reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Korzystanie z telefonu służbowego do celów osobistych bez PIT

Korzystanie z telefonu służbowego do celów osobistych bez PIT

Pracodawca nie musi naliczać przychodu pracownikowi, który wykorzystuje służbowy telefon do celów osobistych, jeżeli telefon jest opłacany ryczałtowym abonamentem. Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w i interpretacji indywidualnej z 18 grudnia 2015 r. sygn. IBPB-2-1/4511-465/15/MD.

Spółka planowała udostępnić pracownikom telefony komórkowe. Zasadniczo miały być one wykorzystywane do celów służbowych, jednak pracodawca nie wykluczył incydentalnego wykorzystywania ich do celów prywatnych. Telefon opłacany jest na zasadzie ryczałtowo określonego abonamentu – nie da się więc wyliczyć stawki za minutę połączenia. W związku z tym stanem rzeczy, spółka zwróciła  się z wnioskiem o interpretację podatkową, chcąc dowiedzieć się, czy w takiej sytuacji powstanie po stronie pracownika przychód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem organu pracownik nie uzyskuje w takiej sytuacji przysporzenia. Podzielenie ryczałtowej kwoty abonamentu przez ilość wykazanych w billingu rozmów prowadziłoby do nieuprawnionego różnicowania wartości tego samego świadczenia. Wartość ta byłaby różna w zależności od ilości rozmów mimo że kwota abonamentu nie uległa zmianie. W związku z tym niemożliwym jest jednoznaczne określenie przychodu przypadającego na konkretnego pracownika i przychód nie może powstać.

Dyrektor Izby podkreślił, „(…) że ustawowe pojęcie nieodpłatnych świadczeń musi być zawsze interpretowane w konkretnym kontekście, a nie w oderwaniu od niego z pominięciem okoliczności realizacji pewnych uprawnień, zjawisk gospodarczych i zdarzeń prawnych.” oraz wskazał, iż „(…)w sytuacji niemożliwości jednoznacznego określenia przychodu przypadającego na konkretnego pracownika, po stronie takiego pracownika nie powstanie przychód do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.”

Interpretacja sytuuje korzystną dla podatnika wykładnię przepisów ustawy o PIT. Oparto ją na wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca 2014 r (sygn. akt K 7/13), w którym to TK zdefiniował w kontekście przychodu podatkowego wymóg możliwości określenia wartości świadczenia przypadającego na konkretnego podatnika. To kolejny przykład mniej restrykcyjnego podejścia fiskusa do kwestii świadczeń pracowniczych. Mimo tego, zalecamy zabezpieczenie ryzyka podatkowego poprzez wystąpienie do ministra finansów o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej. Oferujemy wszelką pomoc w tym zakresie.

Dorota Białas, doradca podatkowy, Associate Partner w Rödl & Partner Wrocław

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

EIB SA

Broker ubezpieczeniowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama