REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Numer EORI dla spółki w Anglii – jak go uzyskać i komu jest potrzebny?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 Tax Angels Group Limited
Tax Angels Group Limited to kancelaria podatkowa, tworzona przez zespół doradców wspierających przedsiębiorców w zakresie otwierania firm za granicą, w szczególności w Wielkiej Brytanii i Szkocji.
Numer EORI dla spółki w Anglii – jak go uzyskać i komu jest potrzebny? /Fot. Fotolia
Numer EORI dla spółki w Anglii – jak go uzyskać i komu jest potrzebny? /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jak będzie wyglądała polityka celna po opuszczeniu Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię? Choć szczegóły wciąż nie są znane, to już w ubiegłym roku brytyjscy przedsiębiorcy zostali poinformowani o konieczności rejestracji EORI. Co oznacza ten numer i dlaczego jest tak ważny?

Kto i dlaczego musi posiadać numer EORI?

Określenie EORI pochodzi od Economic Operator Registration and Identyfication i oznacza Wspólnotowy System Rejestracji i Identyfikacji Podmiotów Gospodarczych. System EORI został wprowadzony dla uproszczenia procedur celnych na terenie Unii Europejskiej i od 2009 roku obowiązuje w każdym państwie członkowskim. Dzięki EORI przepływ towarów  pomiędzy krajami UE i krajami trzecimi, czyli niezrzeszonymi w ramach UE jest o wiele prostszy w realizacji.

REKLAMA

Taki numer EORI potrzebuje każdy przedsiębiorca, który w ramach prowadzonej działalności, eksportuje bądź importuje towary do krajów spoza Unii Europejskiej. Numer EORI wydawany jest na podstawie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego.

Taki numer bez wątpienia posiada każdy przedsiębiorca, który importuje towary np. z USA, Indii, Chin czy Indonezji. Numer EORI nie tylko jednak ułatwia całą procedurę celną zarówno przy imporcie, jak i eksporcie towarów, ale zwyczajnie jest wymogiem formalnym. Takie rozwiązanie jest więc korzystne także dla przedsiębiorcy. Dzięki rejestrowi EORI, wszystkie formalności można łatwiej zrealizować drogą online.

Należy podkreślić, że numer EORI wymagany jest w przypadku przedsiębiorstw (w tym spółek Ltd) współpracujących z podmiotami gospodarczymi spoza Unii Europejskiej. Do takich podmiotów po Brexicie zaliczać się będą więc firmy, zarejestrowane na terenie Wielkiej Brytanii. Sam wniosek o wydanie numeru składa się elektronicznie w kraju, w którym będą dokonywane wszelkie operacje celne.

Kiedy spółka Ltd powinna zgłosić się do EORI?

Choć numer EORI wydawany jest tylko raz, to może okazać się, że w przypadku numerów przyznanych wcześniej na terenie Wielkiej Brytanii, konieczne będzie ponowne złożenie wniosku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W dokonaniu wszelkich formalności pomogą agencje celne, ale również biura rachunkowe, prowadzące księgowość dla spółek Ltd zarejestrowanych w Wielkiej Brytanii. Jeśli więc nie wiesz, jak wypełnić wniosek bądź na terenie, którego państwa powinieneś go złożyć, to nasza Kancelaria we wszystkim Ci pomoże.

UWAGA! Numer EORI musisz posiadać najpóźniej podczas przeprowadzania pierwszej operacji celnej, w przeciwnym razie towary zostaną zatrzymane przez urząd celny do czasu, aż poprawnie zostanie zakończona weryfikacja systemowa. Wyjątek stanowią płatnicy VAT, którzy w formularzu zgłoszeniowym o wydanie numeru EORI zobowiązani są podać pełne dane adresowe dostawcy bądź nazwę przewoźnika. Numer EORI należy podać już w deklaracji celnej. Taką deklarację może jednak wypełnić również spedytor bądź przewoźnik.

Polecamy: CIT 2019. Komentarz

Wydanie numeru odbywa się najczęściej w przeciągu kilku dni od zgłoszenia (pod warunkiem, że wszystkie dane w formularzu wypełnione są prawidłowo). Jeżeli zależy Ci na szybkiej i bezproblemowej aplikacji, warto pozostawić kwestie formalne nam.

Zgłoś spółkę Ltd do EORI, jeśli planujesz importować bądź eksportować produkty!

Przedsiębiorstwa brytyjskie, trudniące się handlem zagranicznym, również po oficjalnym ogłoszeniu Brexitu, będą mogły kontynuować współpracę z pozostałymi państwami członkowskimi UE, z tą jednak różnicą, iż konieczne będzie dokonanie już odprawy celnej. Natomiast zgodnie z prawem unijnym, każda odprawa celna wymaga posiadania numeru EORI. O formalności warto zadbać już dziś. Dlaczego? Jeśli bowiem po ogłoszeniu warunków Brexitu w tym samym czasie większość przedsiębiorców zgłosi się po numer EORI, to z pewnością cała procedura znacznie się wydłuży. To z kolei może opóźnić eksport czy import towarów i to nawet o kilka tygodni. To może się wiązać dla przedsiębiorców z poważnymi stratami, zwłaszcza w przypadku towarów szybkozbywalnych.

Obecnie numer wydawany jest w przeciągu maksymalnie 2 – 3 dni, warto więc być przygotowanym już teraz na nadchodzące zmiany.

Jeśli zastanawiasz się nad koniecznością posiadania takiego numeru bądź nie wiesz, jakie dane zamieścić we wniosku, rozważ kontakt naszą Kancelarią.

Tax Angels

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
JPK_KR_PD już nadchodzi – nowy obowiązek dla podatników CIT. Czy Twoja firma jest gotowa?

Nowy plik JPK_KR_PD to nie tylko kolejne wymaganie fiskusa, ale prawdziwa rewolucja w raportowaniu księgowym. Od 2025 roku obejmie duże firmy, a od 2026 wszystkich podatników CIT. Zmiany w planie kont, nowe struktury danych, testy, audyty – przygotowań jest sporo, a czasu coraz mniej. Zobacz, co musisz zrobić, by nie obudzić się z ręką w księgowym chaosie.

Kiedy członek rodziny współpracujący przy rodzinnym biznesie musi być zgłoszony do ZUS?

Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych nakłada obowiązek zgłoszenia do ZUS i odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne osób współpracujących z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność i z szeroko rozumianymi zleceniobiorcami. Podobnie czyni ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w zakresie ubezpieczenia zdrowotnego. Analizy wymaga zatem, kto spełnia definicję takiej osoby współpracującej i czy jej sytuacja uzależniona jest od formy tej współpracy - umownej bądź bezumownej. Spory z ZUS w przedmiocie obowiązku objęcia osób współpracujących ubezpieczeniami społecznymi trafiają aż do Sądu Najwyższego, warto więc wziąć pod uwagę również aktualne orzecznictwo w tej materii.

Francuska Administracja Celna wprowadza nowy system Obligatoryjnej Koperty Logistycznej (ELO). Co muszą wiedzieć przewoźnicy? Uproszczenie procedur dla kierowców

ELO to cyfrowe rozwiązanie, które usprawni proces odprawy celnej na granicy między Francją a Wielką Brytanią. Jest to francuski odpowiednik GMR - system będzie wymagać utworzenia jednej elektronicznej „koperty logistycznej” dla każdego pojazdu, zawierającej wszystkie niezbędne dane celne oraz deklaracje bezpieczeństwa.

Stracił rodzinę w wypadku i miał zapłacić zaległy podatek. WSA kontra skarbówka

Mimo że jako dziecko stracił całą rodzinę w tragicznym wypadku, a wypłacone mu po latach odszkodowanie miało choć częściowo złagodzić tę krzywdę, organy skarbowe domagały się od Huberta zapłaty blisko 150 tys. zł podatku od odsetek. Sprawa trafiła aż do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który uznał stanowisko fiskusa za niesprawiedliwe. Teraz Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie przyznał rację Rzecznikowi Praw Obywatelskich i uchylił decyzje skarbówki — choć wyrok wciąż nie jest prawomocny.

REKLAMA

Opłata skarbowa od pełnomocnictwa - zmiany od 2025 roku

Krajowa Informacja Skarbowa przypomniała w komunikacie, że od 1 stycznia 2025 r. zmianie uległy przepisy regulujące zasady wnoszenia opłaty skarbowej od pełnomocnictw składanych w formie elektronicznej za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.

Jak Ministerstwo Finansów liczy lukę VAT? Metodą odgórną (top – down)

Ministerstwo Finansów poinformowało w komunikacie z 22 maja 2025 r., że metoda liczenia luki VAT od lat pozostaje niezmienna a jej opis jest opublikowany na stronie resortu. Luka VAT liczona jest względem VAT w ujęciu rachunków narodowych publikowanych przez GUS, tj. w ujęciu memoriałowym, w którym dochody ujmowane są za okres od lutego do stycznia kolejnego roku. Szacunki luki VAT dla lat 2022-2023, pomimo uwzględnienia wpływu istotnych zmian systemowych (m.in. tarcze antyinflacyjne, rekompensaty energetyczne) wskazują na znaczący wzrost luki względem poprzedzających ich lat. W 2023 roku luka VAT wynosiła 13,5%. Obecne szacunki wskazują na zmniejszenie się luki VAT w Polsce w 2024 r. do 6,9%.

Księgowi obawiają się obowiązkowego KSeF-u. Czego najbardziej?

Już tylko niecały rok dzieli nas od wprowadzenia obowiązkowego KSeF-u, a mimo to – jak się okazuje – księgowi nadal czują się niepewnie. Czego obawiają się najbardziej? Kto się wyłamuje i już dzisiaj deklaruje gotowość na zmiany? fillup k24 we współpracy ze Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce opublikowali w maju 2025 r. "Barometr nastrojów polskich księgowych 2025", w którym przedstawiciele branży wypowiedzieli się w sprawach dla nich najważniejszych. Na KSeF-ie nie pozostawiono suchej nitki.

Księgowi obawiają się obowiązkowego KSeF-u. Czego najbardziej?

Już tylko niecały rok dzieli nas od wprowadzenia obowiązkowego KSeF-u, a mimo to – jak się okazuje – księgowi nadal czują się niepewnie. Czego obawiają się najbardziej? Kto się wyłamuje i już dzisiaj deklaruje gotowość na zmiany? fillup k24 we współpracy ze Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce opublikowali w maju 2025 r. "Barometr nastrojów polskich księgowych 2025", w którym przedstawiciele branży wypowiedzieli się w sprawach dla nich najważniejszych. Na KSeF-ie nie pozostawiono suchej nitki.

REKLAMA

Akcja jak z filmu! Polskie służby rozbiły gang od kontrabandy za 31 milionów

Akcja dosłownie jak z filmu – zatrzymania w kilku województwach, przeszukania, graniczny pościg i papierosy warte fortunę. Gang działał w Polsce, Czechach, Słowacji i Wielkiej Brytanii. Wpadło już 29 osób, a służby przejęły blisko 5 mln sztuk nielegalnych papierosów. Śledztwo nabiera tempa – są kolejne tropy.

Jak uzyskać dofinansowanie z urzędu pracy do zatrudnienia pracownika - zasady w 2025 roku

Zatrudnienie pracownika przeważnie wiążę się z dużymi kosztami. Trudno się dziwić, że przedsiębiorcy szukają oszczędności i szukają rozwiązań, aby móc zapłacić jak najmniej. Istnieją różne formy wsparcia przedsiębiorców, np. dofinansowanie na zatrudnienie pracownika z Urzędu Pracy. Jak wygląda proces ubiegania się o takie dofinansowanie? Poniżej opiszę kilka możliwych dofinansowań, o które może się starać przedsiębiorca.

REKLAMA