Wstępnie wypełniona przez Ministerstwo Finansów deklaracja PIT - PFR 2016

REKLAMA
Rozliczając podatek PIT za 2015 r. można korzystać albo ze standardowej formy rozliczenia, w przypadku której podatnik sam wypełnia wszystkie pozycje deklaracji PIT, albo z deklaracji wstępnie wypełnionej za podatnika w ramach usługi PIT-PFR.
Podstawową zaletą korzystania z PIT-PFR jest automatyczne przeniesienie wszystkich koniecznych danych z informacji przesyłanych przez płatników bezpośrednio do deklaracji PIT podatnika. Nie musi on zatem tracić czasu na sumowanie poszczególnych informacji oraz wypełnianie deklaracji podatkowej. Korzystając z usługi PIT-PFR można zatem kontrolować lub uzupełniać dane wczytane i zsumowane bezpośrednio w deklaracji PIT podatnika.
Obecnie z usługi PIT-PFR korzystać można w ramach portalu Ministerstwa Finansów, jak również za pośrednictwem programu do rozliczeń rocznych e-pity (www.e-pity.pl). W trakcie wypełniania deklaracji podatkowej w programie e-pity, aplikacja automatycznie zaproponuje użytkownikowi wczytanie danych ze wstępnie wypełnionej deklaracji PIT-PFR.
Kto skorzysta z udogodnień PIT-PFR?
PIT-PFR za 2015 rok sporządzić można w związku z:
- rozliczeniem przychodów z pracy i innych, dla których podatnik nie musi samodzielnie obliczać i wpłacać podatku lub zaliczki na podatek – PIT-37,
- rozliczeniem przychodów z kapitałów pieniężnych (m.in. przychodów giełdowych, inwestycji kapitałowych) – PIT-38.
PIT-37 wstępnie przygotowany w funkcjonalności PFR, sporządzany jest na podstawie informacji z PIT-11, PIT-8C i PIT-R, PIT-40A/11A za 2015 r., a PIT-38 na podstawie informacji PIT-8C. Dane z tych informacji są sumowane i wprowadzane do odpowiednich pozycji w deklaracjach podatkowych PIT-37 i PIT-38. Podatnik jednak musi samodzielnie sprawdzić prawidłowość:
- danych przesłanych przez pracodawców (np. czy wykazał on w PIT-11, PIT-8C etc. właściwe informacje, nie pomylił kwot przychodów, kosztów, zaliczek),
- rocznych limitów kosztów uzyskania przychodów.
Wniosek o 500 zł na dziecko – wypełniamy i składamy
Infor IFK - bieżące aktualności o zmianach przepisów:
Nowe obowiązki biur rachunkowych związane z KSeF
Jakie zmiany czekają w prawie pracy i podatkach na 2024 rok?
Polecamy: Rodzina 500+ (PDF)
Korzystaj z wstępnie wypełnionych PIT-ów za 2015 r. innych niż PIT-37 i PIT-38
O ile w systemie Ministerstwa Finansów nie można sporządzić i wysłać wstępnie przygotowanej deklaracji innej niż PIT-37 i PIT-38, to w programie do rozliczania deklaracji rocznych e-pity możliwe jest wczytanie danych z PIT-PRF i wykorzystanie ich do wypełnienia wszystkich innych deklaracji podatkowych. Przygotowując zeznanie w programie e-pity można najpierw skorzystać z funkcji programu wczytania danych z PIT-PFR, a następnie rozliczyć z użyciem tych danych również PIT-36 czy PIT-39.
Poszerzenie możliwości usługi PIT-PFR o inne deklaracje jest funkcjonalnością szczególnie przydatną dla osób, które poza przychodami z umów o pracę, zlecenie i innych rozliczanych przez płatników, posiadają również przychody rozliczane samodzielnie, które muszą wykazać w PIT-36.
Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna
Kup książkę:
Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF ...Dane niezbędne do wysyłki PIT-PFR
Do wysyłki PIT-PFR podatnik musi posłużyć się następującymi danymi:
- Identyfikatorem podatkowym – PESEL/NIP,
- Imieniem i nazwiskiem,
- Datą urodzenia,
- Kwotą przychodu za 2015 r. niezbędną do pobrania PFR:
- dla [PFR] PIT-37 - sumą przychodów z posiadanych informacji PIT-11, PIT-8C, PIT-R, PIT-40A/11A,
- dla [PFR] PIT-38 - sumą przychodów z posiadanych informacji PIT-8C.
- Kwotą przychodu za 2014 r. – niezbędną do podpisania zeznania.
- Adresem e-mail – potrzebnym dla przesłania kodu, celem późniejszego odszukania zeznania w systemie i pobrania UPO.
REKLAMA

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Komentarze(0)
Pokaż: