Jakie darowizny można odliczyć od dochodu w PIT i jak to zrobić poprawnie?
REKLAMA
REKLAMA
Odliczanie darowizn w PIT
Z prawa do odliczenia mogą skorzystać podatnicy, którzy:
REKLAMA
- przekazali w roku podatkowym darowizny na cele pożytku publicznego, kultu religijnego lub krwiodawstwa;
- byli opodatkowani według skali podatkowej lub zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych;
- posiadają dowody, z których wynika wysokość poniesionych wydatków, tj.:
- w przypadku darowizny pieniężnej – dowód wpłaty na rachunek płatniczy obdarowanego lub jego rachunek w banku, inny niż rachunek płatniczy
- w przypadku darowizny innej niż pieniężna – dowód, z którego wynikają dane identyfikujące darczyńcę oraz wartość przekazanej darowizny wraz z oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu,
- w przypadku darowizny przekazywanej na rzecz kościelnych osób prawnych na działalność charytatywno-opiekuńczą kościoła - dokument potwierdzający przekazanie darowizny oraz pokwitowanie otrzymania darowizny,
- sprawozdanie o przeznaczeniu darowizny na działalność charytatywno-opiekuńczą,
- dowód wpłaty na rachunek płatniczy obdarowanego lub jego rachunek w banku inny niż rachunek płatniczy – w przypadku darowizny pieniężnej, a w przypadku darowizny innej niż pieniężna – dokument, z którego wynika wartość tej darowizny;
- w przypadku darowizny na cele krwiodawstwa –zaświadczenie jednostki organizacyjnej realizującej zadania w zakresie pobierania krwi o ilości bezpłatnie oddanej krwi lub jej składników przez krwiodawcę;
4. przekazanej darowizny nie zaliczyli do kosztów uzyskania przychodów, nie odliczyli już wcześniej od dochodu (przychodu) albo darowizna nie została zwrócona podatnikowi w jakiejkolwiek formie.
Jako przykład w związku z powyższym może służyć pytanie podatnika na portalu szybkipit.pl do eksperta Ministerstwa Finansów:
„Chciałam zapytać o formularz PIT/O i rozliczanie darowizn. Czy wpłaty na działalność statutową fundacji dokonywane w formie przelewów internetowych poprzez operatorów płatności online można rozliczyć jako darowiznę? Potwierdzenie takiego przelewu zawiera z reguły numer referencyjny, więc nie ma tam nazwy fundacji/ celu przelewu (taką informację posiada prawdopodobnie operator płatności online)."
Odpowiedź ekspertów MF:
Warunkiem odliczenia darowizny przekazanej w formie pieniężnej na cele pożytku publicznego jest udokumentowanie jej przekazania dowodem wpłaty na rachunek płatniczy obdarowanego lub jego rachunek w banku, inny niż rachunek płatniczy. Jeżeli zatem oprócz dokumentu z systemu płatności internetowych potwierdzającego dokonanie wpłaty darowizny posiada Pani od fundacji także potwierdzenie jej otrzymania, z którego będzie wynikać, że darowizna wpłynęła na rachunek płatniczy obdarowanego lub jego rachunek w banku, inny niż rachunek płatniczy, to ma Pani prawo odliczyć przekazaną darowiznę od dochodu.
Wysokość kwoty odliczenia
Jeżeli przedmiotem darowizny są towary opodatkowane podatkiem od towarów i usług, za kwotę darowizny uważa się wartość towaru wraz z podatkiem od towarów i usług. Podatnicy podatku VAT pomniejszają wartość brutto o tą część podatku naliczonego, którą podatnik ma prawo odliczyć zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej darowizny. Wartość darowizny nie może być wyższa niż wartość rynkowa. Darowizny na cele pożytku publicznego, na cele kultu religijnego i krwiodawstwa podlegają odliczeniu w kwocie dokonanej darowizny, łącznie nie więcej jednak niż w wysokości stanowiącej 6% dochodu uzyskanego w danym roku podatkowym.
Darowizny na cele charytatywno-opiekuńcze kościoła podlegają odliczeniu w pełnej kwocie dokonanej darowizny.
„Czy można odliczyć całą kwotę wpłaconej darowizny w rozliczeniu PIT-37 męża (dochody z tytułu pracy) na cele kultu religijnego w sytuacji gdy: przelew darowizny jest dokonany z wspólnego konta małżonków w opisie są oboje małżonkowie, istnieje wspólność majątkowa a żona prowadzi działalność gospodarczą i rozlicza swoje dochody w PIT-36L?"
Odpowiedź ekspertów MF:
Odliczenia dokonuje osoba lub osoby, które dokonały darowizny (ich nazwiska wymienione są na przelewie) do wysokości dokonanej przez niego darowizny, w granicach limitu 6% swojego dochodu.
Miejsce odliczenia darowizn w zeznaniu podatkowym
Odliczeń dokonuje się w zeznaniu podatkowym:
- w poz. 105 lub 106 deklaracji PIT-37 lub
- w poz. 159 lub 160 deklaracji PIT-36 lub
- w poz. 71 deklaracji PIT-28, a także w dołączonej do nich informacji PIT/O
w poz. 11-18
W części D tego załącznika podaje się również dane obdarowanego oraz wysokość dokonanej na jego rzecz darowizny.
„Aby odpisać podatek na cele kultu religijnego trzeba najpierw dokonać darowizny ? Jaki jest w tym roku/ za 2015 / odpis % na ten cel? Czy to działa tak samo jak 1%?
Odpowiedź ekspertów MF: Odliczenia darowizny na cele kultu religijnego może dokonać osoba, która dokonała darowizny i posiada dowód wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego. Darowiznę odlicza się od dochodu. Odliczenie nie może przekroczyć 6% dochodu. Kwotę darowizny należy wpisać w załączniku PIT/O w części B w wierszu 1: „darowizny przekazane na cele kultu religijnego" (poz. 13 lub 14) i następnie przenieść do zeznania podatkowego.
Natomiast jeżeli podatnik zamierza przekazać 1% podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego, wówczas wypełniając zeznanie podatkowe podaje nr KRS tej organizacji oraz kwotę na jej rzecz np. składając zeznanie PIT-37 i wypełniając część J. Przekazania 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego dokonuje naczelnik urzędu skarbowego.”
Źródło: Pytania podatników i odpowiedzi ekspertów Ministerstwa Finansów na portalu szybkipit.pl oraz strona MF www.finanse.mf.gov.pl
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat