Użytkowanie przez pracowników samochodów służbowych parkowanych w miejscu ich zamieszkania a odliczenie VAT
REKLAMA
REKLAMA
Tak wynika z wyroku WSA we Wrocławiu z 2 czerwca 2016 r. (sygn. I SA/Wr 191/16).
REKLAMA
Sprawa dotyczyła spółki, która przydzieliła jej pracownikom samochody w celu umożliwienia im właściwej realizacji powierzonych obowiązków służbowych. Zasady używania samochodów są określone w stosownym regulaminie. Są one wykorzystywane wyłącznie do celów służbowych przez pracowników nie należących do kadry kierowniczej/zarządzającej, w stosunku do których regulamin nie przewiduje możliwości użytkowania do celów prywatnych. Samochody co do zasady są własnością spółki ( niewielka część jest używana na podstawie umowy leasingu operacyjnego lub umowy najmu). Regulamin wprowadza bezwzględny zakaz używania pojazdów służbowych do jakichkolwiek celów prywatnych użytkowników. Do co zasady samochody garażowane są w miejscu siedziby spółki jednak wyjątkowo, po zakończonych w godzinach wieczornych negocjacjach, w celu rozpoczęcia delegacji wcześnie rano bądź konieczności odbioru samochodu z naprawy po pracy lub w czasie weekendu, mogą być garażowane w miejscu zamieszkania pracownika.
W związku z tym spółka zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy użycie samochodu służbowego, kwalifikowanego przez spółkę jako samochodu wykorzystywanego tylko w celach służbowych, użytkowanego przez pracownika także w celu dojazdu do/z miejsca zamieszkania w określonych powyżej przypadkach – stanowi użycie samochodu służbowego w celach prywatnych w świetle ustawy o VAT, a tym samym skutkuje brakiem możliwości odliczenia VAT w pełnej wysokości od zakupów eksploatacyjnych.
Prezentując własne stanowisko spółka wskazała, że określone przejazdy stanowią realizację obowiązków służbowych pracowników, a tym samym są związane z prowadzoną działalnością gospodarczą spółki. Ponadto spółka podkreśliła, że nawet jeśli samochód jest garażowany w miejscu zamieszkania pracownika, brak wykorzystywania pojazdów do celów prywatnych w czasie weekendu można potwierdzić analizując dane z systemu obsługującego GPS.
Organ uznał to stanowisko za nieprawidłowe. W uzasadnieniu wskazał, że ustalone przez spółkę zasady używania przedmiotowych pojazdów przewidują wręcz ich użycie do celów mieszanych. Ponadto możliwość użycia samochodów służbowych do celów prywatnych pracowników zakłada sama spółka, wpisując do regulaminu, że użycie pojazdu służbowego w celu prywatnym będzie zakwalifikowane jako ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych i może stanowić podstawę do zastosowania wobec pracownika odpowiedzialności dyscyplinarnej.
Polecamy: Biuletyn VAT
Sprawa trafiła do WSA we Wrocławiu, który przyznał racje spółce. Zdaniem sądu wobec faktu, że pracownicy wykonują swoją pracę także poza siedzibą spółki, istnieją podstawy do uznania, że ci pracownicy rozpoczynają jazdę służbową w momencie rozpoczęcia wykonywania pracy, czyli wyjeżdżają z miejsca zamieszkania, będącego też miejscem garażowania, w celu wykonania swoich obowiązków pracowniczych, czyli np. w podróż służbową. Sad powołał się także na ugruntowaną już linię orzeczniczą, zgodnie z którą, parkowanie samochodu służbowego poza siedzibą firmy nie oznacza automatycznie, iż samochód ten nie jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej. Ponadto w ocenie sądu, dojazdy z/do miejsca zamieszkania są też uzasadnione ekonomicznie i kosztowo.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat