REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyjazd na urlop służbowym samochodem – skutki w PIT

Wyjazd na urlop służbowym samochodem – skutki w PIT/ fot. Fotolia
Wyjazd na urlop służbowym samochodem – skutki w PIT/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W przypadku gdy pracownik wyjeżdża na urlop wypoczynkowy samochodem służbowym, dochodzi do nieodpłatnego świadczenia pracodawcy na rzecz podwładnego. Takie świadczenie ustawa o PIT włącza pod definicję opodatkowanych przychodów ze stosunku służbowego.

Nie od dziś wiadomo, że oprócz podstawowego, zwykłego wynagrodzenia za przepracowane godziny, do pensji pracownika wliczają się też np. karty sportowe czy lunchowe. Warto pamiętać, że kadry jako pensję potraktują również równoważność udostępnienia pracownikowi przez szefa samochodu służbowego po godzinach pracy.

REKLAMA

Autopromocja

Udostępnianie firmowego auta do celów prywatnych oznacza dla pracownika uzyskiwanie nieodpłatnej korzyści ze strony swojego pracodawcy. Tę korzyść przepisy ustawy o PIT traktują jako przychód pracownika. Zgodnie bowiem przepisami ustawy o PIT przychód ten ma charakter wynagrodzenia ze stosunku służbowego, a co za tym idzie – jest opodatkowany podatkiem dochodowym.

Za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych (art. 12 ust. 1 ustawy o PIT).

Zwrot kosztów używania prywatnego samochodu do celów służbowych – przychód w PIT?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przychód ma formę ryczałtu

Jak policzyć wartość udostępnienia podwładnemu auta, tj. jaka kwota zostanie pracownikowi doliczona do wynagrodzenia za pracę i tym samym doliczona do podstawy opodatkowana PIT-em?

Jeszcze do niedawna wartość tę określano na podstawie średnich rynkowych cen wynajmu podobnego samochodu, stanu zużycia pojazdu, a nawet miejsca i czasu udostępnienia.

Polecamy: Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania – praktyczny poradnik

Od ponad dwóch lat wartość udostępniania pracownikowi służbowego samochodu po godzinach determinuje jedynie pojemność silnika i narzucona z góry przez ustawodawcę stawka pieniężna. I tak przychód z tytułu wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych (np. wyjazdu na urlop) wynosi:

  • 250 zł miesięcznie albo 8,33 zł dziennie – dla samochodów o pojemności silnika do 1 600 cm3,
  • 400 zł miesięcznie albo 13,33 zł dziennie – dla samochodów o pojemności silnika powyżej 1 6000 cm3 (art. 12, ust. 2a i 2b ustawy o PIT).

Przykład

Pracownik pojechał na rodzinne wakacje firmowym van-em o pojemności 2 000 cm3. Pracodawca udostępnił mu nieodpłatnie van-a na 15 dni. Wartość dodatkowego przychodu, jaki wygenerowało u pracownika udostępnienie auta, wynosi zatem na 1 dzień 13,33 zł. Przychód za 15 dni wyniesie 199,95 zł. Taka kwota zostanie doliczona do miesięcznej pensji i od sumy zostanie potrącona zaliczka na podatek dochodowy.


Co z paliwem?

Pozostaje jeszcze kwestia napełnionego służbowym paliwem baku. Może się zdarzyć, że pracownik zacznie używać po godzinach firmowy samochód, który jest zatankowany za środki firmowe. Może być też i odwrotnie, a mianowicie pracownik wraca do pracy po urlopie samochodem służbowym i zaczyna wykorzystywać auto do celów służbowych, a w baku znajduje się paliwo, jakie zatankował z własnych, prywatnych środków. Czy koszy użytkowania służbowego samochodu (czyli np. paliwo) nie wliczają się do ryczałtu? Fiskus często odpowiada, że tak.

Użytkowanie przez pracowników samochodów służbowych parkowanych w miejscu ich zamieszkania a odliczenie VAT

Innego zdania są sądy. W wyroku WSA we Wrocławiu z dnia 23 listopada 2015 r., sygn. akt I SA/Wr 1595/15 sąd oddalił stanowisko fiskusa, jakoby świadczenie pracodawcy sprowadzające się do umożliwienia pracownikowi wykorzystania zakupionego „na firmę” paliwa w celach osobistych byłoby odrębnych (poza ryczałtem) świadczeniem, którego wartość powinno się doliczyć do pozostałych objętych PIT-em przychodów pracowniczych. Sąd stwierdził, że pracodawca udostępnia podwładnemu nie tyle sam pojazd, co możliwość kompleksowego korzystania z pojazdu. Skoro samochód nie pojedzie bez paliwa, nie ma podstaw do tego, aby cenę za firmowe paliwo uznać za odrębne od ryczałtu źródło dochodów pracownika.

Niestety nierzadko izby skarbowe utrzymują przeciwne stanowisko.

Katarzyna Miazek, Tax Care

Autopromocja
Tax Care
Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

REKLAMA

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

REKLAMA