REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy odliczyć VAT z faktury z oznaczeniem „metoda kasowa”?

Kiedy odliczyć VAT z faktury z oznaczeniem „metoda kasowa”?
Kiedy odliczyć VAT z faktury z oznaczeniem „metoda kasowa”?

REKLAMA

REKLAMA

Czynny podatnik VAT kupił w styczniu 2016 r. materiał na fakturę z oznaczeniem „metoda kasowa”, którą otrzymał 20 stycznia. Część zapłacił w styczniu, część w lutym, a resztę w maju 2016 r. Czy może odliczyć VAT dopiero w deklaracji za maj?

Nie, VAT z takiej faktury należało odliczać częściowo, czyli w rozliczeniu za okresy, kiedy nastąpiła zapłata, a tym samym powstał obowiązek podatkowy u sprzedawcy. Szczegóły poniżej.

REKLAMA

Autopromocja

Aby nabywca mógł odliczyć VAT z otrzymanej faktury, u sprzedawcy musi powstać obowiązek podatkowy (art. 86 ust. 10 ustawy o VAT).

Ta ogólna zasada ma zastosowanie również do faktur z oznaczeniem „metoda kasowa”, gdy nabywca nie rozlicza się również kasowo jako mały podatnik.

Dlatego aby odpowiedzieć na pytanie, kiedy w omawianym przypadku przysługuje prawo do odliczenia VAT, należy ustalić, kiedy powstał obowiązek podatkowy u wystawcy faktury. Otrzymana faktura ma oznaczenie „metoda kasowa”, co oznacza, że u jej wystawcy obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 1 lub art. 21 ust. 1, czyli zasadniczo z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty.

Z tego powodu prawo do odliczenia po stronie nabywcy z faktury, która ma oznaczenie „metoda kasowa”, powstanie tylko w odniesieniu do tej części podatku naliczonego, w stosunku do której u sprzedawcy powstał obowiązek podatkowy, czyli nastąpiła zapłata. Ten mechanizm jest wyrazem przestrzegania zasady neutralności. Gdyby nabywca nabywał prawo do odliczenia całości VAT naliczonego przy zapłacie jedynie części wynagrodzenia, doszłoby do nadużycia i złamania zasady neutralności VAT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Praktyczny leksykon VAT 2016

Polecamy: Biuletyn VAT

Zakładamy, że w Państwa przypadku fakturę wystawił mały podatnik rozliczający się metodą kasową. Z racji tego, że Państwa firma jest czynnym podatnikiem VAT, obowiązek podatkowy u sprzedawcy powstawał zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, czyli w tych okresach rozliczeniowych, w których uzyskiwał zapłatę części wynagrodzenia.

W związku z tym prawo do odliczenia VAT naliczonego zawartego w fakturze opatrzonej wyrazami „metoda kasowa” powstawało sukcesywnie w styczniu, lutym oraz w maju, tj. w tej części, w jakiej następowała zapłata wynagrodzenia za towar. Jeśli podatnik nie skorzystał z prawa do odliczenia w rozliczeniu za okres, w którym powstało prawo, może to zrobić w jednym z kolejnych dwóch okresów rozliczeniowych (art. 86 ust. 11 ustawy o VAT). Gdy termin na dokonanie tego odliczenia już minął, podatnik nie traci tego prawa. Może skorzystać z odliczenia, korygując deklarację za okres, kiedy powstało prawo do odliczenia (art. 86 ust. 13 ustawy). Korekty można dokonać, nie później jednak niż w ciągu pięciu lat, licząc od początku roku, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Spółka A otrzymała w styczniu od spółki B, która jest małym podatnikiem rozliczającym się metodą kasową, fakturę na kwotę 18 450 zł. Należność z tej faktury regulowała w trzech równych ratach:

• w styczniu – 6150 zł,
• w lutym – 6150 zł,
• w maju – 6150 zł.

W tym przypadku spółka A mogła odliczyć VAT w deklaracji za jeden z następujących miesięcy:
• styczeń, luty, marzec – w wysokości 1150 zł (6150 x 23/123),
• luty, marzec, kwiecień – w wysokości 1150 zł,
• maj, czerwiec, lipiec – w wysokości 1150 zł.

Do rozliczenia za maj spółka nie odliczała VAT. Dlatego aby skorzystać z tego prawa, musi skorygować deklarację za styczeń i luty. Trzeciej części odliczenia może dokonać w deklaracji za maj lub dwa następne okresy rozliczeniowe.

Podstawa prawna:

• art. 21 ust. 1, art. 86 ust. 10, ust. 10b pkt 1, ust. 11, art. 106e ust. 1 pkt 16 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2016 r. poz. 615

Jakub Rychlik, doradca podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA