Kiedy taksówkarz nie musi mieć kasy fiskalnej

Adrian Meclik
Ekspert podatkowy
rozwiń więcej
inforCMS
Nie w każdej sytuacji świadczenia usług przewozu osób taksówką istnieje obowiązek zainstalowania kasy rejestrującej (potocznie określanej kasą fiskalną). Z obowiązku tego zwolnieni są ci podatnicy, którzy świadczą takie usługi wyłącznie na rzecz podmiotów gospodarczych, a wykonane usługi przewozu dokumentują fakturami VAT.

Istotne jest więc to, by tak zorganizować świadczenie usług, aby z przewozu osób nie korzystały osoby fizyczne.

Autopromocja

Jan Kowalski prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług przewozu osób taksówką. Usługi te świadczy zarówno na rzecz osób fizycznych, jaki i podmiotów gospodarczych. W samochodzie ma zainstalowaną kasę rejestrującą. W ramach prowadzonej działalności zamierza dokupić drugi samochód, którym będzie świadczył usługi taksówkarskie, ale wyłącznie na rzecz podmiotów gospodarczych. Rozważa czy również w drugim z samochodów powinien zainstalować kasę rejestrującą.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, niektóre grupy podatników obowiązane są do stosowania kas rejestrujących. Służą one rejestrowaniu transakcji opodatkowanych wykonanych przez podatnika. Obowiązek stosowania kas występuje w szczególności w tych sytuacjach, gdy podatnik świadczący usługi nie ma obowiązku wystawiania faktur.

Kasy fiskalne 2011

Choć zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 106 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą m.in. dokonanie sprzedaży, przepisy ustawy regulują sytuacje, kiedy taki obowiązek nie występuje. Nie ma obowiązku wystawiania faktur osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Jednakże na żądanie tych osób podatnicy są obowiązani do wystawienia faktury.

Jeżeli przy świadczeniu usług przewozu taksówką występuje przewóz osób fizycznych, w świetle obowiązujących przepisów nie budzi wątpliwości fakt obowiązku zainstalowania w samochodzie kasy rejestrującej. Wynika to m.in. z zapisu art. 111 ustawy o VAT.

Zgodnie z treścią ustępu 1 tego przepisu: „Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.”

Z cytowanego przepisu wynika również, że obowiązek ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej nie dotyczy świadczeń wykonywanych na rzecz podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. 

Polecamy: serwis Ryczałt

Polecamy: serwis PIT

W konsekwencji, jeżeli podatnik opisany w powyższym przykładzie, będzie świadczył usługi przewozu taksówką wyłącznie na rzecz podmiotów gospodarczych oraz dokumentował wykonane usługi fakturami VAT – nie będzie miał obowiązku zainstalowania i rejestrowania tego obrotu za pomocą kasy fiskalnej.

Źródło:
- interpretacja indywidualna nr ITPP1/443-1109a/09/AJ z 10.02.2010 r.

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Zużycie energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych przez osoby prywatne a podatek akcyzowy [część 3]
06 maja 2024

Status podatnika akcyzy nie jest zależny od posiadania statusu przedsiębiorcy. Również osoby prywatne mogą być podatnikami akcyzy jeżeli wykonują czynności opodatkowane w tym zużycie energii elektrycznej (art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym).

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

pokaż więcej
Proszę czekać...