Faktura i korekta faktury zaliczkowej VAT marża - treść, informacje

Faktura i korekta faktury zaliczkowej VAT marża - treść, informacje
Przy sprzedaży usług turystycznych stosujemy procedurę VAT marża. Zdarza się nam pobrać zaliczkę, którą dokumentujemy fakturą, gdy nabywcą jest firma. Czasami mają miejsce zwroty zaliczek, gdy impreza nie dojdzie do skutku. Jakie elementy powinna zawierać taka faktura zaliczkowa i jej korekta?

Jakie informacje powinna zawierać faktura i korekta faktury zaliczkowej VAT marża?

Ważne!
Faktura zaliczkowa powinna mieć takie same elementy jak "normalna" faktura VAT marża. Dodatkowo powinna zawierać informacje o zamówieniu. Tak samo wygląda sytuacja w przypadku faktury korygującej. Musi jednak uwzględniać specyfikę faktur VAT marża.

Autopromocja

Z art. 119 ustawy o VAT wynika, że podstawą opodatkowania przy wykonywaniu usług turystyki jest kwota marży pomniejszona o kwotę należnego podatku. Możliwość skorzystania z tej szczególnej procedury opodatkowania VAT pozwala sprzedawcy naliczyć niższą kwotę VAT należnego niż w przypadku stosowania zasad ogólnych. Podstawę opodatkowania stanowi jedynie marża netto, która naliczana jest w określony w ustawie sposób przez sprzedawcę. W przypadku otrzymania zaliczki na przyszłą usługę turystyczną opodatkowaną w procedurze VAT marża powstaje również obowiązek podatkowy w odniesieniu do otrzymanej kwoty zaliczki. Jest tak, mimo że często podatnicy nie znają wszystkich kosztów.

Dlatego podatnik powinien wystawić fakturę zaliczkową, chyba że nabywcą jest osoba prywatna, która nie żąda faktury. Fakturę wystawia się najpóźniej 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wpłacono zaliczkę.

Przykład

Spółka będąca czynnym podatnikiem VAT prowadzi biuro podróży. Usługi są opodatkowane na zasadzie VAT marża. W lutym spółka otrzymała zaliczkę na wycieczkę, która miała się odbyć w czerwcu. Nabywcą była inna firma. Faktura zaliczkowa powinna być wystawiona najpóźniej 15 marca.

Elementy faktur zaliczkowych VAT marża

Podatnik świadczący usługę turystyczną, jeśli otrzyma zaliczkę i jeśli jest zobowiązany do wystawienia faktury lub chce to zrobić, to wystawiając fakturę zaliczkową musi uwzględnić specyfikę faktur VAT marża. Na fakturach VAT marża, w tym dokumentujących zaliczki, nie zamieszczamy wszystkich danych, tj. ceny netto, stawki VAT, kwoty VAT. Nie podajemy także wartości marży, która podlega opodatkowaniu.

Tym samym na fakturze VAT marża znajduje się jedynie kwota całkowitej sprzedaży. W przypadku faktury zaliczkowej będzie to kwota zaliczki brutto, bez wskazania kwoty i stawki podatku. Dodatkowo taka faktura powinna zawierać oznaczenie "procedura VAT marża dla biur podróży".

Powstaje pytanie, czy taka faktura powinna zawierać również dodatkowe informacje, które są obowiązkowe dla faktur zaliczkowych, gdy transakcja jest rozliczana na zasadach ogólnych. Przepisy nie nakazują zamieszczania takich danych, ale z powodu braku szczegółowych regulacji dotyczących zaliczkowych faktur VAT marża należy zarekomendować wskazywanie danych dotyczących zamówienia lub umowy, a w szczególności nazwy usługi i wartości całego zamówienia.

Gdy faktura zaliczkowa nie obejmuje całej ceny, to na fakturze ostatecznej należy zawrzeć numer faktury zaliczkowej.

Faktura korygująca wystawiona do faktury zaliczkowej VAT marża

Po otrzymaniu zaliczki często z różnych przyczyn należy ją zwrócić, np. w przypadku gdy usługa turystyczna nie doszła do skutki.

W związku ze zwrotem zaliczki należy wystawić fakturę korygującą, jeśli otrzymanie zaliczki było dokumentowaną fakturą zaliczkową. Podatnik, wystawiając faktury korygujące dotyczące faktur zaliczkowych, powinien stosować zasady ogólne, z uwzględnieniem jednak specyfiki transakcji opodatkowanych w procedurze VAT marża. Czyli na fakturze korygującej również nie wykazujemy kwoty podatku ani kwoty marży.

Dlatego taka faktura korygująca powinna zawierać:

  • numer kolejny oraz datę jej wystawienia,
  • datę wystawienia korygowanej faktury,
  • numer korygowanej faktury,
  • imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy usługi oraz ich adresy,
  • numer NIP sprzedawcy,
  • numer NIP nabywcy, jeśli jest podatnikiem VAT,
  • informację, jaką czynność dokumentowała faktura pierwotna (np. zaliczka na wycieczkę),
  • kwotę zaliczki objętą korektą.

Można także zawrzeć oznaczenie "KOREKTA" lub "FAKTURA KORYGUJĄCA" oraz podać przyczynę korekty.

Rozliczenie faktur korygujących, które dokumentują zwrot zaliczki, jest uzależnione od ustalenia warunków korekty i ich spełnienia (art. 29a ust. 13 ustawy o VAT). Dotyczy to jednak korekt do faktur z naliczonym VAT. Dlatego te zasady nie mają zastosowania. Przyjmuje się, że w takim przypadku korekta powinna być dokonana na bieżąco, w miesiącu, w którym powstała przyczyna korekty, czyli zwrot zaliczki.

Podstawa prawna:

Tomasz Burchard, doradca podatkowy

Księgowość
Podatek od pustostanów. Jest zapowiedź nowych przepisów dotyczących wykorzystania 2 mln pustostanów
07 wrz 2024

Pojawi się projekt ustawy dotyczący wykorzystania 2 mln pustostanów - zapowiedział lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Lewica chce rozpoczęcia dyskusji z samorządami na temat wprowadzenia podatku od pustostanów. Podatek taki samorządy mogłyby wprowadzać na obszarach, gdzie występują największe trudności na rynku mieszkaniowym.

Przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności 2024: 3 kluczowe przepisy [komunikat PFRON]. Co z dofinansowaniem do wynagrodzeń lub refundacją składek ZUS i KRUS?
06 wrz 2024

W komunikacie z 5 września 2024 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyjaśnił, jak stosować w praktyce przepisy dot. przedłużania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności - w kontekście dofinansowania do wynagrodzeń lub refundacji składek ZUS lub KRUS.

Interpretacje dotyczące podatku o nieruchomości nie są publikowane przez Dyrektora KIS. Dlaczego?
05 wrz 2024

Podatnicy potrzebują dostępu do interpretacji indywidualnych dotyczących podatku od nieruchomości. Niestety dziś nie ma jednolitej bazy interpretacji w tym zakresie. Można by wprowadzić te rozwiązanie przy okazji prac nad procedowanymi obecnie zmianami do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. 

Urzędnicy skarbowi kontrolują rachunki bankowe obywateli i firm. Ponad miarę. UODO do MF: przepisy niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym
08 wrz 2024

Obowiązujące obecnie przepisy dają organom podatkowym niemal nieograniczony dostęp do rachunków bankowych oraz informacji kredytowych podatników. Otrzymaliśmy już kilka sygnałów od naszych Klientów, którzy zostali zapytani przez organy skarbowe o operacje na ich kontach bankowych, głównie dotyczące dużych przelewów, takich jak darowizny między ojcem a synem.

Podatek od nieruchomości zmieni się od 2025 r. Fotowoltaika, budowle, obiekty małej architektury, urządzenia budowlane. Ministerstwo Finansów zmienia projekt
06 wrz 2024

W dniu 3 września 2024 r. wieczorem Ministerstwo Finansów opublikowało na stronach Rządowego Centrum Legislacji nową wersję projektu przewidującego dużą nowelizację przepisów w zakresie podatku od nieruchomości. 

Wakacje składkowe od 1 listopada 2024 r. Kto skorzysta?
05 wrz 2024

Od 1 listopada 2024 r. będzie można skorzystać z wakacji składkowych. Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy mogą raz w roku wybrać miesiąc, za który nie płacą za siebie składek na ubezpieczenia społeczne.

Reorganizacja służby celno skarbowej w trakcie sezonu urlopowego. Nowe zarządzenie MF
05 wrz 2024

Zmiany zachodzące w służbie celno – skarbowej, wprowadzone w sezonie urlopowym, mają poprawić skuteczność i wydajność pracy w walce z przestępczością celną i podatkową. Odejście od delegatur na rzecz nowo utworzonych pionów bez wątpienia ograniczy ilość zastępców naczelników urzędów celno skarbowych  oraz pozwoli na skuteczniejsze działanie podwładnych funkcjonariuszy.

Podatek od nieruchomości nie będzie hamulcowym dla OZE. Zmiany w projekcie ustawy o podatkach lokalnych
06 wrz 2024

Jest już nowa wersja projektu ustawy o podatkach lokalnych. Na zmianach najbardziej zyskuje branża OZE, której udało się wpisać do przepisów opodatkowanie elektrowni fotowoltaicznych i magazynów energii tylko od części budowlanych. Wraca więc powiązanie przepisów podatkowych z prawem budowlanym.

Składka zdrowotna 2025: co koniecznie trzeba zmienić w przepisach. Na pewno nie można płacić podatku od składki - a tak jest teraz
06 wrz 2024

Składka zdrowotna pobierana jako danina publiczna jest dla zobowiązanego wydatkiem a nie jego „dochodem”, dlatego też nie powinna być podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym obciążającym te podmioty – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Wskazuje też kilka innych koniecznych zmian w tej składce.

Zmiany w CEIDG - wnioski o wpis do rejestru tylko on-line! Są też nowe uproszczenia dla przedsiębiorców
06 wrz 2024

Jest projekt zmian ustawy o zasadach funkcjonowania Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Będą nowe uproszczenia dla przedsiębiorców oraz całkowita elektronizacja procesu składania wniosków o wpis do CEIDG.

pokaż więcej
Proszę czekać...