reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Spółki > Księgowość spółki Limited

Księgowość spółki Limited

Pomimo Brexitowych zawirowań wciąż nie słabnie zainteresowanie przeniesieniem firmy do Anglii. Aby cały proces przeniesienia firmy do Wielkiej Brytanii jak i jej rozliczenie przebiegało bez zbędnych przeszkód przedstawiamy najważniejsze kwestie księgowe, które trzeba wziąć pod uwagę mieszkając w Polsce i posiadając spółkę limited w Anglii.

Spółka limited, a sp. z o.o.

Spółka limited, to brytyjski odpowiednik spółki z o.o. Posiada własną osobowość prawną, finanse niezależne od właścicieli oraz wymaga prowadzenia pełnej księgowości jednak nie w tak nieprzyjaznej formie jak w przypadku polskiej firmy.

Jak rozliczyć podatek dochodowy w spółce limited

Podatek dochodowy w spółce ltd rozliczany jest raz do roku. Po upływie roku podatkowego, który trwa dwanaście miesięcy od założenia firmy (nie tak jak w przypadku polskich spółek, gdzie pokrywa się z rokiem kalendarzowym) firma ma dodatkowe dziewięć miesięcy na jego zapłatę.

W praktyce oznacza, to aż dwadzieścia jeden miesięcy działalności od daty założenia firmy do zapłaty pierwszego podatku.

Zobacz również:

Confirmation Statement

Confirmation Statement, to rodzaj raportu wysyłanego rokrocznie do urzędu rejestracyjnego potwierdzający strukturę udziałową spółki. Raport może być wysłany drogą elektroniczną i nie wymaga wizyty w urzędzie.

Value Added Tax

Istnieje wiele możliwości rozliczenia podatku VAT w Wielkiej Brytanii, łącznie z uwzględniającym realne wpływy do kasy, a nie deklarację na podstawie faktur. Stawka VAT na większość usług i towarów wynosi 20%, a sam podatek rozlicza się kwartalnie po przekroczeniu obrotu 85000 funtów rocznie.

Kadry i płace

Kadry rozlicza się w Wielkiej Brytanii w skali miesięcznej. Aby firma rozliczyła kadry musi zostać zarejestrowana jak pracodawca i otrzymać numer PAYE. Rejestracja odbywa się elektronicznie, a na sam numer czeka się około miesiąca.

Polecamy: PODATKI 2020 – Komplet

Podsumowanie

Wydawać by się mogło, że jako spółka kapitałowa (spółka limited) wymaga skomplikowanej księgowości. W praktyce jednak wszystkie kwestie można załatwić z urzędem za pośrednictwem konta on-line. Przedsiębiorca w UK ma zdecydowanie większą swobodę, np. w rozliczaniu kosztów czy terminie zapłaty podatku dochodowego.

Marcin Gawlik
CEO and Founder - Firma w Anglii Ltd

Zobacz także: Brexit

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcowska Mariusz Boruch

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama