| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Zwrot pracownikom wydatków na napiwki jest ich przychodem

Zwrot pracownikom wydatków na napiwki jest ich przychodem

Pracownik, któremu pracodawca zwraca wydatki poniesione przez niego na napiwki w trakcie spotkań służbowych, zawsze uzyskuje przychód ze stosunku pracy. W związku z tym pracodawca ma obowiązek obliczenia i pobrania od wypłaconych kwot zaliczki na PIT. Takie kontrowersyjne stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 18 kwietnia 2016 r., sygn. IBPB-2-2/4511-208/16/MMa.

Stanowisko zaprezentowane przez organ podatkowy w przywołanej interpretacji należy uznać za kontrowersyjne. Organ podatkowy, nakazując bezwzględny obowiązek doliczania pracownikom do przychodów ze stosunku pracy kwot, jakie pracodawca zwraca im z tytułu napiwków pozostawionych w trakcie spotkań lub służbowych przejazdów taksówkami, nie uwzględnił stanowiska, jakie w kwestii świadczeń na rzecz pracowników zajął TK w wyroku z 8 lipca 2014 r., sygn. akt K 7/13. Trybunał podkreślił w nim, że do warunków opodatkowania nieodpłatnych świadczeń otrzymywanych przez pracowników od pracodawców należy m.in.:

  • spełnienie ich w interesie pracownika (a nie w interesie pracodawcy),
  • powstanie z tego tytułu po stronie pracownika korzyści w postaci powiększenia aktywów lub uniknięcia wydatku, który pracownik musiałby ponieść.

W przedstawionym stanie faktycznym pracownicy otrzymują od pracodawcy zwrot wydatków poniesionych przez nich na napiwki wręczane w trakcie spotkań lub przejazdów służbowych. Zwracane wydatki zostały zatem poniesione w związku z wykonywaniem przez pracowników obowiązków służbowych, a więc w interesie pracodawcy, a nie pracownika. W związku z tym nie jest spełniony pierwszy z ww. warunków opodatkowania jako przychodu ze stosunku pracy otrzymywanych przez pracowników zwrotów wydatków poniesionych na napiwki.

Jeżeli chodzi o warunek drugi konieczny do opodatkowania tego rodzaju zwrotów, to w przedstawionym stanie faktycznym należy wyróżnić dwie sytuacje. Pierwsza dotyczy przypadku, gdy kwota pozostawionego przez pracownika napiwku została udokumentowana na fakturze wystawionej przez restaurację. W takiej sytuacji nie ulega wątpliwości, że pracownik poniósł wydatek na napiwek, a na podstawie przekazanej pracodawcy faktury otrzymuje tylko jego zwrot. W związku z tym nie uzyskuje on od pracodawcy żadnej korzyści majątkowej. Dochodzi jedynie do zwrotu poniesionych przez pracownika kosztów. Otrzymana przez niego kwota nie powinna być zatem doliczana do przychodów tego pracownika ze stosunku pracy.

Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Czy zwrot pracownikom wydatków na napiwki jest ich przychodem – interpretacja MF" >>

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 2.0 – najważniejsze założenia

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Ogólnopolski Konwent Agencji Pracy

związek pracodawców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »