Darowizna dla parafii – odliczenie od dochodu w PIT
REKLAMA
REKLAMA
Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w indywidualnej interpretacji podatkowej z 7 listopada 2013 r. (IBPBII/1/415-781/13/JP). Stan prawny nie uległ zmianie od czasu wydania tej interpretacji.
REKLAMA
Darowizna dla parafii na remont kościoła
O interpretację wystąpił ksiądz, który chciał przelać darowiznę na konto parafii rzymskokatolickiej, w której jest duszpasterzem i mieszka. Darowizna ta miała być przeznaczona na cele kultu religijnego (w szczególności na remont kościoła parafialnego) w wysokości kwoty nie przekraczającej 6% dochodu księdza uzyskanego ze stosunku pracy.
Ksiądz jest bowiem jako katecheta w liceum ogólnokształcącym i w związku z tym zatrudnieniem otrzymuje informację PIT-11 o uzyskanych dochodach oraz dokonuje rocznego rozliczenia podatkowego tych dochodów w zeznaniu PIT-37 na zasadach ogólnych.
Ksiądz chciał potwierdzić, że może odliczyć od dochodu uczynioną darowiznę w rocznym zeznaniu podatkowym PIT do wysokości 6% jego dochodów.
Odliczanie darowizn
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach przypomniał, że dochód przed opodatkowaniem w podatku dochodowym od osób fizycznych można pomniejszyć o kwoty darowizn na niektóre cele (w tym także na cele kultu religijnego), w wysokości dokonanej darowizny, nie więcej jednak niż kwoty stanowiącej 6% dochodu.
Nie można przy tym odliczyć darowizn dla:
- osób fizycznych,
- osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, prowadzących działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali, lub handlu tymi wyrobami.
Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, którzy chcą skorzystać z odliczenia darowizn, mają obowiązek wykazać w rocznym zeznaniu PIT:
- kwotę przekazanej darowizny,
- kwotę dokonanego odliczenia oraz
- dane pozwalające na identyfikację obdarowanego, w szczególności jego nazwę i adres.
Podatnik musi być przygotowany (na wypadek kontroli podatkowej) wykazać dokumentami wartość uczynionych darowizn. W szczególności może się posłużyć dowodem wpłaty na rachunek płatniczy obdarowanego lub jego rachunek w banku, inny niż rachunek płatniczy – w przypadku darowizny pieniężnej. Dowód wpłaty powinien też zawierać informację o celu darowizny.
Darowizny na cele kultu religijnego
Przepisy ustawy o podatku dochodowym nie precyzują definicji kultu religijnego. Organy podatkowe uważają, że darowizny na cele kultu religijnego, to pieniądze lub inne rzeczy zadysponowane w szczególności na: budowę kościoła, remont kościoła, wyposażenie kościoła, zakup przedmiotów liturgicznych.
Obdarowanymi tymi darowiznami mogą być m. in. kościoły, związki religijne czy kościelne osoby prawne (np. zakony, parafie, diecezje itp.).
Darowizny na cele kultu religijnego - odliczenie w PIT
Darowizny kościelne (bezlimitowe)
Organ podatkowy potwierdził stanowisko podatnika i uznał, że ksiądz ma prawo do odliczenia. Organ zauważył też, że dla tego odliczenia nie ma znaczenia fakt, że ksiądz mieszka w parafii, na rzecz której dokona darowizny.
Wystarczające dla prawidłowości odliczenia jest to, że obdarowanym podmiotem jest parafia, która w sposób oczywisty realizuje na co dzień cele kultu religijnego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat