Odwrotne obciążenie w VAT – zakres przedmiotowy wg dyrektywy

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy
Doradztwo podatkowe
rozwiń więcej
Odwrotne obciążenie w VAT – zakres przedmiotowy wg dyrektywy
Katalog towarów i usług w stosunku do których państwa członkowskie UE będą mogły zobowiązać nabywcę towaru lub usługi do rozliczenia VAT znajduje się w Dyrektywie 2006/112/WE.

Na mocy Dyrektywy 2013/43/UE wprowadzone zostały do Dyrektywy 2006/112/WE regulacje dotyczące zastosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia do rozliczenia podatku od towarów i usług w ramach transakcji krajowych. Nowelizacja Dyrektywy 2006/112/WE rozszerzyła katalog towarów i usług, w stosunku do których państwa członkowskie będą mogły zobowiązać nabywcę towaru lub usługi do rozliczenia podatku od towarów i usług.

Autopromocja

Zgodnie z art. 199a Dyrektywy 2006/112/WE państwa członkowskie na okres co najmniej dwóch lat będą miały dodatkową możliwość wprowadzenia mechanizmu rozliczania podatku od towarów i usług przez nabywcę m.in. w następujących przypadkach:

  1. dostawy metali surowych lub półwyrobów metalowych (w tym metali szlachetnych) z wyjątkiem zużytych materiałów, odpadów i złomu, objętych mechanizmem odwrotnego obciążenia na mocy art. 199 ust. 1 lit. d) Dyrektywy 2006/112/WE, o ile ich dostawa nie jest realizowana w ramach procedury szczególnej przewidzianej dla towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków lub procedury szczególnej dla złota inwestycyjnego;
  2. dostawy certyfikatów dotyczących gazu i energii elektrycznej;
  3. dostawy elektroniki takiej jak: telefony komórkowe, konsole go gier, tablety i laptopy, dostawy układów scalonych przed ich zainstalowaniem w wyrobach przeznaczonych dla użytkownika końcowego.

Na mocy Dyrektywy 2013/42/UE wprowadzony do Dyrektywy 2006/112/WE (art. 199b) został również tzw. mechanizm szybkiego reagowania polegający na tym, że Państwa Członkowskie będą miały możliwość czasowego przeniesienia obowiązku rozliczenia podatku od towarów i usług ze sprzedawcy na nabywcę w ramach krajowych dostaw towarów lub świadczenia usług.

Odwrotne obciążenie w VAT - fakturowanie

Nazwy towarów i usług na paragonach - interpretacja ogólna MF

Mechanizm ten może być zastosowany w sytuacji, w której zidentyfikowane zostaną oszustwa, którym można zapobiec podejmując jedynie szybkie działania mające na celu ich wyeliminowanie, a brak podjęcia stosownych kroków może prowadzić do znacznych i nieodwracalnych strat finansowych po stronie państwa członkowskiego.

Środek czasowego przeniesienia obowiązku rozliczenia podatku od towarów i usług ze sprzedawcy na nabywcę, o którym mowa powyżej, będzie mógł być wprowadzony przez państwo członkowskie na okres nie dłuższy niż 9 miesięcy. Zgodę na zastosowanie środka specjalnego będzie wydawała każdorazowo Komisja Europejska, na podstawie wniosku Państwa Członkowskiego. Dyrektywę 2013/43/UE zmieniającą Dyrektywę 2006/112/WE stosować się będzie do dnia 31 grudnia 2018 r.

Łukasz Sawczuk,  konsultant podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych

Księgowość
Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

Remont domu jednorodzinnego, w którym jest prowadzona działalność gospodarcza. Jaka stawka VAT - 8%, czy 23%?
29 kwi 2024

Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą będzie wykorzystywał część domu, w którym mieszka, do prowadzenia biura. W całym domu o powierzchni 140 m2 jest wymieniana podłoga. Usługodawca chce wystawić fakturę z 8% VAT na osobę fizyczną. Natomiast podatnik, wykorzystujący część domu do prowadzenia działalności, chciałby rozliczyć koszty montażu oraz zakupu tej podłogi w kosztach firmy. Czy w związku z tym usługodawca może wystawić fakturę na podatnika VAT według stawki VAT 8%? Czy też ma obowiązek zastosować podstawową stawkę VAT 23%?

pokaż więcej
Proszę czekać...