Uczestnictwo w programie motywacyjnym – skutki w PIT
REKLAMA
REKLAMA
Kwota (uzyskana przez pracownika w tytułu udziału w programie motywacyjnym) będzie stanowiła przychód z kapitałów pieniężnych w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 10 ustawy o PIT. Przychód ten podlega opodatkowaniu 19% stawką na zasadzie art. 30b ust. 1 w związku z art. 30b ust. 2 pkt 3 ww. ustawy i zadeklarowaniu zgodnie z art. 30b ust. 6 ww. ustawy.
REKLAMA
Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 28 września 2016 r., IBPB-2-2/4511-702/16-1/MZA.
Sprawa dotyczyła podatnika będącego pracownikiem spółki, która wprowadziła program motywacyjny. W ramach programu podatnik uzyska prawo majątkowe warunkowe do otrzymania w przyszłości środków pieniężnych. Realizacja prawa majątkowego warunkowego będzie opierać się na wypłacie przez spółkę kwoty na rzecz podatnika z tym zastrzeżeniem, że ww. prawo zostanie zrealizowane, tj. kwota stanie się należna, po spełnieniu warunków wskazanych w umowie.
Na tym tle podatnik zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy ewentualny przychód z tytułu nabycia i realizacji prawa majątkowego warunkowego będzie podlegał opodatkowaniu po stronie nabywcy tylko w momencie, kiedy kwota stanie się należna oraz czy kwota będzie stanowiła przychód z kapitałów pieniężnych w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 10 ustawy o PIT, podlegający opodatkowaniu 19% stawką na zasadzie art. 30b ust. 1 w związku z art. 30b ust. 2 pkt 3 ww. ustawy i zadeklarowaniu zgodnie z art. 30b ust. 6 ww. ustawy.
Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata
REKLAMA
Prezentując własne stanowisko podatnik wskazał, że przychód podlegający opodatkowaniu po stronie podatnika w związku z nabyciem i realizacją prawa majątkowego warunkowego powstanie wyłącznie w momencie realizacji tego prawa, tj. w momencie wypłaty kwoty, nie zaś na żadnym wcześniejszym etapie. Podatnik dodał w oparciu o art. 30b ust. 1 w zw. z art. 30b ust. 2 pkt 3 w związku z art. 30b ust. 6 ustawy o PIT, że dochód uzyskany z realizacji prawa warunkowego opodatkowany będzie stawką 19% i nabywca będzie zobowiązany do samodzielnego rozliczenia tak uzyskanego dochodu w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, w którym kwota stała się należna i została wypłacona.
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach uznał stanowisko podatnika za prawidłowe. W uzasadnieniu wskazał, że uczestnictwo w programie motywacyjnym spowoduje powstanie po jego stronie, jako osoby, do której program jest adresowany, przychodu podlegającego opodatkowaniu dopiero w momencie realizacji prawa majątkowego warunkowego. Przychód ten należy zakwalifikować, jako przychód z kapitałów pieniężnych – w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – podlegający opodatkowaniu z zastosowaniem 19% stawki podatkowej – zgodnie z art. 30b ustawy.
Ustawa o PIT
art. 17 ust. 1 pkt 10. Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się przychody z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacji praw z nich wynikających.
art. 17 ust. 1b Za datę powstania przychodu z tytułu realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych uważa się moment realizacji tych praw.
art. 30b ust. 1. Od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, w tym z realizacji praw wynikających z tych instrumentów, z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.
Art. 30b ust.6. Po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 1, wykazać dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, w tym również dochody, o których mowa w art. 24 ust. 14, dochody z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych, a także dochody z realizacji praw z nich wynikających, z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielniach, w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, i obliczyć należny podatek dochodowy.
Stanisław Kędzierski
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat