Rozliczenie VAT w brytyjskiej spółce limited

Firma w Anglii Limited
Kancelaria księgowa
rozwiń więcej
Rozliczenie VAT w brytyjskiej spółce limited /Fot. Fotolia / Fotolia
Coraz więcej polskich firm przenosi się do Wielkiej Brytanii. W związku z tym, często zobowiązane są do rozliczenia podatku VAT właśnie tam. Brytyjski system podatkowy różni się od polskiego, dlatego ważne jest aby zdać sobie sprawę z tych różnic i uniknąć kosztownych nieprzyjemności. W tym artykule przedstawimy informacje dotyczące poprawnego rozliczenia podatku VAT w brytyjskiej spółce limited.

Stawki VAT w Wielkiej Brytanii

  • 20% - wyjściowa, stawka podatku VAT nałożona na większość towarów i usług.
  • 5% - stawka podatku VAT, która obejmuje wybrane segmenty działalności. Najczęściej są to tak zwane usługi dobra publicznego, jak zielona energia.
  • 0% - produkty medyczne i dla dzieci objęte są najniższą, bo zerową stawką VAT.

Chcę zostać płatnikiem VAT

Aby zostać płatnikiem VAT w UK, firma musi osiągnąć minimalny obrót w wysokości 85 000 funtów w skali roku podatkowego (rok podatkowy liczy się jako 12 miesięcy do daty założenia firmy). Spółka może zostać zgłoszona dobrowolnie jak płatnik VAT wcześnie, jednak może wymagać to odpowiedniego uzasadnienia.

Autopromocja

Polecamy: Instrukcje VAT

Metody rozliczenia VAT

  • VAT Standard Accounting Scheme

Najbardziej popularna metoda rozliczenia VAT. Podatek rozliczane jest kwartalnie na podstawie bilansu, wynikającego z faktur vatowskich.

  • VAT Cash Accounting Scheme

Ciekawa forma rozliczenia podatku VAT na podstawie gotówki, która trafiła do firmy, a nie dokumentów księgowych.

  • VAT Flat Rate Scheme

Ryczałtowa forma rozliczenia VAT. Stawka wynosi między 4-16,5%, a firma nie może przekroczyć 150 000 funtów rocznie obrotu. Później zmuszona jest rozliczać się na ogólnych zasadach.

  • VAT Annual Accounting Scheme

Firma płaci podatek VAT w skali roku, na podstawie prognoz wynikających z poprzedniego roku rozliczeniowego.

Rejestracja firmy jako płatnika VAT-GB

Zgłoszenie do VAT odbywa się elektronicznie na stronie brytyjskiego urzędu skarbowego. Można również wysłać dokumenty pocztą jednak cały proces trwa wtedy dłużej. Na decyzję urzędu czeka się około miesiąca. Próba rejestracji do VAT firmy, która nie przekroczyła wymaganego obrotu może zakończyć się odesłaniem formularza z prośbą o dodatkowe uzasadnienie oraz przedstawienie przedmiotu działalności.

Rozliczenie VAT w Wielkiej Brytanii

VAT rozlicza się w UK w skali kwartalnej, a na jego zapłatę firma posiada jeden miesiąc i siedem dni. Kara za spóźnienie może sięgnąć nawet 15% wartości podatku należnego do zapłaty.

VAT w UK

Prowadząc firmę w Anglii, warto poznać podstawowe pojęcia i mechanizmy rządzące tym rynkiem. Przepisy w Wielkiej Brytanii zdecydowanie łatwiej zrozumieć od tych obowiązujących w Polsce, a ich konstrukcja jest zdecydowanie bardziej przyjazna niż na rynku polskim.

Marcin Gawlik
CEO and Founder Firma w Anglii Ltd.

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...