reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Ulgi i odliczenia > Jakie darowizny można odliczyć od dochodu w PIT i jak to zrobić poprawnie?

Jakie darowizny można odliczyć od dochodu w PIT i jak to zrobić poprawnie?

Według ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odliczeniom od dochodu podlegają: ulga rehabilitacyjna, darowizny oraz inne wydatki np. na korzystanie z Internetu, nowe technologie czy działalność badawczo-rozwojową. Jednak nie w każdym wypadku możemy pomniejszyć nasz dochód do opodatkowania o wymienione pozycje. Jeśli chodzi o darowizny, uwzględniane są te na krwiodawstwo, działalność pożytku publicznego, działalność charytatywno-opiekuńczą kościelnych osób prawnych, a także na kult religijny.

Odliczanie darowizn w PIT

Z prawa do odliczenia mogą skorzystać podatnicy, którzy:

  1.  przekazali w roku podatkowym darowizny na cele pożytku publicznego, kultu religijnego lub krwiodawstwa;
  2.  byli opodatkowani według skali podatkowej lub zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych;
  3.  posiadają dowody, z których wynika wysokość poniesionych wydatków, tj.:
  •  w przypadku darowizny pieniężnej – dowód wpłaty na rachunek płatniczy obdarowanego lub jego rachunek w banku, inny niż rachunek płatniczy
  • w przypadku darowizny innej niż pieniężna – dowód, z którego wynikają dane identyfikujące darczyńcę oraz wartość przekazanej darowizny wraz z oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu,
  • w przypadku darowizny przekazywanej na rzecz kościelnych osób prawnych na działalność charytatywno-opiekuńczą kościoła - dokument potwierdzający przekazanie darowizny oraz pokwitowanie otrzymania darowizny,
  • sprawozdanie o przeznaczeniu darowizny na działalność charytatywno-opiekuńczą,
  • dowód wpłaty na rachunek płatniczy obdarowanego lub jego rachunek w banku inny niż rachunek płatniczy – w przypadku darowizny pieniężnej, a w przypadku darowizny innej niż pieniężna – dokument, z którego wynika wartość tej darowizny;
  • w przypadku darowizny na cele krwiodawstwa –zaświadczenie jednostki organizacyjnej realizującej zadania w zakresie pobierania krwi o ilości bezpłatnie oddanej krwi lub jej składników przez krwiodawcę;

4. przekazanej darowizny nie zaliczyli do kosztów uzyskania przychodów, nie odliczyli już   wcześniej od dochodu (przychodu) albo darowizna nie została zwrócona podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

Jako przykład w związku z powyższym może służyć pytanie podatnika na portalu szybkipit.pl do eksperta Ministerstwa Finansów:

„Chciałam zapytać o formularz PIT/O i rozliczanie darowizn. Czy wpłaty na działalność statutową fundacji dokonywane w formie przelewów internetowych poprzez operatorów płatności online można rozliczyć jako darowiznę? Potwierdzenie takiego przelewu zawiera z reguły numer referencyjny, więc nie ma tam nazwy fundacji/ celu przelewu (taką informację posiada prawdopodobnie operator płatności online)."

Odpowiedź ekspertów MF:

Warunkiem odliczenia darowizny przekazanej w formie pieniężnej na cele pożytku publicznego jest udokumentowanie jej przekazania dowodem wpłaty na rachunek płatniczy obdarowanego lub jego rachunek w banku, inny niż rachunek płatniczy. Jeżeli zatem oprócz dokumentu z systemu płatności internetowych potwierdzającego dokonanie wpłaty darowizny posiada Pani od fundacji także potwierdzenie  jej otrzymania, z którego będzie wynikać, że darowizna wpłynęła na rachunek płatniczy obdarowanego lub jego rachunek w banku, inny niż rachunek płatniczy, to ma Pani prawo odliczyć przekazaną darowiznę od dochodu.

Wysokość kwoty odliczenia

Jeżeli przedmiotem darowizny są towary opodatkowane podatkiem od towarów i usług, za kwotę darowizny uważa się wartość towaru wraz z podatkiem od towarów i usług. Podatnicy podatku VAT pomniejszają wartość brutto o tą część podatku naliczonego, którą podatnik ma prawo odliczyć zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej darowizny. Wartość darowizny nie może być wyższa niż wartość rynkowa. Darowizny na cele pożytku publicznego, na cele kultu religijnego i krwiodawstwa podlegają odliczeniu w kwocie dokonanej darowizny, łącznie nie więcej jednak niż w wysokości stanowiącej 6% dochodu uzyskanego w danym roku podatkowym.

Darowizny na cele charytatywno-opiekuńcze kościoła podlegają odliczeniu w pełnej kwocie dokonanej darowizny.

 „Czy można odliczyć całą kwotę wpłaconej darowizny w rozliczeniu PIT-37 męża (dochody z tytułu pracy) na cele kultu religijnego w sytuacji gdy: przelew darowizny jest dokonany z wspólnego konta małżonków w opisie są oboje małżonkowie, istnieje wspólność majątkowa a żona prowadzi działalność gospodarczą i rozlicza swoje dochody w PIT-36L?"

Odpowiedź ekspertów MF:

Odliczenia dokonuje osoba lub osoby, które dokonały darowizny (ich nazwiska wymienione są na przelewie) do wysokości dokonanej przez niego darowizny, w granicach limitu 6% swojego dochodu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Jakie zmiany w podatkach i ZUS wprowadza Tarcza antykryzysowa 4.0

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcowska Mariusz Boruch

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama