| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Rozliczenia PIT-ów > Dla kogo szybszy zwrot nadpłaconego PIT

Dla kogo szybszy zwrot nadpłaconego PIT

Podatnicy, którzy w zeznaniu rocznym wykazali nadpłatę PIT, muszą otrzymać jej zwrot w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania. Na szybszy zwrot podatku mogą liczyć rodziny wielodzietne, które złożą zeznanie roczne elektronicznie.

Nadpłata PIT wynikająca z zeznania rocznego podlega zwrotowi w terminie 3 miesięcy od dnia jego złożenia (art. 77 § 1 pkt 5 Ordynacji podatkowej). Jest to maksymalny termin, w którym urząd skarbowy ma obowiązek dokonać zwrotu nadpłaconego podatku. W praktyce w każdym urzędzie skarbowym wygląda to inaczej.

W tym roku na szybszy zwrot podatku mogą liczyć rodziny wielodzietne, korzystające z Karty Dużej Rodziny. Potwierdziło to Ministerstwo Finansów w komunikacie „Szybszy zwrot podatku dla dużych rodzin”. Z komunikatu wynika, że tylko trzydzieści dni ma trwać maksymalny czas zwrotu nadpłaty PIT dla rodzin wielodzietnych.

Warunkiem otrzymania zwrotu w tym terminie jest złożenie zeznania rocznego drogą elektroniczną. Za sprawność wypłat będą odpowiadać naczelnicy urzędów skarbowych, a pomoże im w tym specjalne stworzone do tego narzędzie informatyczne. Umożliwia ono bieżące monitorowanie zeznań złożonych elektronicznie, w których wykazano nadpłatę podatku, wynikającą ze skorzystania z ulgi prorodzinnej z tytułu wychowywania minimum trojga dzieci. System automatycznie wskaże tych podatników, którzy mają otrzymać zwrot w preferencyjnym terminie. Aby skorzystać z szybszego zwrotu, wystarczy w elektronicznych zeznaniach PIT-36 i PIT-37 w polach (odpowiednio) 327 i 141 poinformować o korzystaniu z Karty Dużej Rodziny.

Druki PIT i broszury informacyjne MF

Jak wypełnić PIT/O za 2015 rok

Oprac. Katarzyna Wojciechowska

Zobacz więcej aktualności na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>

 

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Baszczyński

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »