reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Wyjazd na urlop służbowym samochodem – skutki w PIT

Wyjazd na urlop służbowym samochodem – skutki w PIT

W przypadku gdy pracownik wyjeżdża na urlop wypoczynkowy samochodem służbowym, dochodzi do nieodpłatnego świadczenia pracodawcy na rzecz podwładnego. Takie świadczenie ustawa o PIT włącza pod definicję opodatkowanych przychodów ze stosunku służbowego.

Nie od dziś wiadomo, że oprócz podstawowego, zwykłego wynagrodzenia za przepracowane godziny, do pensji pracownika wliczają się też np. karty sportowe czy lunchowe. Warto pamiętać, że kadry jako pensję potraktują również równoważność udostępnienia pracownikowi przez szefa samochodu służbowego po godzinach pracy.

Udostępnianie firmowego auta do celów prywatnych oznacza dla pracownika uzyskiwanie nieodpłatnej korzyści ze strony swojego pracodawcy. Tę korzyść przepisy ustawy o PIT traktują jako przychód pracownika. Zgodnie bowiem przepisami ustawy o PIT przychód ten ma charakter wynagrodzenia ze stosunku służbowego, a co za tym idzie – jest opodatkowany podatkiem dochodowym.

Za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych (art. 12 ust. 1 ustawy o PIT).

Zwrot kosztów używania prywatnego samochodu do celów służbowych – przychód w PIT?

Przychód ma formę ryczałtu

Jak policzyć wartość udostępnienia podwładnemu auta, tj. jaka kwota zostanie pracownikowi doliczona do wynagrodzenia za pracę i tym samym doliczona do podstawy opodatkowana PIT-em?

Jeszcze do niedawna wartość tę określano na podstawie średnich rynkowych cen wynajmu podobnego samochodu, stanu zużycia pojazdu, a nawet miejsca i czasu udostępnienia.

Polecamy: Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania – praktyczny poradnik

Od ponad dwóch lat wartość udostępniania pracownikowi służbowego samochodu po godzinach determinuje jedynie pojemność silnika i narzucona z góry przez ustawodawcę stawka pieniężna. I tak przychód z tytułu wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych (np. wyjazdu na urlop) wynosi:

  • 250 zł miesięcznie albo 8,33 zł dziennie – dla samochodów o pojemności silnika do 1 600 cm3,
  • 400 zł miesięcznie albo 13,33 zł dziennie – dla samochodów o pojemności silnika powyżej 1 6000 cm3 (art. 12, ust. 2a i 2b ustawy o PIT).

Przykład

Pracownik pojechał na rodzinne wakacje firmowym van-em o pojemności 2 000 cm3. Pracodawca udostępnił mu nieodpłatnie van-a na 15 dni. Wartość dodatkowego przychodu, jaki wygenerowało u pracownika udostępnienie auta, wynosi zatem na 1 dzień 13,33 zł. Przychód za 15 dni wyniesie 199,95 zł. Taka kwota zostanie doliczona do miesięcznej pensji i od sumy zostanie potrącona zaliczka na podatek dochodowy.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Galt

Prawo, podatki, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama