Wspólne rozliczenie z małżonkiem w 2016 roku
REKLAMA
REKLAMA
Możliwość złożenia wspólnego zeznania podatkowego mają małżonkowie, którzy pozostawali w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy i między którymi istniała przez cały rok wspólność majątkowa małżeńska.
REKLAMA
Możliwe jest także opodatkowanie wspólnie ze zmarłym małżonkiem, w sytuacji gdy:
a) podatnik zawarł związek małżeński przed rozpoczęciem roku podatkowego, a jego współmałżonek zmarł w trakcie roku podatkowego lub
b) współmałżonek podatnika zmarł po upływie roku podatkowego, a przed złożeniem zeznania podatkowego, o ile między małżonkami istniała wspólność majątkowa.
„Mój mąż zmarł w zeszłym roku, prowadził działalność gospodarczą (zasady ogólne) i pobierał emeryturę. Wystąpiłam do KRUS o wydanie PIT-11A męża. Czy to mnie zobowiązuje do tego, abym rozliczyła się wspólnie z małżonkiem? Czy mogę rozliczyć się indywidualnie, a mąż pozostanie nierozliczony, mimo, że jestem w posiadaniu jego PIT-11A za 2015 r.?”
Odpowiedź ekspertów MF:
W przypadku śmierci podatnika nie ma obowiązku złożenia do urzędu skarbowego zeznania w imieniu osoby zmarłej. W związku z tym może Pani dokonać indywidualnego rozliczenia, ponieważ wspólne opodatkowanie z małżonkiem jest przywilejem, a nie obowiązkiem.
Jednak spełnienie jednego z wymienionych wyżej warunków nie jest wystarczające, aby móc rozliczyć się razem ze współmałżonkiem. Może być ono złożone jeżeli:
1. małżonkowie (w tym również zmarły małżonek) w roku podatkowym, za który dokonują rozliczenia:
a) podlegali nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, tj. byli rezydentami polskimi lub
b) mieli miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo Konfederacji Szwajcarskiej lub jeżeli jeden z nich podlegał nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce, a drugi miał miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w innym niż Polska państwie Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej –jeżeli osiągnęli podlegające opodatkowaniu na terytorium Polski przychody w wysokości stanowiącej łącznie co najmniej 75% całkowitego przychodu osiągniętego przez oboje małżonków w danym roku podatkowym i udokumentowali certyfikatem rezydencji miejsce zamieszkania dla celów podatkowych;
2. żaden z małżonków w roku podatkowym nie był opodatkowany:
a) 19% podatkiem liniowym,
b) zryczałtowanym podatkiem dochodowym z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej (ryczałt ewidencjonowany lub karta podatkowa),
c) zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów osób duchownych,
d) podatkiem tonażowym;
3. wniosek o wspólne opodatkowanie dochodów małżonków, wyrażony w zeznaniu podatkowym, zostanie złożony nie później niż w terminie określonym dla złożenia zeznania za rok podatkowy, tj. do 30 kwietnia następnego roku; jeżeli małżonkowie, w terminie złożenia zeznania rocznego, tj. do 30 kwietnia, nie złożą wspólnego zeznania podatkowego, to po tej dacie nie będzie już możliwe złożenie wniosku o wspólne opodatkowania małżonków.
Druki PIT i broszury informacyjne MF
„Do tej pory rozliczałam się wspólnie z mężem na jednym PIT-cie, ponieważ obydwoje uzyskiwaliśmy dochody. W tym roku po raz pierwszy nie uzyskałam dochodu z żadnego źródła. Jestem osobą bezrobotną niezarejestrowaną w Urzędzie Pracy. Wraz z dzieckiem jestem zgłoszona przez zakład pracy męża do ubezpieczenia zdrowotnego. W jaki sposób mam rozliczyć się w tym roku?”
Odpowiedź ekspertów MF:
Z wnioskiem o łączne opodatkowanie dochodów mogą wystąpić małżonkowie:
- pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy,
- między którymi istniała, przez cały rok podatkowy wspólność majątkowa,
- jeżeli do żadnego z nich w roku podatkowym nie mają zastosowania przepisy art. 30c ustawy PIT (podatek liniowy 19%), ustawy z dnia 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym lub ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (warunek ten nie dotyczy osiągania przychodów z umów najmu prywatnego).
Jeżeli powyższe warunki są spełnione to możecie Państwo złożyć wspólne zeznanie podatkowe PIT-37 (nawet jeżeli nie uzyskała Pani żadnych dochodów w 2015). Należy pamiętać, że aby skorzystać z możliwości wspólnego rozliczenia zeznanie podatkowe za 2015 rok trzeba złożyć w terminie do 2 maja 2016 roku.
W jaki sposób dokonywać obliczeń we wspólnym rozliczeniu
W wyniku wniosku wyrażonego we wspólnym zeznaniu rocznym, małżonkowie podlegają opodatkowaniu łącznie od sumy swoich dochodów, po uprzednim dokonaniu odliczeń od dochodu odrębnie przez każdego z nich. W takim przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków.
Powyższa zasada obliczania podatku ma zastosowanie również w sytuacji, gdy jeden z małżonków w roku podatkowym nie uzyskał przychodów ze źródeł, z których dochód jest opodatkowany według skali podatkowej lub osiągnął dochody w wysokości nie powodującej obowiązku zapłaty podatku (tj. w 2015 r. – 3.091 zł) lub też poniósł stratę np. z działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych.
„Dzień Dobry, w czerwcu 2015 r. urodziła nam się córka. Jesteśmy małżeństwem od maja 2014 roku. Jest to nasz pierwsze dziecko. Z Żoną rozliczamy się osobno ze względu na ulgę internetową, która mi przysługuję. Mam pytanie dotyczącej ulgi prorodzinnej. Czy żeby skorzystać z tej ulgi musimy się rozliczać wspólnie, czy może np. sama żona? Żony dochód wynosi 33 tyś a mój dochód to 19 tyś czyli łączny dochód nie przekracza 112.000 czy możemy starać się o tą ulgę? Przysługuje ona nam od lipca?”
Odpowiedź ekspertów MF:
Co do zasady małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od całości swoich dochodów. Wspólne rozliczenie jest natomiast preferencją, a nie obowiązkiem. Możliwość skorzystania z ulgi prorodzinnej nie jest uzależniona od tego czy małżonkowie rozliczają się wspólnie czy też indywidualnie.
W przypadku, gdy dziecko urodzi się w trakcie roku podatkowego, to ulga prorodzinna przysługuje za każdy miesiąc kalendarzowy począwszy od miesiąca, w którym dziecko się urodziło.
Zatem w Państwa przypadku (biorąc pod uwagę, iż łączny dochód nie przekroczył 112 000,00 zł) ulga na dziecko przysługuje począwszy od miesiąca czerwca. Odliczyć ją Państwo możecie od podatku obliczonego według skali. Nie ma znaczenia, który rodzic skorzysta z odliczenia ulgi, jeżeli przysługuje obojgu w tym samym zakresie.”
Źródło: pytania podatników i odpowiedzi ekspertów na portalu szybkipit.pl
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat