Ulga na prototyp - kto skorzysta?

Adam Kuchta
rozwiń więcej
Ulga na prototyp
Ulga na prototyp to element podatkowy Polskiego Ładu. Czym jest ulga na prototyp? Jak działa ulga? Kto będzie mógł skorzystać z nowej ulgi? Kiedy ulga na prototyp zostanie wprowadzona?

Polski Ład. Ulgi podatkowe na innowacje

Pakiet zmian w podatkach, które będą jedną z części składowych Polskiego Ładu, został zaprezentowany w dniu 24 maja 2021 r. Propozycje zawarte w pakiecie skierowane są do przedsiębiorstw przemysłu innowacyjnego i stanowi pierwszą częścią projektu resortu finansów pod hasłem "podatkowy restart gospodarki".

Autopromocja

Pakiet ulg podatkowych na innowacje ma tworzyć spójny system, obejmujący każdy etap procesu produkcyjnego. Ustawodawca zamierza do istniejącej już ulgi  B+R (na badania i rozwój) i ulgi IP Box (związana z komercjalizacją wynalazków) dołożyć ulgę na przygotowanie prototypu oraz na ulgę na robotyzację, a uzupełnieniem systemu ma być ulga podatkowa na zatrudnianie innowacyjnych pracowników.

Ministerstwo Finansów przygotowało na swojej stronie internetowej wstępne założenia dotyczące ulgi na prototyp, wskazując przy tym, że to nowe rozwiązanie podatkowe wzorowane na uldze funkcjonującej we Francji.

Czym jest ulga na prototyp?

Ulga na prototyp to nowa preferencja podatkowa zaproponowana w ramach Polskiego Ładu, która ma za zadanie podatkowo wspomóc twórców w przekuciu pomysłu w praktyczne rozwiązanie. Ulga, jak czytamy na stronie MF, pozwoli taniej wytworzyć prototyp, a następnie wdrożyć wynalazek do produkcji.

Nowe rozwiązanie wzorowane jest na uldze działającej od wielu lat we Francji. Będzie z niego mogła skorzystać każda firma, która opracuje nowy produkt dotychczas niefunkcjonujący na rynku, wyróżniający się wydajnością techniczną, użytecznością i funkcjonalnością.

Ulgę będzie można zastosować nie tylko na projekty takie jak konstrukcja elektrycznego samochodu czy hybrydowego pociągu. Wystarczy, że będzie to produkt innowacyjny w skali firmy, niewystępujący dotąd na rynku, który będzie rozwijał jej ofertę i pozwoli jej w przyszłości zdobywać nowe rynki zbytu.

Ulga na prototyp - jak działa?

Ulga na prototypy, jak wyjaśnia resort finansów, dotyczy produkcji próbnej i wprowadzenia na rynek nowego produktu. Wspiera poniesione przez podatnika koszty na etapie testowania wynalazku, przed rozpoczęciem jego produkcji na masową skalę i wprowadzeniem go na rynek.

Firma, która zdecyduje się przygotować prototyp, może zaliczyć wydatki poniesione na jego wytworzenie w koszty uzyskania przychodu. Teraz dodatkowo z tytułu ulgi na prototyp zyska możliwość odliczenia dodatkowych 30% wydatków od podstawy opodatkowania (nie więcej jednak niż 10% dochodu). Czyli za każdą złotówkę wydaną na opracowanie prototypu dochód firmy zmniejszy się o 1,30 zł.

Tabela. Ulga na prototyp

Ulga na prototyp - na czym będzie polegać? Ulga na prototyp - jakie koszty będzie można uwzględnić?
Ulga będzie polegać na możliwości ponownego odliczenia od dochodu kosztów produkcji próbnej nowego produktu lub wprowadzenia na rynek nowego produktu. W ramach ulgi będzie można odliczyć 30 proc. kosztów (nie więcej jednak niż 10% dochodu).

Koszty produkcji próbnej takie jak:

- cena nabycia lub koszt wytworzenia fabrycznie nowych środków trwałych niezbędnych do uruchomienia produkcji próbnej nowego produktu, zaliczonych do grupy 3–6 i 8 klasyfikacji,

- koszty ulepszenia tych środków trwałych poniesione w celu dostosowania uruchomienia produkcji próbnej,

- koszty nabycia materiałów i surowców nabytych wyłącznie w celu produkcji próbnej nowegoproduktu

Koszty wprowadzenia na rynek nowego produktu, czyli:

- koszty badań, ekspertyz, przygotowania dokumentacji niezbędnej do uzyskania certyfikatu, homologacji, znaku CE, znaku bezpieczeństwa, uzyskania lub utrzymania zezwolenia na obrót lub innych obowiązkowych dokumentów lub oznakowań związanych z dopuszczeniem do obrotu lub użytkowania oraz koszty opłat pobieranych w celu ich uzyskania, odnowienia lub przedłużenia,

- koszty badania cyklu życia produktu,

- koszty systemu weryfikacji technologii środowiskowych (ETV)

Ulga na prototyp - kto będzie mógł z niej korzystać?

Jeżeli chodzi o stosowanie ulgi, nowe przepisy będą zawierały precyzyjną listę wydatków, które będą uznawane w ramach opracowania prototypu (produkcji próbnej) i wprowadzenia go na rynek. To m.in. rozruch technologiczny produkcji stanowiący efekt prac B+R przeprowadzonych przez przedsiębiorcę, zakup maszyn niezbędnych do uruchomienia produkcji próbnej nowego produktu, koszty ich ulepszenia i dostosowania.

Kiedy ulga na prototyp zostanie wprowadzona?

Ulga na prototyp zostanie wprowadzona najprawdopodobniej od 1 stycznia 2022 r.

Na taki termin wskazuje wypowiedź wiceministra finansów Jana Sarnowskiego z dnia 24 maja 2021 r., w której zaznaczył również, że "większość przepisów już jest gotowa, chcemy jak najszybciej pokazać je przedsiębiorcom i ich zaprosić do wspólnej pracy nad konkretnymi propozycjami. Przepisy chcemy udostępnić, mamy nadzieję jeszcze w tym tygodniu - przynajmniej te dotyczące pakietu, o którym dzisiaj rozmawiamy - aby jak najszybciej rozpocząć te konsultacje z firmami".

Ulga podatkowa na prototyp

oprac. Adam Kuchta
na podstawie informacji MF i PAP

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Zużycie energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych przez osoby prywatne a podatek akcyzowy [część 3]
06 maja 2024

Status podatnika akcyzy nie jest zależny od posiadania statusu przedsiębiorcy. Również osoby prywatne mogą być podatnikami akcyzy jeżeli wykonują czynności opodatkowane w tym zużycie energii elektrycznej (art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym).

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

pokaż więcej
Proszę czekać...