Nowe terminy wystawiania faktur od 2013 roku

Anna Resiak
Ekspert podatkowy
rozwiń więcej
Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
rozwiń więcej
terminy wystawiania faktur VAT 2013
1 stycznia 2013 r. zmianie uległy przepisy dotyczące zasad wystawiania faktur. Wprowadzone zmiany dotyczą głównie wyglądu faktury. Warto jednak zauważyć, że ustawodawca przewidział trzy nowe regulacje odnoszące się do terminów wystawiania faktur.

Zmiany te są o tyle szczególne, że zasadnicza „rewolucja” w zakresie terminów wystawiania faktur będzie miała miejsce dopiero w roku 2014 r. (1 stycznia 2014 r. wejdą w życie przepisy zmieniające zasady powstawania obowiązku podatkowego na gruncie podatku VAT, a także skorelowane z nimi przepisy wprowadzające nowe terminy, w jakich podatnicy powinni udokumentować transakcję za pomocą faktury).

Autopromocja

Poniżej omówione zostały przypadku, w których termin wystawienia faktury uległ modyfikacji z dniem 1 stycznia 2013 r.

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów

Począwszy od 1 stycznia 2013 r. przepisy przewidują nowy termin wystawienia faktury w przypadku  wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT). Faktura dokumentująca WDT może być obecnie  wystawiana do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy.

Podatnicy mają zatem więcej czasu na wystawienie faktury, gdyż do końca 2012 r.. termin wystawienia faktury dla WDT określany był na podstawie zasad ogólnych tj. fakturę należało wystawić najpóźniej siódmego dnia po dokonaniu dostawy.

Spółka A 12.04.2013 r. wysłała drewno lipowe do kontrahenta z Niemiec. Fakturę z tytułu tej transakcji spółka powinna wystawić najpóźniej 15.05.2013 r.

Świadczenie usług poza terytorium kraju, czyli tzw. „eksport usług”

Do końca 2012 r. w przypadku świadczenia usług poza terytorium kraju, czyli tzw. „eksportu usług”, dla którego miejsce świadczenia, a zarazem opodatkowania ustalane było na podstawie art. 28b ustawy o podatku od towarów i usług (czyli miejscem świadczenia i opodatkowania usługi był kraj siedziby usługobiorcy) fakturę wystawiało się:

- nie później niż w dacie wykonania usługi,

- nie wcześniej niż 30 dni przed tą datą.

Regulacje obowiązujące od 1 stycznia 2013 r. całkowicie zmieniły zasady wystawiania faktur w omawianym zakresie.

Faktura VAT i fakturowanie w 2013 roku - wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Przede wszystkim, co do zasady, nie jest już możliwe wystawienie faktury przed wykonaniem usługi (wyjąwszy faktury zaliczkowe, potwierdzające otrzymanie zaliczki). Podatnik może wystawić w analizowanym przypadku fakturę najwcześniej w dacie wykonania usługi.

Co do samego terminu wystawienia faktury należy rozróżnić dwie sytuacje.

Pierwszą, w której usługa opodatkowana w kraju siedziby usługobiorcy świadczona jest na rzecz podmiotu, który ma siedzibę na terytorium jednego z państw członkowskich UE. Wówczas podatnik zobowiązany jest do wystawienia faktury potwierdzającej wykonanie usługi do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym usługę wykonano.

Spółka C z siedziba w Polsce, zajmująca się tłumaczeniami na język niemiecki, dostała zlecenie od kontrahenta z Niemiec na przetłumaczenie na j. niemiecki aktu notarialnego. Spółka C wykonała usługę 12.02.2013 r. Faktura powinna zostać wystawiona najpóźniej 15.03. 2013 r.

Faktury VAT – zmiany i nowości od 2013 roku

Drugą sytuacją jest przypadek, gdy polski przedsiębiorca świadczy usługę na rzecz podmiotu mającego siedzibę poza terytorium UE. W takiej sytuacji faktura powinna być wystawiona na zasadach ogólnych, a więc najpóźniej w 7 dniu po wykonaniu usługi.

Spółka D z siedziba w Polsce wykonała usługę doradczą na rzecz podmiotu mającego siedzibę na terytorium Ukrainy. Usługa została wykonana 16.08.2013 r. Spółka D powinna wystawić fakturę najpóźniej 23.08.2013 r.


Faktura dokumentująca kilka odrębnych dostaw lub usług

Z dniem 1 stycznia 2013 r. wprowadzono możliwość wystawiania tzw. faktury zbiorczej tj. faktury dokumentującej więcej niż jedną transakcję dokonaną na rzecz tego samego kontrahenta w danym okresie rozliczeniowym.

Podatnicy mają obecnie możliwość wystawienia faktury dokumentującej kilka dostaw towarów bądź kilka usług wykonanych w ciągu jednego miesiąca na rzecz określonego kontrahenta. Faktura taka jest wystawiana nie później niż w ostatnim dniu miesiąca, w którym miała miejsce sprzedaż.

Spółka A  (producent drewna) 03.02.2013  r. dokonała na rzecz spółki B dostawy drewna akacjowego. 15.02.2013 r. spółka A dokonała ponownie na rzecz spółki B dostawy tym razem drewna dębowego. Od stycznia 2013 r. obie te czynności mogą zostać udokumentowane na jednej fakturze wystawionej najpóźniej 28.02.2013 r.

Należy jednak podkreślić, iż w analizowanej sytuacji podatnicy mogą co prawda wystawić zbiorczą fakturę dokumentującą dokonanie kilku transakcji, jednakże faktura taka nie generuje obowiązku podatkowego po stronie sprzedającego.

Obowiązek podatkowy i faktury VAT 2013/2014

Obowiązek podatkowy będzie powstawał odrębnie dla każdej transakcji na zasadach właściwych dla niej (w dacie dokonania dostawy/wykonania usługi lub w dacie wystawienia faktury, jeżeli wystawiona została ona nie później niż 7 dnia od daty sprzedaży).

Spółka A dokonała na rzecz Spółki B sprzedaży materiałów budowlanych 5, 20 oraz 25 lutego. Wszystkie transakcje udokumentowane zostały za pomocą jednej faktury wystawionej 28 lutego 2013 r. Obowiązek podatkowy dla każdej z dostaw powstanie odpowiednio 5 lutego, 20 lutego (data dostawy towarów, na podstawie art. 19 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług) oraz 28 lutego (w odniesieniu do trzeciej transakcji obowiązek podatkowy powstanie w dacie wystawienia faktury na podstawie art. 19 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług).

Warto nadmienić, iż powyższe ma ogromne znaczenie, w przypadku, gdyby sprzedaż towarów/usług rozliczana była w walucie obcej, gdyż determinuje jakie kursy walut powinny mieć zastosowanie dla transakcji.

Jednocześnie wskazana powyżej zasada nie ma zastosowania w odniesieniu do usług, które dokumentujemy fakturami wystawionymi na podstawie § 11 rozporządzenia w sprawie m.in. wystawiania faktur, a więc, co do zasady, nie później niż w dacie powstania obowiązku podatkowego i nie wcześniej niż 30 dnia przed tą datą.

Oznacza to, iż w szczególności nie jest możliwe dokumentowanie za pomocą faktury zbiorczej usług budowlanych i budowlano montażowych i usług transportowych.

Księgowość
Luka VAT znowu wzrasta. Powrót do poziomu dwucyfrowego
28 kwi 2024

Nastąpił powrót luki VAT do poziomu dwucyfrowego. Minister finansów Andrzej Domański przekazał, że szacunki MF o luce VAT w 2023 r. mówią o 15,8 proc., wobec 7,3 proc. z roku 2022. "Potrzebujemy nowych narzędzi do tego, aby system uszczelniać" - powiedział minister.

Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?
26 kwi 2024

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?
26 kwi 2024

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?
26 kwi 2024

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]
26 kwi 2024

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?
26 kwi 2024

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

KSeF - od kiedy? E-faktury obowiązkowe od 1 lutego 2026 r. dla przedsiębiorców, których wartość sprzedaży przekroczyła w 2025 r. 200 mln zł, a dla pozostałych przedsiębiorców od 1 kwietnia 2026 r.
28 kwi 2024

KSeF będzie obowiązkowy od 1 lutego 2026 r. dla przedsiębiorców, których wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) przekroczyła w 2025 r. 200 mln zł, a dla pozostałych przedsiębiorców od 1 kwietnia 2026 r.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]
26 kwi 2024

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

pokaż więcej
Proszę czekać...