| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Spółki > Księgowość spółki Limited

Księgowość spółki Limited

Pomimo Brexitowych zawirowań wciąż nie słabnie zainteresowanie przeniesieniem firmy do Anglii. Aby cały proces przeniesienia firmy do Wielkiej Brytanii jak i jej rozliczenie przebiegało bez zbędnych przeszkód przedstawiamy najważniejsze kwestie księgowe, które trzeba wziąć pod uwagę mieszkając w Polsce i posiadając spółkę limited w Anglii.

Spółka limited, a sp. z o.o.

Spółka limited, to brytyjski odpowiednik spółki z o.o. Posiada własną osobowość prawną, finanse niezależne od właścicieli oraz wymaga prowadzenia pełnej księgowości jednak nie w tak nieprzyjaznej formie jak w przypadku polskiej firmy.

Jak rozliczyć podatek dochodowy w spółce limited

Podatek dochodowy w spółce ltd rozliczany jest raz do roku. Po upływie roku podatkowego, który trwa dwanaście miesięcy od założenia firmy (nie tak jak w przypadku polskich spółek, gdzie pokrywa się z rokiem kalendarzowym) firma ma dodatkowe dziewięć miesięcy na jego zapłatę.

W praktyce oznacza, to aż dwadzieścia jeden miesięcy działalności od daty założenia firmy do zapłaty pierwszego podatku.

Confirmation Statement

Confirmation Statement, to rodzaj raportu wysyłanego rokrocznie do urzędu rejestracyjnego potwierdzający strukturę udziałową spółki. Raport może być wysłany drogą elektroniczną i nie wymaga wizyty w urzędzie.

Value Added Tax

Istnieje wiele możliwości rozliczenia podatku VAT w Wielkiej Brytanii, łącznie z uwzględniającym realne wpływy do kasy, a nie deklarację na podstawie faktur. Stawka VAT na większość usług i towarów wynosi 20%, a sam podatek rozlicza się kwartalnie po przekroczeniu obrotu 85000 funtów rocznie.

Kadry i płace

Kadry rozlicza się w Wielkiej Brytanii w skali miesięcznej. Aby firma rozliczyła kadry musi zostać zarejestrowana jak pracodawca i otrzymać numer PAYE. Rejestracja odbywa się elektronicznie, a na sam numer czeka się około miesiąca.

Polecamy: PODATKI 2020 – Komplet

Podsumowanie

Wydawać by się mogło, że jako spółka kapitałowa (spółka limited) wymaga skomplikowanej księgowości. W praktyce jednak wszystkie kwestie można załatwić z urzędem za pośrednictwem konta on-line. Przedsiębiorca w UK ma zdecydowanie większą swobodę, np. w rozliczaniu kosztów czy terminie zapłaty podatku dochodowego.

Marcin Gawlik
CEO and Founder - Firma w Anglii Ltd

Zobacz także: Brexit

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa – prezydent podpisał ustawy

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Anna Malinowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »