Brak dochodów opodatkowanych w Polsce wg skali podatkowej pozbawia ulgi na dziecko

Brak dochodów opodatkowanych w Polsce wg skali podatkowej pozbawia ulgi na dziecko / Fotolia
Jeżeli w danym roku podatkowym podatnik nie osiągnął dochodów podlegających opodatkowaniu w Polsce wg skali podatkowej (zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy o PIT), nie ma obowiązku złożenia „zerowego” zeznania podatkowego za ten rok, a także nie może skorzystać z ulgi prorodzinnej, także poprzez wykazanie zwrotu ulgi na formularzu PIT/UZ. Gdy ponadto żona podatnika nie osiągnęła żadnych dochodów, brak jest podstaw do preferencyjnego (wspólnego) rozliczenia się małżonków.

Tak stwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji z 23 lutego 2016 r.

Autopromocja

Mąż pracuje w Niemczech, żona nie osiąga przychodów

Powyższe stanowisko dotyczyło małżeństwa, w którym mąż:

- osiągał wyłącznie dochody z pracy za granicą (w Niemczech) do których ma zastosowanie metoda opodatkowania "wyłączenia z progresją",

- któremu z tytułu pracy za granicą płatnik potrącił i wpłacił do polskiego systemu ubezpieczeń składki na ubezpieczenie społeczne i ubezpieczenie zdrowotne; informację o wysokości potrąconych składek płatnik zawarł w przekazanej podatnikowi informacji PIT-11,

- który uzyskane dochody z pracy za granicą wykaże w zeznaniu złożonym wspólnie z żoną, która nie osiągnęła żadnych przychodów, dla celów ustalenia stopy procentowej podatku,

- który wraz z żoną spełnia wszystkie warunki do korzystania z ulgi z tytułu sprawowania władzy rodzicielskiej przez cały rok podatkowy nad trójką małoletnich dzieci,

- który w zeznaniu rocznym wykaże brak dochodów i podatku, od którego można odliczyć tzw. ulgę prorodzinną.

Druki PIT i broszury informacyjne MF

Dochód wykazany w zeznaniu PIT-36 wyniósł wartość "0" i podatek dochodowy pomimo uwzględnienia dochodów zagranicznych do celów ustalenia stopy procentowej podatku wyniósł "0" (wynika to z regulacji zawartych w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania).

W tej sytuacji pojawiło się pytanie, czy istnieje prawo do skorzystania z odliczenia tej ulgi na zasadach określonych w art. 27f ust. 8-12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, poprzez wykazanie zwrotu ulgi na formularzu PIT/UZ, stanowiącego uzupełnienie do zeznania PIT-36.

Podatnik wraz z żoną do wspólnego zeznania PIT-36 sporządzili załącznik PIT/O, w którym wykazali maksymalną wartość ulgi na trójkę dzieci. W związku z faktem, iż w PIT-36 nie było kwoty podatku, od którego można było odliczyć ulgę, uwzględniając uprawnienia wynikające z art. 27f ust. 8-12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnik sporządził formularz PIT/UZ, w którym wskazał łączną wartość potrąconych przez płatnika składek na ubezpieczenie społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, które w całości pokrywały maksymalną kwotę ulgi na trójkę dzieci i wystąpił z wnioskiem o jej zwrot.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy uznał takie postępowanie za nieprawidłowe.

PIT-Y 2015 (książka + CD)

Dochody z pracy w Niemczech - rozliczenie PIT

Polsko-niemiecka umowa z 2003 r. w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku przewiduje dla uniknięcia podwójnego opodatkowania dochodów z pracy stosuje się metodę „wyłączenia z progresją”. Zgodnie z ta metodą w Polsce wyłącza się z podstawy opodatkowania dochód osiągnięty z tytułu pracy wykonywanej w Niemczech, jednak dla ustalenia stawki podatku należnego od dochodu osiągniętego w Polsce stosuje się stawkę podatku (tzw. stopę procentową) właściwą dla całego dochodu.

Zatem przy zastosowaniu metody opodatkowania „wyłączenia z progresją” (określonej również w art. 27 ust. 8 ustawy o PIT) dochody z pracy w Niemczech są w Polsce wolne od opodatkowania. Uwzględnia się je natomiast do ustalenia stawki podatku (stopy procentowej), przy zastosowaniu której zostanie obliczony podatek od dochodów opodatkowanych w Polsce.

Metodę „wyłączenia z progresją” stosuje się wyłącznie w przypadku, jeżeli podatnik oprócz dochodów zwolnionych z opodatkowania na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, osiągnął inne dochody podlegające opodatkowaniu w Polsce na ogólnych zasadach (czyli wg skali podatkowej) albo chciał skorzystać z preferencyjnego rozliczenia rocznego np. łącznie z małżonkiem. W przeciwnym razie, podatnik nie ma obowiązku składania zeznania podatkowego w Polsce.

Ulga na dziecko 2015 / 2016

Organ podatkowy zauważył ponadto, że „Przepis art. 27f ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych daje możliwość uzyskania przez osobę uprawnioną do ulgi prorodzinnej, kwoty stanowiącej różnicę pomiędzy kwotą przysługującego odliczenia a kwotą odliczoną w zeznaniu podatkowym. Uregulowanie to stanowi konsekwencję prawa przysługującego podatnikowi na podstawie ust. 1 tego przepisu, co jest równoznaczne z tym, że bez uzyskania przychodu podlegającego opodatkowaniu według skali podatkowej, nie może skorzystać z ulgi, a tym samym również z otrzymania zwrotu, o którym mowa w art. 27f ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.”

W tej sprawie dochód pracującego w Niemczech został zwolniony od podatku na podstawie art. 27 ust. 8 ustawy o PIT zgodnie  z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania. Współmałżonka zaś nie osiągnęła żadnego dochodu, który mógłby zostać wykazany we wspólnym rozliczeniu.


Dlatego organ podatkowy uznał w tej sytuacji, że:

- podatnik nie musi składać „zerowego” zeznania PIT (bo oprócz dochodów uzyskanych w Niemczech nie uzyskał w Polsce innych dochodów opodatkowanych PIT);

- podatnik nie może rozliczyć się wspólnie z żoną, bo ona nie uzyskała w rozliczanym roku podatkowym żadnych dochodów opodatkowanych PIT;

podatnik nie może skorzystać z ulgi prorodzinnej, bo nie osiągnął w Polsce przychodu opodatkowanego według skali podatkowej określonej w art. 27 ust. 1 ustawy o PIT – z tego powodu nie może też liczyć na zwrot kwoty nieodliczonej ulgi na zasadach określonych w art. 27f ust. 8-12 ustawy o PIT, poprzez wykazanie zwrotu ulgi na formularzu PIT/UZ.

Oprac. Monika Gołębiewska

Źródło: Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 23 lutego 2016 r. (ITPB2/4511-1087/15/RS)

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...