| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Prezent dla pracownika odchodzącego na emeryturę a podatek

Prezent dla pracownika odchodzącego na emeryturę a podatek

Pracownik, któremu pracodawca wręczył drobne upominki, takie jak np. pióro, zegarek lub kwiaty, w związku z przejściem na emeryturę lub osiągnięciem określonego stażu pracy, nie uzyskuje z tego tytułu przychodu ze stosunku pracy w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji, której fragment przedstawiamy.

(...) stwierdzić należy, że obiektywne kryterium – wystąpienia po stronie pracownika przysporzenia majątkowego (korzyści) – nie jest spełnione, gdy pracodawca wręcza pracownikom prezenty okolicznościowe w postaci drobnych upominków, np. pióra, zegarka lub kwiatów, w związku z przejściem na emeryturę lub osiągnięciem określonego stażu pracy. W tym przypadku, nawet jeśli ww. upominki będą przekazywane w ramach firmowych uroczystości za zgodą obdarowanego, po jego stronie nie pojawia się korzyść, choćby w postaci zaoszczędzenia wydatku. Nie sposób bowiem zakładać, że gdyby nie spotkania mające na celu uhonorowanie obdarowanych i przekazanie upominków, pracownik wydałby pieniądze na ich zakup.

Rozliczenie PIT i ZUS wynagrodzenia pracownika - premia, nagroda, dodatkowe bonusy

Podsumowując, wręczenie pracownikom przez Wnioskodawcę prezentów okolicznościowych w postaci drobnych upominków, np. pióra, zegarka lub kwiatów, w związku z przejściem na emeryturę lub osiągnięciem określonego stażu pracy, nie stanowi dla nich przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji wartość tych świadczeń nie skutkuje powstaniem przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń, o którym mowa w art. 12 ust. 1 w zw. z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 4 marca 2016 r., sygn. IPTPB1/4511-848/15-2/AP

Polecamy: Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania – praktyczny poradnik

Od redakcji:

Organ podatkowy w przywołanej interpretacji zajął stanowisko zgodne ze stanowiskiem zaprezentowanym przez Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 8 lipca 2014 r., sygn. akt K 7/13. Należy jednak zwrócić uwagę, że TK, potwierdzając, iż prezenty otrzymywane od pracodawców z okazji przejścia na emeryturę lub jubileuszu zatrudnienia nie stanowią dla pracowników przychodu ze stosunku pracy, stwierdził jednocześnie, że darowizna prezentów takich jak np. zegarek podlega ustawie o podatku od spadków i darowizn. Fakt ten podkreślają również organy podatkowe w wydawanych interpretacjach. Szansą na uniknięcie zapłaty ewentualnego podatku od spadków i darowizn jest skorzystanie przez obdarowanych pracowników ze zwolnienia przewidzianego w art. 9 ust. 1 pkt 3 i ust. 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Przepis ten zwalnia z podatku prezenty otrzymane w ciągu 5 lat od tego samego pracodawcy do kwoty 4902 zł.

oprac. Katarzyna Wojciechowska

prawnik, ekspert w zakresie podatków dochodowych, redaktor „MONITORA księgowego”

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »