REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyjazd na urlop służbowym samochodem – skutki w PIT

Wyjazd na urlop służbowym samochodem – skutki w PIT/ fot. Fotolia
Wyjazd na urlop służbowym samochodem – skutki w PIT/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W przypadku gdy pracownik wyjeżdża na urlop wypoczynkowy samochodem służbowym, dochodzi do nieodpłatnego świadczenia pracodawcy na rzecz podwładnego. Takie świadczenie ustawa o PIT włącza pod definicję opodatkowanych przychodów ze stosunku służbowego.

Nie od dziś wiadomo, że oprócz podstawowego, zwykłego wynagrodzenia za przepracowane godziny, do pensji pracownika wliczają się też np. karty sportowe czy lunchowe. Warto pamiętać, że kadry jako pensję potraktują również równoważność udostępnienia pracownikowi przez szefa samochodu służbowego po godzinach pracy.

Autopromocja

Udostępnianie firmowego auta do celów prywatnych oznacza dla pracownika uzyskiwanie nieodpłatnej korzyści ze strony swojego pracodawcy. Tę korzyść przepisy ustawy o PIT traktują jako przychód pracownika. Zgodnie bowiem przepisami ustawy o PIT przychód ten ma charakter wynagrodzenia ze stosunku służbowego, a co za tym idzie – jest opodatkowany podatkiem dochodowym.

Za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych (art. 12 ust. 1 ustawy o PIT).

Zwrot kosztów używania prywatnego samochodu do celów służbowych – przychód w PIT?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przychód ma formę ryczałtu

Jak policzyć wartość udostępnienia podwładnemu auta, tj. jaka kwota zostanie pracownikowi doliczona do wynagrodzenia za pracę i tym samym doliczona do podstawy opodatkowana PIT-em?

Jeszcze do niedawna wartość tę określano na podstawie średnich rynkowych cen wynajmu podobnego samochodu, stanu zużycia pojazdu, a nawet miejsca i czasu udostępnienia.

Polecamy: Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania – praktyczny poradnik

Od ponad dwóch lat wartość udostępniania pracownikowi służbowego samochodu po godzinach determinuje jedynie pojemność silnika i narzucona z góry przez ustawodawcę stawka pieniężna. I tak przychód z tytułu wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych (np. wyjazdu na urlop) wynosi:

 • 250 zł miesięcznie albo 8,33 zł dziennie – dla samochodów o pojemności silnika do 1 600 cm3,
 • 400 zł miesięcznie albo 13,33 zł dziennie – dla samochodów o pojemności silnika powyżej 1 6000 cm3 (art. 12, ust. 2a i 2b ustawy o PIT).

Przykład

Pracownik pojechał na rodzinne wakacje firmowym van-em o pojemności 2 000 cm3. Pracodawca udostępnił mu nieodpłatnie van-a na 15 dni. Wartość dodatkowego przychodu, jaki wygenerowało u pracownika udostępnienie auta, wynosi zatem na 1 dzień 13,33 zł. Przychód za 15 dni wyniesie 199,95 zł. Taka kwota zostanie doliczona do miesięcznej pensji i od sumy zostanie potrącona zaliczka na podatek dochodowy.

Autopromocja


Co z paliwem?

Pozostaje jeszcze kwestia napełnionego służbowym paliwem baku. Może się zdarzyć, że pracownik zacznie używać po godzinach firmowy samochód, który jest zatankowany za środki firmowe. Może być też i odwrotnie, a mianowicie pracownik wraca do pracy po urlopie samochodem służbowym i zaczyna wykorzystywać auto do celów służbowych, a w baku znajduje się paliwo, jakie zatankował z własnych, prywatnych środków. Czy koszy użytkowania służbowego samochodu (czyli np. paliwo) nie wliczają się do ryczałtu? Fiskus często odpowiada, że tak.

Użytkowanie przez pracowników samochodów służbowych parkowanych w miejscu ich zamieszkania a odliczenie VAT

Innego zdania są sądy. W wyroku WSA we Wrocławiu z dnia 23 listopada 2015 r., sygn. akt I SA/Wr 1595/15 sąd oddalił stanowisko fiskusa, jakoby świadczenie pracodawcy sprowadzające się do umożliwienia pracownikowi wykorzystania zakupionego „na firmę” paliwa w celach osobistych byłoby odrębnych (poza ryczałtem) świadczeniem, którego wartość powinno się doliczyć do pozostałych objętych PIT-em przychodów pracowniczych. Sąd stwierdził, że pracodawca udostępnia podwładnemu nie tyle sam pojazd, co możliwość kompleksowego korzystania z pojazdu. Skoro samochód nie pojedzie bez paliwa, nie ma podstaw do tego, aby cenę za firmowe paliwo uznać za odrębne od ryczałtu źródło dochodów pracownika.

Niestety nierzadko izby skarbowe utrzymują przeciwne stanowisko.

Katarzyna Miazek, Tax Care

Autopromocja
Tax Care
Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

  Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

  Podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Naukowcy obliczyli ile powinien wynosić

  W raporcie zamówionym przez rząd Danii eksperci zaproponowali wprowadzenie podatku od emisji CO2 w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

  Składka na ubezpieczenie wypadkowe w 2024 roku - zmiany od 1 kwietnia. Obniżenie stopy procentowej składki dla 32 grup działalności

  Opublikowany 23 lutego 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków przewiduje zmianę  kategorii ryzyka dla 32 grup działalności, dzięki czemu nastąpi obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Tylko w przypadku jednej grupy działalności nastąpi wzrost kategorii ryzyka i tym samym wzrost stopy procentowej składki wypadkowej. Zmiany będą obowiązywać od składek należnych za kwiecień 2024 r.

  Projekt ustawy o kryptoaktywach. Będzie nadzór nad rynkiem i ochrona inwestorów

  Projekt ustawy o kryptoaktywach przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację prawa unijnego, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru nad tym rynkiem i ochrony inwestorów. Ustawa, z pewnymi wyjątkami, ma wejść w życie z dniem 30 czerwca 2024 roku.

  Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Nowe przepisy mają wprowadzić do polskiego porządku prawnego unijne przepisy, które nakładają na duże firmy obowiązek publikacji danych o zapłaconych podatkach.

  MF ujawniło plany dotyczące podatku Belki - nie zostanie zniesiony, a jedynie zmodyfikowany

  Nie będzie całkowitego zniesienia podatku Belki, a jedynie modyfikacja obowiązujących przepisów. Tak wynika z wypowiedzi Jarosława Nenemana, wiceministra finansów. Co czeka inwestorów i oszczędzających?

  VAT 2024: czy ujemny podatek należny zwiększa podatek naliczony?

  Należy wprowadzić przepis prawa o charakterze uściślającym, który w art. 29a ustawy o VAT dotyczącego podstawy opodatkowania, oraz w art. 86 ustawy o VAT wprowadzi uprawnienie do rozliczania w czasie ujemnego podatku należnego oraz nakaz takiego rozliczania ujemnego podatku naliczonego – postuluje prof. dr hab. Witold Modzelewski

  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Ile wynosi obecnie stopa bezrobocia? Co pokazują dane GUS?

  Stopa bezrobocia wynosząc w końcu stycznia 5,4% była o 0,3 pkt proc. wyższa niż miesiąc wcześniej - tak wynika z danych GUS. Na przełomie lutego i marca stopa bezrobocia może sięgać 5,4% - 5,5% przy liczbie bezrobotnych na poziomie 840 – 850 tys. osób.

  REKLAMA