REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PIT przez Internet w systemie e-Deklaracje – pytania i odpowiedzi ekspertów MF

PIT przez Internet w systemie e-Deklaracje – pytania i odpowiedzi ekspertów MF
PIT przez Internet w systemie e-Deklaracje – pytania i odpowiedzi ekspertów MF

REKLAMA

REKLAMA

Aby wypełnić i złożyć zeznanie podatkowe PIT nie trzeba odwiedzać Urzędu Skarbowego i stać w tamtejszych kolejkach. Wszystko można załatwić nie wychodząc z domu, przez Internet m.in. za pośrednictwem systemu e-Deklaracje. Jednak nawet ta wygodniejsza i szybsza forma czasem sprawia podatnikom kłopoty i budzi wątpliwości. Zostaną one omówione na podstawie pytań zadawanym ekspertom Ministerstwa Finansów na portalu szybkipit.pl.

Przychód za poprzedni rok

Podczas wypełnienia zeznania podatkowego przez podatnika, fiskus musi mieć możliwość  zweryfikowania tożsamości osoby, która je wysyła. Zatem niezbędne jest przygotowanie, oprócz podstawowych danych osobowych tj. imię, nazwisko, data urodzenia i numer PESEL, także kwoty przychodu wskazanej w zeznaniu rocznym za rok podatkowy o dwa lata wcześniejszy niż rok, w którym jest składany dokument elektroniczny.

REKLAMA

Autopromocja

Poniższe pytania zadano w wypadku utracenia dokumentów potwierdzających wcześniejszy przychód albo nieposiadania przychodu w latach ubiegłych:

 Witam, czy aby złożyć zeznanie przez Internet potrzebuję dochodu za rok 2014? Co jeśli rozliczałam się przez Internet i nie posiadam go, ponieważ zepsuł mi się komputer. Czy jej możliwość otrzymać jakieś potwierdzenie z US?

MF: Aby wysłać zeznanie podatkowe za rok 2015 poprzez system e-Deklaracje w danych autoryzujących należy podać m.in. kwotę przychodu za 2014 rok. Kwotę przychodu niezbędną do autoryzacji wysyłki elektronicznej można sprawdzić we właściwym urzędzie skarbowym, w którym zostało złożone zeznanie podatkowe za rok 2014.

Czy pierwsze zeznanie podatkowe mogę złożyć online lub wysyłając pocztą czy muszę to zrobić osobiście?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

MF: Istnieje możliwość złożenia zeznania przez Internet lub pocztą w przypadku rozliczania się po raz pierwszy. W przypadku, gdy za rok 2014 nie było składane żadne zeznanie/rozliczenie podatkowe, w celu autoryzacji wysyłki elektronicznej, w polu kwota przychodu za rok 2014 należy wpisać wartość „0” (zero).

Druki PIT i broszury informacyjne MF

Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO)

O prawidłowym złożeniu zeznania podatkowego drogą elektroniczną świadczy wygenerowane Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO), traktowane na równi z dowodem nadania listu poleconego lub złożenia zeznania bezpośrednio w urzędzie skarbowym. Jeżeli osoba składająca zeznanie otrzyma status 200 i pobrała UPO to zeznanie zostało złożone prawidłowo.

Status dokumentu 411 - Weryfikacja negatywna oznacza, że w systemie jest już złożony dokument (zeznanie) z takim Identyfikatorem podatkowym za dany okres (rok). Jeśli nie ma się dostępu do deklaracji wysłanej wcześniej, która została przetworzona prawidłowo (uzyskała status 200) można wystąpić do urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania z wnioskiem o wydanie kopii lub kopii potwierdzonej za zgodność z oryginałem zeznania przesłanego drogą elektroniczną.

W trakcie wysyłki zeznania do systemu  e-Deklaracje, deklaracji  nadawany jest numer referencyjny składający się z 32 znaków (cyfr i małych liter a-f). W celu sprawdzenia statusu wysłanego dokumentu należy pobrać pusty formularz UPO ze strony Portalu Podatkowego, w formularzu wpisać numer referencyjny i sprawdzić status. Po uzyskaniu statusu „200 – Przetwarzanie dokumentu zakończone poprawnie, Pobierz UPO" pojawia się możliwość pobrania Urzędowego Poświadczenia Odbioru, będącego dowodem i potwierdzeniem terminu złożenia zeznania.

Jeśli deklaracja złożona jako pierwsza wysłana była za pomocą usługi PFR to podczas wysyłki nadany był sześcioznakowy kod i wysyłany na podany w czasie wysyłki adres e-mail. Za pomocą adresu e-mail i kodu można wcześniej wysłaną deklarację wyszukać i pobrać UPO.

Jaki PIT można złożyć drogą elektroniczną

Przez Internet można złożyć formularze: PIT-16, PIT-16a, PIT-19a, PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39 oraz załączniki: PIT/B, PIT/D, PIT-2K, PIT/M, PIT/O, PIT/ZG, PIT/Z, SSE-R.

REKLAMA

Witam, rozliczam po raz pierwszy małoletnie dziecko na pit37, wysyłając drogą elektroniczną w końcowym etapie jako podatnik będący ojcem dziecka mam wpisać w celu weryfikacji swój dochód z ubiegłego roku?? A pieniążki wpłyną na moje konto czy przyjdą przekazem pocztowym? Pozdrawiam i czekam na odp.

MF: Nie ma możliwości przesłania elektronicznie deklaracji PIT-37 przez małoletnie dziecko, gdyż wymagany jest podpis rodzica/opiekuna prawnego. W zakresie złożenia podpisu na zeznaniu składanym na imię i nazwisko dziecka małoletniego, podpis rodziców (bądź jednego z rodziców), jako przedstawicieli ustawowych, składany jest w części "Oświadczenie i podpis podatnika/małżonka/pełnomocnika".

Jeżeli urząd skarbowy nie będzie posiadał informacji o rachunku bankowym zwrot nastąpi w gotówce przekazem pocztowym lub w kasie. Nadpłata zwracana przekazem pocztowym jest pomniejszana o koszty jej zwrotu. Ponadto, jako przedstawiciel ustawowy, może Pan zażądać zwrotu nadpłaty na swój rachunek bankowy.

Odsetki 2016 – rewolucyjne zmiany

Przelew na konto właściwego US

Wykazana w zeznaniu podatkowym nadpłata może zostać przelana na konto bankowego Urzędu Skarbowego. Aktualne numery rachunków bankowych urzędów skarbowych zostały opublikowane w Obwieszczeniu Ministra Finansów z dnia 07.12.2015r. w sprawie wykazu numerów rachunków bankowych urzędów skarbowych (Dz. Urz. MF z 2015 r. poz. 86). Numer ów można znaleźć także na stronie internetowej US bądź skorzystać z wyszukiwarki teleadresowej dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów.

Zwrot podatku na konto

Aby otrzymać zwrot na konto bankowe podatnicy są zobowiązani wypełnić odpowiedni druk: CEiDG-1, ZAP-3 lub NIP-7, na którym należy wpisać numer konta, a także złożyć ten wniosek we właściwym US, przesłać za pośrednictwem Poczty Polskiej lub elektronicznie poprzez system e-Deklaracje przy użyciu podpisu elektronicznego weryfikowanego za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu.

Wysłałem już PIT-37 drogą elektroniczną. Nie wpisałem numeru konta, na który chce dostać zwrot nadpłaty. Czy mogę to jakoś uzupełnić tą samą drogą ?

MF: Jeżeli urząd skarbowy nie posiada informacji o Pana aktualnym numerze rachunku bankowego należy złożyć właściwe zgłoszenie aktualizacyjne ZAP-3. Formularz ZAP-3 można złożyć osobiście w urzędzie skarbowym lub poprzez system e-Deklaracje (autoryzując wyłącznie przy użyciu podpisu elektronicznego weryfikowanego za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu) albo wysłać za pośrednictwem operatora pocztowego wyznaczonego w rozumieniu ustawy - Prawo pocztowe.

Wypełnianie PIT/O – odliczenia

Nie mogę wpisać kwot odliczeń na formularzu PIT-0, podobnie nie mogę wpisać żadnych danych (KRS, kwoty itd) w celu przekazania 1% organizacjom pożytku publ. - dotyczy PIT 37.

MF: W przypadku korzystania z usługi Wstępnie Wypełnionego Zeznania Podatkowego (PFR), brak możliwości edycji zeznania i załącznika PIT/O oznaczać może, że:

- nie jest się w trybie edycji dokumentu. W celu powrotu do edycji, w przypadku wyszukania wcześniej wysłanej deklaracji, należy kliknąć przycisk „Edytuj/Koryguj/Wyślij”;

- lub w trybie edycji przeszło się do wysyłki, wówczas nad deklaracją znajduje się komunikat <Przed naciśnięciem przycisku "Dalej", sprawdź swoją deklarację. W celu zmiany danych wykazanych w deklaracji należy nacisnąć przycisk "Wróć". >.

Ulga na dziecko 2015 / 2016


Błąd podczas elektronicznej wysyłki formularza

Jak co roku skorzystałem z wtyczki do programu Acrobat Reader w celu złożenia PIT-37. W ostatnim kroku wysyłania otrzymałem błąd "Ustawienia zabezpieczeń uniemożliwiają dostęp do tej właściwości lub metody ..". Nie dostałem numeru referencyjnego ani UPO. Wyszukałem rozwiązanie i zmieniłem odpowiednio ustawienia programu, jednak przy ponownej próbie wysłania deklaracji dostałem kod błędu "411 – Weryfikacja negatywna – w systemie jest już złożony dokument (zeznanie) z takim identyfikatorem podatkowym". Co mam zrobić w takiej sytuacji? Nie mam UPO, a numer referencyjny mam tylko z tej kolejnej, nieudanej próby, czyli jest bezużyteczny. Jak mam sprawdzić czy moje zeznanie w ogóle dotarło i czy poprawnie? Jak mogę teraz dostać UPO?

MF: W przypadku braku numeru referencyjnego (deklaracji która została przetworzona prawidłowo  ze statusem 200) należy skontaktować się z pomocą techniczną systemu e-Deklaracje e-mail info.e-deklaracje@mf.gov.pl, podając dane identyfikacyjne  PESEL/NIP, imię i nazwisko, rodzaj składanego formularza (np. PIT-37), datę złożenia deklaracji (może być orientacyjna).

Następnie w celu sprawdzenia statusu wysłanego dokumentu należy pobrać pusty formularz UPO ze strony Portalu Podatkowego, w formularzu wpisać numer referencyjny i sprawdzić status. Po uzyskaniu statusu „200 – Przetwarzanie dokumentu zakończone poprawnie, Pobierz UPO" pojawia się możliwość pobrania Urzędowego Poświadczenia Odbioru, będącego dowodem i potwierdzeniem terminu złożenia zeznania.

W przypadku występowania błędu 411 prosimy sprawdzić, czy omyłkowo nie została wysyłana deklaracja za 2014 r.

e-deklaracje - korekta zeznania

Witam, rozliczałam swój PIT przez internet. Po złożeniu dowiedziałam się o możliwości skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej - mamy niepełnosprawnego synka. Czy korektę PIT mogę znowu złożyć przez internet czy konieczne będzie przedstawienie np. orzeczenia i lepiej zrobić to osobiście?

MF: Korektę zeznania może Pani również przesłać drogą elektroniczną. W tym celu należy w pozycji „Cel złożenia formularza” zaznaczyć „Korekta zeznania”. Do zeznania nie dołącza się orzeczenia o niepełnosprawności.

Źródło: Pytania podatników i odpowiedzi ekspertów Ministerstwa Finansów na portalu szybkipit.pl

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna 2025: Projekt kompromisowy, zamiast projektu MF

Jeżeli w najbliższym czasie nie będzie ostatecznego projektu Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Zdrowia dotyczącego składki zdrowotnej, to PSL ma przygotowany kompromisowy projekt. W Sejmie mógłby liczyć na głosy ponad 400 posłów. Takiego zdania jest wicepremier, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Wynajem mieszkania a VAT. Czy czynsz ze spółdzielni wlicza się do podstawy opodatkowania?

Wiele osób wynajmuje swoje mieszkania, także spółdzielcze. Powstaje w tym przypadku pytanie, czy czynsze ze spółdzielni należy wliczać do podstawy opodatkowania VAT z tytułu najmu nieruchomości. 

Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?

Firmy, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do kolejnych zmian w KSeF. Czy dotychczasowe wdrożenia poszły na marne?

REKLAMA

Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

REKLAMA