reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Ryczałt za jazdy prywatne nie obejmuje kosztów paliwa

Ryczałt za jazdy prywatne nie obejmuje kosztów paliwa

Kwota ryczałtu za używanie przez pracownika samochodu służbowego do celów prywatnych nie obejmuje kosztów zużytego w tym celu paliwa. Pracodawca powinien wartość takiego paliwa doliczyć pracownikowi do jego przychodów ze stosunku pracy. Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 31 sierpnia 2016 r., sygn. IBPB-2-1/4511-312/16-1/HK.

Wraz z wprowadzeniem od 1 stycznia 2015 r. ryczałtowego przychodu dla pracowników, którym pracodawcy udostępniają samochody służbowe do celów prywatnych, pojawiła się wątpliwość, czy ryczałty te obejmują paliwo zużyte w takim celu. Przepisy art. 12 ust. 2a–2c updof w żaden sposób nie regulują tej kwestii. Z uzasadnienia do projektu ustawy wprowadzającej ryczałty wynikało, że do ustalenia ich wartości przyjęto stawkę, która obowiązuje przy „kilometrówce”, tj.:

  • iloczyn 300 km i stawki 0,8358 zł, co po odrzuceniu groszy daje kwotę 250 zł – dla samochodów o pojemności skokowej silnika do 1600 cm3,
  • 160% przychodu obliczonego w sposób wskazany w pkt 1 (250 zł x 160% = 400 zł) – dla samochodów o pojemności skokowej silnika powyżej 1600 cm3.

Zdaniem części ekspertów podatkowych z uwagi na fakt, że stawka „kilometrówki” w wysokości 0,8358 zł/1 km jest skalkulowana w sposób, który uwzględnia m.in. zużycie paliwa, to obliczony na jej podstawie ryczałt w kwocie 250 zł lub 400 zł także powinien uwzględniać zużycie paliwa.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Niestety, praktyka organów podatkowych w tej kwestii okazała się inna. W wydawanych interpretacjach indywidualnych zajmują one niekorzystne dla podatników stanowisko w tej sprawie, twierdząc, że ryczałty nie obejmują kosztów paliwa (zob. również interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 3 września 2015 r., sygn. IBPB-2-1/4511-206/15/DP, czy interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 10 września 2015 r., sygn. IPTPB1/4511-326/15-4/AP). Dla pracodawców oznacza to konieczność rozpoznawania po stronie pracowników dodatkowego przychodu w wysokości wartości paliwa zużytego do jazd prywatnych.

Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Kwota ryczałtu za używanie samochodu służbowego do celów prywatnych nie obejmuje kosztów paliwa – interpretacja MF" >>

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krajowy System Usług

(KSU)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama