Odprawy wypłacane zwolnionym grupowo pracownikom – rozliczenie PIT

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
rozwiń więcej
Odprawy wypłacane zwolnionym grupowo pracownikom – rozliczenie PIT / fot. Fotolia
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał wyrok, w którym wskazał, że nie można zakwalifikować odpraw pieniężnych wypłacanych pracownikom jako odszkodowań. Sąd nie rozstrzygnął jednak, czy wypłaty odpraw przewyższające kwoty wynikające z ustawy o zwolnieniach grupowych podlegają zwolnieniu z opodatkowania w PIT na gruncie art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT.

Odprawa pieniężna wypłacana pracownikom na podstawie umowy społecznej między zakładowymi organizacjami związkowymi nie może zostać uznana za odszkodowanie, ponieważ nie jest to wyrównanie szkody, jaką w majątku poniósł poszkodowany.

Autopromocja

Tak orzekł WSA w Warszawie w wyroku z 12 października 2016 r. (sygn. III SA/Wa 2324/15).

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Sprawa dotyczyła spółki, która przejęła inną spółkę kapitałową. Spółka przejęta zawarła umowę społeczną z działającymi w spółce przejętej zakładowymi organizacjami związkowymi . Na jej podstawie, w przypadku rozwiązania stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracownika, pracownikowi przysługuje odprawa pieniężna. Podstawę wymiaru odprawy pieniężnej, co do zasady, stanowi indywidualne przeciętne miesięczne wynagrodzenie zasadnicze pracownika z okresu ostatnich trzech miesięcy trwania stosunku prac. Odprawa nie może jednak przewyższać średniego wynagrodzenia zasadniczego pracowników objętych umową społeczną na dzień 31 grudnia roku poprzedzającego.

Pracowników spółki można podzielić na dwie grupy:

1. Pracownicy, którzy przepracowali łącznie mniej niż 4 lata. Pracownikom tym wypłacane są odprawy pieniężne w wysokości takiej, jak gdyby były wypłacane według przepisów ustawy o zwolnieniach grupowych (jedno lub dwumiesięczne wynagrodzenie);

2. Pozostali pracownicy. Pracownikom tym wypłacane są odprawy pieniężne, których zasady ustalania wynikają wprost z umowy i regulaminu. Mogą być one wyższe niż odprawy, które byłyby należne wyłącznie na podstawie przepisów ustawy o zwolnieniach grupowych.

Na tym tle spółka powzięła wątpliwość, co do możliwości skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania w PIT odpraw wypłacanych pracownikom pierwszej grupy. Spółka zapytała również organ podatkowy, czy zwolniona z opodatkowania w PIT będzie różnica pomiędzy kwotą odprawy ustaloną na podstawie umowy, a kwotą odprawy, która byłaby należna pracownikowi na podstawie ustawy o zwolnieniach grupowych.

Prezentując własne stanowisko spółka wskazała, że mając na względzie, iż odprawy wypłacane pracownikom pierwszej grupy wypłacane są na wyłącznie na podstawie ustawy, nie są one zwolnione z opodatkowania w PIT. Odnosząc się do pytania drugiego spółka podkreśliła, że zarówno umowa, jak i regulamin, stanowią inne, oparte na ustawie porozumienie zbiorowe lub regulamin w rozumieniu Kodeksu pracy. Wolne od podatku dochodowego są zaś otrzymane odszkodowania lub zadośćuczynienia, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z postanowień układów zbiorowych pracy, innych opartych na ustawie porozumień zbiorowych, regulaminów lub statutów, z wyjątkiem odpraw pieniężnych wypłacanych na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Zdaniem spółki, wszelkie dodatkowe świadczenia (odprawy w wysokości wyższej niż przewidziane ustawą o zwolnieniach grupowych) wypłacane pracownikom będą podlegać zwolnieniu z opodatkowania, gdyż nie są wypłacane na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.

Organ uznał stanowisko podatnika w zakresie pytania nr 2 za nieprawidłowe. W jego ocenie odprawa pieniężna - niezależnie od normatywne podstawy jej wypłaty i wysokości - będzie stanowiła dla tych pracowników przychód ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu, zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o PIT, ponieważ podstawą jej wypłaty będzie stosunek pracy.

Sprawa trafiła do WSA w Warszawie, który uchylił interpretację. Sąd podkreślił, że rozumowanie organu zgodnie, z którym odprawy pieniężne nie są odszkodowaniami nie jest poprawne logicznie. Takie założenie organu jest wadliwe i w związku z tym sąd nie mógł zastąpić organu i ocenić stanowiska spółki w dalszym zakresie.


Wybór przepisów

Ustawa o PIT

Art. 21. ust. 1. Wolne od podatku dochodowego są:

3)  otrzymane odszkodowania lub zadośćuczynienia, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, oraz otrzymane odszkodowania lub zadośćuczynienia, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z postanowień układów zbiorowych pracy, innych opartych na ustawie porozumień zbiorowych, regulaminów lub statutów, o których mowa w art. 9 § 1 ustawy Kodeks pracy, z wyjątkiem:

a)  określonych w prawie pracy odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę,

b)  odpraw pieniężnych wypłacanych na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników,

c)  odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia funkcjonariuszom pozostającym w stosunku służbowym,

d)  odszkodowań przyznanych na podstawie przepisów o zakazie konkurencji,

e)  odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą,

f)  odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1, lub na zasadach, o których mowa w art. 30c,

g)  odszkodowań wynikających z zawartych umów lub ugód innych niż ugody sądowe.

Patrycja Łukasiewicz

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...