Składanie i aktualizacja formularza VAT-R

Składanie i aktualizacja formularza VAT-R / ShutterStock
Przedsiębiorca będący osobą fizyczną składa formularz VAT-R w momencie rejestracji pierwszej działalności gospodarczej. Natomiast aktualizacja formularza VAT-R będzie konieczna przy zmianie adresu zamieszkania. Nie trzeba go jednak składać w związku ze zmianami właściwości miejscowej urzędów skarbowych (obowiązującymi od początku 2016 r.), gdyż zostały narzucone odgórnie przez ustawodawcę.

Formularz VAT-R jest przeznaczony dla przedsiębiorców, którzy rejestrują się w urzędzie skarbowym na potrzeby VAT-u – muszą go złożyć przed dniem wykonania pierwszej czynności opodatkowanej VAT-em (art. 96 ust. 1 ustawy o VAT). Oprócz tego, VAT-R służy do aktualizowania określonych danych objętych tym formularzem. Najpopularniejszą przyczyną aktualizacji może być utrata prawa do zwolnienia w VAT bądź rezygnacja z niego, jeśli wcześniej podatnik zarejestrował się w urzędzie jako „podatnik zwolniony z VAT”.

Autopromocja

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

VAT-R także po przeprowadzce

Potrzeba aktualizacji zgłoszenia VAT-R może również pojawić się, kiedy zmieniamy np. metodę rozliczeń w VAT z kwartalnych na miesięczne, ale także i wtedy, gdy zmieniamy miejsce zamieszkania.

Zmiany w VAT od 1 stycznia 2016 r.

W myśl art. 96 ust. 12 ww. ustawy, jeśli dane zawarte w formularzu VAT-R ulegną zmianie, przedsiębiorca jest obowiązany zaktualizować ten druk u naczelnika swojego urzędu skarbowego w terminie 7 dni, licząc od dnia, w którym nastąpiła zmiana. Dotyczy to jednak wyłącznie zmiany danych niepodawanych w zgłoszeniu identyfikacyjnym (tj. nieobjętych obowiązkiem aktualizacji na podstawie ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników) z wyjątkiem takiej zmiany, która spowodowałaby zmianę właściwości urzędu skarbowego przedsiębiorcy. A tak może być, jeśli podatnik będący osobą fizyczną przeprowadza się.

Aktualizację danych podawanych w zgłoszeniu identyfikacyjnym załatwia się przede wszystkim poprzez CEIDG, a dokładniej poprzez formularz CEIDG-1 – np. poprzez stronę www.prod.ceidg.gov.pl czy wizytę w urzędzie gminy. Niektóre zmiany mogą wymagać poinformowania o nich dodatkowo np. ZUS.

Tegoroczna zmiana przepisów nie wymaga zgłoszenia

Czym innym jest fakt odgórnej zmiany właściwości miejscowej placówki fiskusa. Od początku br. roku nowelizacja przepisów podatkowych wprowadziła zmianę właściwości miejscowej urzędów skarbowych pod względem rozliczeń VAT-owskich. Aktualnie przedsiębiorca będący osobą fizyczną swój urząd skarbowy ma tam, gdzie jest jego miejsce zamieszkania – a nie, jak to było w poprzednich latach, zasadniczo tam, gdzie prowadził działalność.

Który urząd skarbowy jest właściwy dla podatników VAT

Przedsiębiorcy, których dotknęła nowela i przez to od nowego roku składają deklaracje do innych niż dotychczas placówek fiskusa, nie muszą składać VAT-R.

Natomiast jeśli w 2016 r. zmienią adres zamieszkania, co spowoduje, że zmieni się ich właściwy terytorialnie urząd skarbowy, będą obowiązani złożyć – poza uaktualnieniem w CEIDG czy ZUS-ie – aktualizację VAT-R.

Katarzyna Miazek, Tax Care

Tax Care
Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm
rozwiń więcej
Księgowość
Podatek od pustostanów. Jest zapowiedź nowych przepisów dotyczących wykorzystania 2 mln pustostanów
07 wrz 2024

Pojawi się projekt ustawy dotyczący wykorzystania 2 mln pustostanów - zapowiedział lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Lewica chce rozpoczęcia dyskusji z samorządami na temat wprowadzenia podatku od pustostanów. Podatek taki samorządy mogłyby wprowadzać na obszarach, gdzie występują największe trudności na rynku mieszkaniowym.

Przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności 2024: 3 kluczowe przepisy [komunikat PFRON]. Co z dofinansowaniem do wynagrodzeń lub refundacją składek ZUS i KRUS?
06 wrz 2024

W komunikacie z 5 września 2024 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyjaśnił, jak stosować w praktyce przepisy dot. przedłużania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności - w kontekście dofinansowania do wynagrodzeń lub refundacji składek ZUS lub KRUS.

Interpretacje dotyczące podatku o nieruchomości nie są publikowane przez Dyrektora KIS. Dlaczego?
05 wrz 2024

Podatnicy potrzebują dostępu do interpretacji indywidualnych dotyczących podatku od nieruchomości. Niestety dziś nie ma jednolitej bazy interpretacji w tym zakresie. Można by wprowadzić te rozwiązanie przy okazji prac nad procedowanymi obecnie zmianami do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. 

Urzędy skarbowe kontrolują konta bankowe obywateli i firm. Nadmiernie. UODO do MF: przepisy niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym
06 wrz 2024

Obowiązujące obecnie przepisy dają organom podatkowym niemal nieograniczony dostęp do rachunków bankowych oraz informacji kredytowych podatników. Otrzymaliśmy już kilka sygnałów od naszych Klientów, którzy zostali zapytani przez organy skarbowe o operacje na ich kontach bankowych, głównie dotyczące dużych przelewów, takich jak darowizny między ojcem a synem.

Podatek od nieruchomości zmieni się od 2025 r. Fotowoltaika, budowle, obiekty małej architektury, urządzenia budowlane. Ministerstwo Finansów zmienia projekt
06 wrz 2024

W dniu 3 września 2024 r. wieczorem Ministerstwo Finansów opublikowało na stronach Rządowego Centrum Legislacji nową wersję projektu przewidującego dużą nowelizację przepisów w zakresie podatku od nieruchomości. 

Wakacje składkowe od 1 listopada 2024 r. Kto skorzysta?
05 wrz 2024

Od 1 listopada 2024 r. będzie można skorzystać z wakacji składkowych. Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy mogą raz w roku wybrać miesiąc, za który nie płacą za siebie składek na ubezpieczenia społeczne.

Reorganizacja służby celno skarbowej w trakcie sezonu urlopowego. Nowe zarządzenie MF
05 wrz 2024

Zmiany zachodzące w służbie celno – skarbowej, wprowadzone w sezonie urlopowym, mają poprawić skuteczność i wydajność pracy w walce z przestępczością celną i podatkową. Odejście od delegatur na rzecz nowo utworzonych pionów bez wątpienia ograniczy ilość zastępców naczelników urzędów celno skarbowych  oraz pozwoli na skuteczniejsze działanie podwładnych funkcjonariuszy.

Podatek od nieruchomości nie będzie hamulcowym dla OZE. Zmiany w projekcie ustawy o podatkach lokalnych
06 wrz 2024

Jest już nowa wersja projektu ustawy o podatkach lokalnych. Na zmianach najbardziej zyskuje branża OZE, której udało się wpisać do przepisów opodatkowanie elektrowni fotowoltaicznych i magazynów energii tylko od części budowlanych. Wraca więc powiązanie przepisów podatkowych z prawem budowlanym.

Składka zdrowotna 2025: co koniecznie trzeba zmienić w przepisach. Na pewno nie można płacić podatku od składki - a tak jest teraz
06 wrz 2024

Składka zdrowotna pobierana jako danina publiczna jest dla zobowiązanego wydatkiem a nie jego „dochodem”, dlatego też nie powinna być podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym obciążającym te podmioty – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Wskazuje też kilka innych koniecznych zmian w tej składce.

Zmiany w CEIDG - wnioski o wpis do rejestru tylko on-line! Są też nowe uproszczenia dla przedsiębiorców
06 wrz 2024

Jest projekt zmian ustawy o zasadach funkcjonowania Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Będą nowe uproszczenia dla przedsiębiorców oraz całkowita elektronizacja procesu składania wniosków o wpis do CEIDG.

pokaż więcej
Proszę czekać...