REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie darowizny można odliczyć od dochodu w PIT i jak to zrobić poprawnie?

Jakie darowizny można odliczyć od dochodu w PIT i jak to zrobić poprawnie?
Jakie darowizny można odliczyć od dochodu w PIT i jak to zrobić poprawnie?
Fotolia

REKLAMA

Według ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odliczeniom od dochodu podlegają: ulga rehabilitacyjna, darowizny oraz inne wydatki np. na korzystanie z Internetu, nowe technologie czy działalność badawczo-rozwojową. Jednak nie w każdym wypadku możemy pomniejszyć nasz dochód do opodatkowania o wymienione pozycje. Jeśli chodzi o darowizny, uwzględniane są te na krwiodawstwo, działalność pożytku publicznego, działalność charytatywno-opiekuńczą kościelnych osób prawnych, a także na kult religijny.

Odliczanie darowizn w PIT

Z prawa do odliczenia mogą skorzystać podatnicy, którzy:

 1.  przekazali w roku podatkowym darowizny na cele pożytku publicznego, kultu religijnego lub krwiodawstwa;
 2.  byli opodatkowani według skali podatkowej lub zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych;
 3.  posiadają dowody, z których wynika wysokość poniesionych wydatków, tj.:
 •  w przypadku darowizny pieniężnej – dowód wpłaty na rachunek płatniczy obdarowanego lub jego rachunek w banku, inny niż rachunek płatniczy
 • w przypadku darowizny innej niż pieniężna – dowód, z którego wynikają dane identyfikujące darczyńcę oraz wartość przekazanej darowizny wraz z oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu,
 • w przypadku darowizny przekazywanej na rzecz kościelnych osób prawnych na działalność charytatywno-opiekuńczą kościoła - dokument potwierdzający przekazanie darowizny oraz pokwitowanie otrzymania darowizny,
 • sprawozdanie o przeznaczeniu darowizny na działalność charytatywno-opiekuńczą,
 • dowód wpłaty na rachunek płatniczy obdarowanego lub jego rachunek w banku inny niż rachunek płatniczy – w przypadku darowizny pieniężnej, a w przypadku darowizny innej niż pieniężna – dokument, z którego wynika wartość tej darowizny;
 • w przypadku darowizny na cele krwiodawstwa –zaświadczenie jednostki organizacyjnej realizującej zadania w zakresie pobierania krwi o ilości bezpłatnie oddanej krwi lub jej składników przez krwiodawcę;

4. przekazanej darowizny nie zaliczyli do kosztów uzyskania przychodów, nie odliczyli już   wcześniej od dochodu (przychodu) albo darowizna nie została zwrócona podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

Jako przykład w związku z powyższym może służyć pytanie podatnika na portalu szybkipit.pl do eksperta Ministerstwa Finansów:

„Chciałam zapytać o formularz PIT/O i rozliczanie darowizn. Czy wpłaty na działalność statutową fundacji dokonywane w formie przelewów internetowych poprzez operatorów płatności online można rozliczyć jako darowiznę? Potwierdzenie takiego przelewu zawiera z reguły numer referencyjny, więc nie ma tam nazwy fundacji/ celu przelewu (taką informację posiada prawdopodobnie operator płatności online)."

Odpowiedź ekspertów MF:

Warunkiem odliczenia darowizny przekazanej w formie pieniężnej na cele pożytku publicznego jest udokumentowanie jej przekazania dowodem wpłaty na rachunek płatniczy obdarowanego lub jego rachunek w banku, inny niż rachunek płatniczy. Jeżeli zatem oprócz dokumentu z systemu płatności internetowych potwierdzającego dokonanie wpłaty darowizny posiada Pani od fundacji także potwierdzenie  jej otrzymania, z którego będzie wynikać, że darowizna wpłynęła na rachunek płatniczy obdarowanego lub jego rachunek w banku, inny niż rachunek płatniczy, to ma Pani prawo odliczyć przekazaną darowiznę od dochodu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wysokość kwoty odliczenia

Jeżeli przedmiotem darowizny są towary opodatkowane podatkiem od towarów i usług, za kwotę darowizny uważa się wartość towaru wraz z podatkiem od towarów i usług. Podatnicy podatku VAT pomniejszają wartość brutto o tą część podatku naliczonego, którą podatnik ma prawo odliczyć zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej darowizny. Wartość darowizny nie może być wyższa niż wartość rynkowa. Darowizny na cele pożytku publicznego, na cele kultu religijnego i krwiodawstwa podlegają odliczeniu w kwocie dokonanej darowizny, łącznie nie więcej jednak niż w wysokości stanowiącej 6% dochodu uzyskanego w danym roku podatkowym.

Darowizny na cele charytatywno-opiekuńcze kościoła podlegają odliczeniu w pełnej kwocie dokonanej darowizny.

Autopromocja

Infor IFK - bieżące aktualności o zmianach przepisów:

Nowe obowiązki biur rachunkowych związane z KSeF
Jakie zmiany czekają w prawie pracy i podatkach na 2024 rok?

Subskrybuj serwis IFK

 „Czy można odliczyć całą kwotę wpłaconej darowizny w rozliczeniu PIT-37 męża (dochody z tytułu pracy) na cele kultu religijnego w sytuacji gdy: przelew darowizny jest dokonany z wspólnego konta małżonków w opisie są oboje małżonkowie, istnieje wspólność majątkowa a żona prowadzi działalność gospodarczą i rozlicza swoje dochody w PIT-36L?"

Odpowiedź ekspertów MF:

Odliczenia dokonuje osoba lub osoby, które dokonały darowizny (ich nazwiska wymienione są na przelewie) do wysokości dokonanej przez niego darowizny, w granicach limitu 6% swojego dochodu.


Miejsce odliczenia darowizn w zeznaniu podatkowym

Odliczeń dokonuje się w zeznaniu podatkowym:

 • w poz. 105 lub 106 deklaracji PIT-37 lub
 • w poz. 159 lub 160 deklaracji PIT-36 lub
 • w poz. 71 deklaracji PIT-28, a także w dołączonej do nich informacji PIT/O
  w poz. 11-18

W części D tego załącznika podaje się również dane obdarowanego oraz wysokość dokonanej na jego rzecz darowizny.

Autopromocja

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna

Kup książkę:

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF ...

„Aby odpisać podatek na cele kultu religijnego trzeba najpierw dokonać darowizny ? Jaki jest w tym roku/ za 2015 / odpis % na ten cel? Czy to działa tak samo jak 1%?

Odpowiedź ekspertów MF: Odliczenia darowizny na cele kultu religijnego może dokonać osoba, która dokonała darowizny i posiada dowód wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego. Darowiznę odlicza się od dochodu. Odliczenie nie może przekroczyć 6% dochodu. Kwotę darowizny należy wpisać w załączniku PIT/O w części B w wierszu 1: „darowizny przekazane na cele kultu religijnego" (poz. 13 lub 14) i następnie przenieść do zeznania podatkowego.

Natomiast jeżeli podatnik zamierza przekazać 1% podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego, wówczas wypełniając zeznanie podatkowe podaje nr KRS tej organizacji oraz kwotę na jej rzecz np. składając zeznanie PIT-37 i wypełniając część J. Przekazania 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego dokonuje naczelnik urzędu skarbowego.”

Źródło: Pytania podatników i odpowiedzi ekspertów Ministerstwa Finansów na portalu szybkipit.pl oraz strona MF www.finanse.mf.gov.pl

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Odsetki ustawowe w 2023 roku - aktualne stawki, kalkulatory (zmiana oprocentowania od 5 października)

  Jakie odsetki ustawowe obowiązują w 2023 roku? Jaka jest aktualna stawka odsetek ustawowych kapitałowych i odsetek ustawowych za opóźnienie określonych w kodeksie cywilnym? Ile wynosi obecnie stawka odsetek za opóźnienie w transakcjach handlowych? Uwaga! Od 5 października nastąpiła zmiana oprocentowania.

  Stopy procentowe NBP 2023 - obniżka o 0,25 pkt proc. od 5 października

  Rada Polityki Pieniężnej obniżyła 4 października 2023 r. (ze skutkiem od 5 października br.) wszystkie stopy procentowe o 0,25 pkt proc (25 punktów bazowych). Stopa referencyjna, główna stopa NBP, spadła z 6% do 5,75%.

  Międzynarodowe standardy rachunkowości - nowe rozporządzenie Komisji Europejskiej od 16 października 2023 r.

  Komisja Europejska opublikowała rozporządzenie (UE) 2023/1803 z dnia 13 sierpnia 2023 r. przyjmujące międzynarodowe standardy rachunkowości. Nowe rozporządzenie stanowi uproszczenie konstrukcji przepisów UE dotyczących międzynarodowych standardów rachunkowości w celu zapewnienia jasności i przejrzystości. Rozporządzenie wejdzie w życie 16 października 2023 r.

  Tabela kursów średnich NBP nr 192/A/NBP/2023 - z 4 października 2023

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 4 października 2023 roku. NBP nr 192/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6303 zł.

  Sprzedaż e-commerce i import towarów - limity 2024

  W roku 2024 nastąpią istotne zmiany w zakresie limitów dla sprzedaży e-commerce oraz importu towarów. W porównaniu z rokiem 2023, nowe limity będą niższe, co może wpłynąć na działalność wielu przedsiębiorców działających w branży e-commerce.

  EBC: kurs EUR/PLN z 2 października 2023 r.

  Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 2 października 2023 roku. Kurs EUR/PLN to 4,6123 zł.

  Mały podatnik 2024. Limit do VAT, PIT, CIT

  Rok 2024 przynosi zmiany dotyczące małych podatników w zakresie VAT, PIT oraz CIT, które dotyczą limitów wartości sprzedaży oraz przychodu, które decydują o tym, czy podatnik może korzystać ze statusu "małego podatnika". W poniższym tekście przedstawiamy szczegółowe informacje na ten temat, oparte o kurs euro z 2 października 2023 roku, ogłoszony przez NBP.

  Zatrudniasz młodocianych pracowników? Sprawdź, co zmienia najnowsze rozporządzenie!

  30 września weszło w życie nowe rozporządzenie dotyczące wykazu prac wzbronionych młodocianym pracownikom oraz warunków ich zatrudniania. Kiedy i na jakich warunkach może być zatrudniona osoba niepełnoletnia? Jakie zmiany wprowadzają nowe przepisy? 

  Zrozumieć startupy: 3 błędy, które trzeba naprawić, by odblokować innowacyjność

  To nie granty pozwalają przyciągać najlepsze startupy do Polski – przyciągają „grant turystów”. Wokół startupów wciąż jest wiele niezrozumienia. Traktujemy je jako projekty technologiczne, albo oczekujemy, że będą zatrudniać jak korporacje. Zdaniem założyciela Maverick Nation, dopóki nie nauczymy się, na czym polega ich wartość, nie zbudujemy prawdziwej innowacyjności.

  Podwyższenie kapitału zakładowego spółki. Kiedy zwolnienie z PCC?

  Umowy spółki i ich zmiany powodujące podwyższenie kapitału zakładowego spółki, podlegają opodatkowaniu PCC. Jednak część czynności jest zwolniona z tego opodatkowania pod warunkiem spełnienia określonych przesłanek.

  REKLAMA