rozliczania ujemnego podatku naliczonego – postuluje prof. dr hab. Witold Modzelewski

  REKLAMA