REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wstępnie wypełniona przez Ministerstwo Finansów deklaracja PIT - PFR 2016

 e-file sp. z o.o.
Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami
Wstępnie wypełniona przez Ministerstwo Finansów deklaracja PIT - PFR 2016
Wstępnie wypełniona przez Ministerstwo Finansów deklaracja PIT - PFR 2016

REKLAMA

REKLAMA

Dostępna jest już możliwość pobierania i wysyłki wstępnie wypełnionej deklaracji PIT-PFR (Pre filled tax return), sporządzanej za podatnika na podstawie danych przesyłanych przez pracodawców i innych płatników do urzędów skarbowych.

Rozliczając podatek PIT za 2015 r. można korzystać albo ze standardowej formy rozliczenia, w przypadku której podatnik sam wypełnia wszystkie pozycje deklaracji PIT, albo z deklaracji wstępnie wypełnionej za podatnika w ramach usługi PIT-PFR.  

Autopromocja

Podstawową zaletą korzystania z PIT-PFR jest automatyczne przeniesienie wszystkich koniecznych danych z informacji przesyłanych przez płatników bezpośrednio do deklaracji PIT podatnika. Nie musi on zatem tracić czasu na sumowanie poszczególnych informacji oraz wypełnianie deklaracji podatkowej. Korzystając z usługi PIT-PFR można zatem kontrolować lub uzupełniać dane wczytane i zsumowane bezpośrednio w deklaracji PIT podatnika.

Obecnie z usługi PIT-PFR korzystać można w ramach portalu Ministerstwa Finansów, jak również za pośrednictwem programu do rozliczeń rocznych e-pity (www.e-pity.pl). W trakcie wypełniania deklaracji podatkowej w programie e-pity, aplikacja automatycznie zaproponuje użytkownikowi wczytanie danych ze wstępnie wypełnionej deklaracji PIT-PFR.

Ulga na dziecko 2015 / 2016

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kto skorzysta z udogodnień PIT-PFR?

PIT-PFR za 2015 rok sporządzić można w związku z:

 • rozliczeniem przychodów z pracy i innych, dla których podatnik nie musi samodzielnie obliczać i wpłacać podatku lub zaliczki na podatek – PIT-37,
 • rozliczeniem przychodów z kapitałów pieniężnych (m.in. przychodów giełdowych, inwestycji kapitałowych) – PIT-38.

PIT-37 wstępnie przygotowany w funkcjonalności PFR, sporządzany jest na podstawie informacji z PIT-11, PIT-8C i PIT-R, PIT-40A/11A za 2015 r., a PIT-38 na podstawie informacji PIT-8C. Dane z tych informacji są sumowane i wprowadzane do odpowiednich pozycji w deklaracjach podatkowych PIT-37 i PIT-38.  Podatnik jednak musi samodzielnie sprawdzić prawidłowość:

 • danych przesłanych przez pracodawców (np. czy wykazał on w PIT-11, PIT-8C etc. właściwe informacje, nie pomylił kwot przychodów, kosztów, zaliczek),
 • rocznych limitów kosztów uzyskania przychodów.

Wniosek o 500 zł na dziecko – wypełniamy i składamy

Polecamy: Rodzina 500+ (PDF)

Korzystaj z wstępnie wypełnionych PIT-ów za 2015 r. innych niż PIT-37 i PIT-38

O ile w systemie Ministerstwa Finansów nie można sporządzić i wysłać wstępnie przygotowanej deklaracji innej niż PIT-37 i PIT-38, to w programie do rozliczania deklaracji rocznych e-pity możliwe jest wczytanie danych z PIT-PRF i wykorzystanie ich do wypełnienia wszystkich innych deklaracji podatkowych. Przygotowując zeznanie w programie e-pity można najpierw skorzystać z funkcji programu wczytania danych z PIT-PFR, a następnie rozliczyć z użyciem tych danych również PIT-36 czy PIT-39.

Poszerzenie możliwości usługi PIT-PFR o inne deklaracje jest funkcjonalnością szczególnie przydatną dla osób, które poza przychodami z umów o pracę, zlecenie i innych rozliczanych przez płatników, posiadają również przychody rozliczane samodzielnie, które muszą wykazać w PIT-36. 

Dane niezbędne do wysyłki PIT-PFR

Do wysyłki PIT-PFR podatnik musi posłużyć się następującymi danymi:

 • Identyfikatorem podatkowym – PESEL/NIP,
 • Imieniem i nazwiskiem,
 • Datą urodzenia,
 • Kwotą przychodu za 2015 r. niezbędną do pobrania PFR:
  • dla [PFR] PIT-37 - sumą przychodów z posiadanych informacji PIT-11, PIT-8C, PIT-R, PIT-40A/11A,
  • dla [PFR] PIT-38 - sumą przychodów z posiadanych informacji PIT-8C.
 • Kwotą przychodu za 2014 r. – niezbędną do podpisania zeznania.
 • Adresem e-mail – potrzebnym dla przesłania kodu, celem późniejszego odszukania zeznania w systemie i pobrania UPO.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

  Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

  Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

  Ceny transferowe 2024 - kontrole. Wezwanie do przedłożenia dokumentacji lokalnej, a zwolnienie dla podmiotów krajowych

  W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych cenami transferowymi można zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli w tym zakresie. Choć prowadzenie kontroli na podstawie i w granicach przepisów prawa stanowi obowiązek organów podatkowych, kontrolującym zdarzają się w tym zakresie nadużycia.

  Fundusze z FENG zasilą polski rynek venture capital. Przygotowanie pod inwestycje zwiększy szansę na uzyskanie finansowania

  Z końcem lutego 2024 r. zakończony został pierwszy nabór do pięciu programów PFR Ventures, w ramach których do polskich funduszy venture capital ma popłynąć 2 mld zł z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W kwietniu br startuje drugi nabór, a do końca 2024 roku PFR Ventures planuje przeprowadzić łącznie pięć rund selekcyjnych. W wyniku realizacji programów PFR Ventures przez polski rynek VC ma przepłynąć w ciągu kilku najbliższych lat ok. 3,1 mld złotych.

  Jeśli nie WIRON to jaki wskaźnik zastąpi WIBOR i od kiedy? Niepewność na rynku bankowym. Gubią się też klienci banków. Czy kredyty o stałym oprocentowaniu będą bardziej powszechne?

  Od kilku miesięcy temat wskaźników referencyjnych stał się bardzo gorący. Banki wydają się być już zniesmaczone całą tą reformą wskaźnikową, której końca nie widać. Także konsumenci już się w tym gubią, bo nie wiedzą, czy wskaźnik, który mają wpisany do umowy, od którego zależy ich oprocentowanie, będzie istniał, a jeśli nie, to na jaki inny się zmieni.

  Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

  Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

  Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

  Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

  Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

  ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

  Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

  Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

  Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

  Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

  REKLAMA