reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Uczestnictwo w programie motywacyjnym – skutki w PIT

Uczestnictwo w programie motywacyjnym – skutki w PIT

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach wydał pod koniec września interpretację indywidualną, w której potwierdził stanowisko podatnika, zgodnie z którym przychód podlegający opodatkowaniu po stronie podatnika, w związku z nabyciem i realizacją prawa majątkowego warunkowego, powstanie wyłącznie w momencie realizacji tego prawa.

Kwota (uzyskana przez pracownika w tytułu udziału w programie motywacyjnym) będzie stanowiła przychód z kapitałów pieniężnych w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 10 ustawy o PIT. Przychód ten podlega opodatkowaniu 19% stawką na zasadzie art. 30b ust. 1 w związku z art. 30b ust. 2 pkt 3 ww. ustawy i zadeklarowaniu zgodnie z art. 30b ust. 6 ww. ustawy.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 28 września 2016 r., IBPB-2-2/4511-702/16-1/MZA.

Sprawa dotyczyła podatnika będącego pracownikiem spółki, która wprowadziła program motywacyjny. W ramach programu podatnik uzyska prawo majątkowe warunkowe do otrzymania w przyszłości środków pieniężnych. Realizacja prawa majątkowego warunkowego będzie opierać się na wypłacie przez spółkę kwoty na rzecz podatnika z tym zastrzeżeniem, że ww. prawo zostanie zrealizowane, tj. kwota stanie się należna, po spełnieniu warunków wskazanych w umowie.

Na tym tle podatnik zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy ewentualny przychód z tytułu nabycia i realizacji prawa majątkowego warunkowego będzie podlegał opodatkowaniu po stronie nabywcy tylko w momencie, kiedy kwota stanie się należna oraz czy kwota będzie stanowiła przychód z kapitałów pieniężnych w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 10 ustawy o PIT, podlegający opodatkowaniu 19% stawką na zasadzie art. 30b ust. 1 w związku z art. 30b ust. 2 pkt 3 ww. ustawy i zadeklarowaniu zgodnie z art. 30b ust. 6 ww. ustawy.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Prezentując własne stanowisko podatnik wskazał, że przychód podlegający opodatkowaniu po stronie podatnika w związku z nabyciem i realizacją prawa majątkowego warunkowego powstanie wyłącznie w momencie realizacji tego prawa, tj. w momencie wypłaty kwoty, nie zaś na żadnym wcześniejszym etapie. Podatnik dodał w oparciu o art. 30b ust. 1 w zw. z art. 30b ust. 2 pkt 3 w związku z art. 30b ust. 6 ustawy o PIT, że dochód uzyskany z realizacji prawa warunkowego opodatkowany będzie stawką 19% i nabywca będzie zobowiązany do samodzielnego rozliczenia tak uzyskanego dochodu w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, w którym kwota stała się należna i została wypłacona.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach uznał stanowisko podatnika za prawidłowe. W uzasadnieniu wskazał, że uczestnictwo w programie motywacyjnym spowoduje powstanie po jego stronie, jako osoby, do której program jest adresowany, przychodu podlegającego opodatkowaniu dopiero w momencie realizacji prawa majątkowego warunkowego. Przychód ten należy zakwalifikować, jako przychód z kapitałów pieniężnych – w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – podlegający opodatkowaniu z zastosowaniem 19% stawki podatkowej – zgodnie z art. 30b ustawy.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama