Usługi budowlane a kasa fiskalna

Usługi budowlane a kasa fiskalna / Fotolia / Fotolia
Usługi budowlane a kasa fiskalna. Prowadzę firmę budowlaną. Świadczę usługi dla osób prywatnych i firm. Czy muszę stosować kasę fiskalną, jeżeli całą sprzedaż dokumentuję fakturami?

Usługi budowlane dokumentowane w całości fakturami a kasa fiskalna

Tak, dokumentowanie całej sprzedaży fakturami nie zwalnia Pana z obowiązku stosowania kasy. Z obowiązku tego byłby Pan zwolniony tylko wtedy, gdyby świadczył nie Pan usług budowlanych na rzecz osób prywatnych lub gdyby wszystkie świadczone przez Pana usługi na rzecz osób prywatnych były zwolnione z obowiązku ewidencjonowania. Dodatkowo od 1 lipca 2021 r. musi Pan stosować wyłącznie kasę online. Szczegóły w dalszej części artykułu.

Autopromocja

Dokumentowanie usług budowlanych fakturami nie zwalnia z obowiązku stosowania kasy fiskalnej

Z pytania wynika, że podatnik ma wątpliwości, czy faktycznie musi ewidencjonować obroty na kasie online, skoro wszystko dokumentuje fakturami. Otóż dokumentowanie usług budowlanych świadczonych na rzecz osób prywatnych fakturami nie skutkuje zwolnieniem świadczenia tych usług z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kas rejestrujących. Obecnie takie zwolnienie nie obowiązuje. Ewidencjonowanie sprzedaży na rzecz osób fizycznych i rolników ryczałtowych fakturą, mimo braku takiego obowiązku, nie zwalnia z obowiązku stosowania kasy, chyba że sprzedawca może korzystać ze zwolnień przewidzianych w rozporządzeniu. W tym przypadku wchodzą w grę dwa rodzaje zwolnień:

  • ze względu na wysokość obrotów - można z niego korzystać, gdy w poprzednim roku wartość sprzedaży na rzecz osób prywatnych nie przekroczyła 20 000 zł,
  • ze względu na sposób płatności - można z niego korzystać, jeżeli świadczący usługę otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła.

Gdy żadne z wymienionych zwolnień nie ma zastosowania w Pana przypadku, należy ewidencjonować obrót na kasie fiskalnej.

Kasy fiskalne online. Zmiany od 1 lipca 2021 r.

Ponadto należy pamiętać, że niektóre usługi muszą być ewidencjonowane obowiązkowo za pomocą kas online. Od 1 lipca 2021 r. obowiązkiem tym objęte są usługi:

1) fryzjerskie,

2) kosmetyczne i kosmetologiczne,

3) budowlane,

4) w zakresie opieki medycznej świadczone przez lekarzy i lekarzy dentystów,

5) prawnicze,

6) w zakresie wstępu związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej.

Zatem obowiązek rejestracji obrotów na kasie online od 1 lipca 2021 r. dotyczy m.in. usług budowlanych (zob. art. 145b ust. 1 pkt 3 lit. d ustawy o VAT).

W konsekwencji, ponieważ od 1 lipca 2021 r. podmioty świadczące usługi budowlane mają obowiązek rejestrować obroty za pomocą kas online, również Pana jako podatnika obowiązek ten dotyczy, gdy nie korzysta Pan ze zwolnienia z tego obowiązku.

Z obowiązku stosowania kasy, w tym kasy online, byłby Pan zwolniony tylko wówczas, gdyby:

  • nie świadczył Pan usług budowlanych na rzecz osób prywatnych (tj. na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych) lub
  • wszystkie świadczone przez Pana na rzecz osób prywatnych usługi budowlane mogły korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania.

Podstawa prawna:

  • art. 111 ust. 1 oraz art. 145b ust. 1 pkt 3 lit. d ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2021 r. poz. 685; ost.zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 1163

  • § 2 ust. 1 w zw. z poz. 37 załącznika do rozporządzenia Ministra Finansów z 28 grudnia 2018 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących - Dz.U. poz. 2519; ost.zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 649

Tomasz Krywan, doradca podatkowy

Księgowość
Przesunięcie wdrożenia KSeF na 1 lutego 2026 r. Ustawa uchwalona
09 maja 2024

Sejm uchwalił ustawę, która przesuwa wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r. Zmiana ta ma pozwolić na lepsze przygotowanie podatników do obowiązkowego e-fakturowania.

Od kiedy KSeF?
08 maja 2024

KSeF będzie przesunięty. Od kiedy Krajowy System e-Faktur zacznie obowiązywać zgodnie z projektem ustawy?

Ryczałt za używanie prywatnego auta do celów służbowych a PIT. NSA: nie trzeba płacić podatku od zwrotu wydatków
08 maja 2024

W wyroku z 14 września 2023 r. (sygn. akt II FSK 2632/20) Naczelny Sąd Administracyjny zakwestionował stanowisko organów podatkowych i uznał, że świadczenie wypłacone pracownikowi jako zwrot wydatków – nie jest przychodem ze stosunku pracy. A zatem nie trzeba od takiego zwrotu wydatków płacić podatku dochodowego. W tym przypadku chodziło o ryczałt samochodowy za jazdy lokalne wypłacany pracownikowi z tytułu używania przez niego prywatnego samochodu do celów służbowych. Niestety NSA potrafi też wydać zupełnie inny wyrok w podobnej sprawie.

Ulga dla seniorów w 2024 roku - zasady stosowania. Limit zwolnienia, przepisy, wyjaśnienia fiskusa
08 maja 2024

Ulga dla seniorów, to tak naprawdę zwolnienie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych, dla dochodów uzyskiwanych przez seniorów, którzy pozostali na rynku pracy mimo osiągnięcia wieku emerytalnego. Jaki jest limit tego zwolnienia i jakich rodzajów dochodu dotyczy?

Odroczenie obowiązkowego KSeF. Projekt nowelizacji po pierwszym czytaniu w Sejmie - przesłany do komisji
08 maja 2024

Rządowy projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przesuwającej wdrożenie obowiązkowego dla wszystkich podatników VAT Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r., został po sejmowym pierwszym czytaniu w środę 8 maja 2024 r., przesłany do Komisji Finansów Publicznych. Obowiązujące obecnie przepisy zakładają, że KSeF ma obowiązywać od 1 lipca bieżącego roku. 

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów
07 maja 2024

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Zmiana danych nabywcy na fakturze. Faktura korygująca, nota korygująca, terminy, ujęcie w ewidencji i JPK VAT
08 maja 2024

Jak zgodnie z prawem dokonać zmiany danych nabywcy na fakturze? Kiedy można wystawić fakturę korygującą, a kiedy notę korygującą? Co z błędną fakturą w JPK_VAT?

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów
07 maja 2024

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Jak rozliczyć kartę podarunkową dla pracownika? Podatki, składki, księgowanie
07 maja 2024

Karty podarunkowe to coraz popularniejszy benefit pracowniczy. Najczęściej wręcza się go okazjonalnie jako prezent świąteczny. To też narzędzie doceniania, które można wykorzystywać z innych okazji: jubileuszy, Dnia Dziecka, Dnia Kobiet, świąt branżowych czy jako specjalne nagrody pracownicze. Sprawdź, czy karty podarunkowe wiążą się z obowiązkiem podatkowym i jak je rozliczyć. 

Transport drogowy 2024 – zmiana przepisów dot. pojazdów wynajmowanych
07 maja 2024

Gotowy jest projekt ustawy, który umożliwi przewoźnikom prowadzącym działalność na terytorium Polski na czasowe korzystanie z pojazdu najmowanego, zarejestrowanego na terytorium innego państwa UE. Do tej pory nasz kraj nie dopuszczał takiej możliwości, obecnie chcemy dostosować polskie prawo do unijnego. Najmowanie pojazdów niesie ze sobą szereg korzyści, które mogą poprawić elastyczność operacyjną firm transportowych. 

pokaż więcej
Proszę czekać...