Dojazd do pracy finansowany przez pracodawcę nie jest przychodem
REKLAMA
REKLAMA
To już kolejny wyrok NSA (z 9 sierpnia 2016 r., sygn. II FSK 1970/14), w którym sąd uznał, że finansowanie przez pracodawcę pewnych świadczeń nie rodzi po stronie pracownika przychodu. Sprawa dotyczyła pracowników oddelegowanych do pracy na terenie Francji, którym pracodawca opłacił m.in. transport, noclegi, opłaty za energię, prąd, gaz, Internet, telefon oraz posiłki regeneracyjne.
REKLAMA
W orzeczeniu NSA wskazał, że oceniając skutki świadczeń dla pracowników należy wyjść od art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustalić przede wszystkim, w czyim interesie świadczenia te są realizowane.
W przypadku świadczeń mających na celu zorganizowanie oddelegowanym pracownikom warunków pracy należy uznać, że mieszczą się one w zakresie obowiązków pracodawcy. Zatem ich sfinansowanie leży w interesie pracodawcy i tym samym nie stanowi nieodpłatnego przysporzenia po stronie pracowników.
Przychody pracowników z programów motywacyjnych – opodatkowanie PIT
Stanowisko sądów w podobnych sprawach jest coraz częściej korzystne dla podatników. Istotne znaczenie ma wyrok TK z dnia 8 lipca 2014 r. (sygn. K 7/13), na który powołał się także NSA w opisywanej sprawie.
Podstawową sprawą akcentowaną w wyroku TK jest to, że aby uznać dane świadczenie za podlegające opodatkowaniu powinno ono zostać spełnione w interesie i za zgodą pracownika, a nie w interesie pracodawcy. Przepisów w zakresie nieodpłatnych świadczeń nie można więc stosować wyłącznie poprzez zbadanie, czy pracownik w jakikolwiek sposób skorzysta z zapewnionych mu świadczeń.
Polecamy: Dowóz pracowników do pracy - w podatkach i rachunkowości
NSA zauważył, że jeśli dochodzi do organizacji przez pracodawcę transportu i noclegów dla delegowanych pracowników, to w oczywisty sposób osoby te z tego korzystają. Jednak zbadać należy, w czyim interesie takie świadczenia są realizowane. Należy bowiem zauważyć, że podróżujący na polecenie pracodawcy pracownicy jadą w określonym celu, tj. świadczyć pracę. Zdaniem sądu, nie są to świadczenia spełniane wyłącznie w interesie pracowników, są to obowiązki, które obciążają pracodawcę. W konsekwencji w takiej sytuacji po stronie pracowników nie powstaje przychód z nieodpłatnych świadczeń.
Autor: Elżbieta Lis, doradca podatkowy, Kancelaria KSP Legal & Tax Advice w Katowicach
Więcej na http://ksplegal.pl/blog-o-podatkach/
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat