reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Spółki > Korzyści z założenia spółki partnerskiej w Wielkiej Brytanii

Korzyści z założenia spółki partnerskiej w Wielkiej Brytanii

Spółka partnerska to podmiot, który pozwala w prosty sposób na założenie działalności przez co najmniej dwie osoby fizyczne lub prawne. Przeanalizujmy korzyści wynikające z tytułu powołania spółki partnerskiej w Wielkiej Brytanii. A te są znaczące - od uniknięcia podwójnego opodatkowania dochodów, po bezpieczeństwo i ułatwienia dla inwestorów.

Brytyjska spółka partnerska (Limited Partnership)

Spółka partnerska (Limited Partnership) jest podmiotem łączącym najlepsze cechy brytyjskich spółek kapitałowych oraz osobowych. Spółka partnerska nie posiada osobowości prawnej, przez co nie jest płatnikiem podatku dochodowego. Dzięki temu możliwe jest uniknięcie podwójnego opodatkowania dochodów, ponieważ każdy z partnerów spółki decyduje gdzie chce opodatkować zysk spółki - w Polsce czy Anglii. Zyski generowane przez spółkę partnerską są dzielone między partnerów spółki, zgodnie z zapisami umowy partnerskiej.

“Powołanie spółki partnerskiej automatycznie powoduje powstanie zakładu na terenie Wielkiej Brytanii, co w pełni wyczerpuje roszczenia polskiego fiskusa do opodatkowania zysków jej właścicieli. Dodatkowo dzięki specjalnej strukturze z wykorzystaniem brytyjskiej spółki limited (odpowiednik polskiej spółki z o.o.) spółka partnerska może służyć za skuteczne narzędzie optymalizacji podatkowej dla wielu polskich przedsiębiorców.” - komentuje Agnieszka Moryc, Dyrektor Zarządzająca kancelarii podatkowej Admiral Tax.

Rejestracja spółki partnerskiej w Wielkiej Brytanii nie wymaga fizycznej obecności przedsiębiorcy na Wyspach, do jej zarejestrowania wystarczy minimum dwóch udziałowców. Powołanie spółki można przekazać profesjonalnej kancelarii księgowo-podatkowej, która przeprowadzi cały proces oraz będzie odpowiadać za niezbędne kontakty z brytyjskim rejestrem firm Companies House.

Polski rezydent podatkowy, a dochód brytyjskiej spółki partnerskiej

W przypadku polskiego rezydenta podatkowego warto pamiętać o konieczności opodatkowania całości swoich dochodów na terytorium Polski, bez względu na miejsce ich osiągania. Na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania dochody osoby fizycznej osiągnięte poza granicami kraju, w tym dochody wspólnika zagranicznej spółki osobowej, mogą być w Polsce zwolnione (metoda wyłączenia z progresją) albo opodatkowane, z jednoczesnym zaliczeniem podatku zapłaconego w państwie siedziby spółki na poczet podatku w Polsce (metoda odliczenia proporcjonalnego). Polski Ustawodawca wprowadził tzw. „ulgę abolicyjną” – która w założeniu ma wyrównywać poziom opodatkowania w Polsce podatników osiągających dochody poza granicami kraju, do których zastosowanie znajdzie metoda wyłączenia z progresją oraz dochody, do których ta metoda nie znajdzie zastosowania.

Dochody wspólnika zagranicznej spółki osobowej podlegają opodatkowaniu w państwie siedziby tej spółki, jeżeli wspólnik osiąga je poprzez zagraniczny zakład. Zgodnie z art. 5 ust. 1 Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania(UPO) określenie "zakład" oznacza stałą placówkę, przez którą całkowicie lub częściowo prowadzona jest działalność przedsiębiorstwa. Chociaż Konwencja OECD nie wskazuje, czy na gruncie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania udział w zagranicznej spółce osobowej może być traktowany jak zagraniczny zakład wspólnika, taki pogląd przedstawiają organy podatkowe oraz podatnicy. Potwierdza to również doktryna prawa podatkowego: „Jeżeli - zgodnie z prawem wewnętrznym - spółka osobowa jest transparentna, a więc dochody nie są opodatkowane na poziomie spółki, a wyłącznie na poziomie wspólników, udział wspólnika w przedsiębiorstwie spółki jest uważany za przedsiębiorstwo wspólnika w znaczeniu art. 7 Modelowej Konwencji OECD”.

Polecamy: CIT 2019. Komentarz

Uznanie, że uczestnictwo w spółce osobowej powoduje powstanie zakładu w państwie jej siedziby prowadzi do zakwalifikowania dochodu z udziału w tej spółce jako zysków przedsiębiorstw, zgodnie z art. 7 UPO. Jak stanowi bowiem art. 10 ust. 4 UPO w przypadku powstania zagranicznego zakładu pierwszeństwo stosowania ma art. 7 UPO.

Wobec powyższego, osoba fizyczna, która jest wspólnikiem w zagranicznej spółce osobowej, osiąga z niej dochody kwalifikowane jako zyski przedsiębiorstw, zgodnie z art. 7 UPO. Dochody te podlegają opodatkowaniu w kraju, w którym spółka osobowa jest zarejestrowana.

Dla kogo spółka partnerska (limited partnership) w Wielkiej Brytanii?

Struktura brytyjskiej spółki partnerskiej jest najczęściej wybierana przez przedstawicieli następujących branż:

  • handlu międzynarodowego
  • e-commerce
  • branży IT
  • doradztwa
  • marketingu
  • dla działalności niewymagającej tworzenia zakładu w rozumieniu ustawy o CIT w Polsce

Korzyści wynikające z rejestracji spółki partnerskiej w Wielkiej Brytanii są znaczące, dlatego nie dziwi fakt coraz większej popularności tej formy prowadzenia biznesu wśród polskich przedsiębiorców. Spółka partnerska w Anglii nie tylko ułatwia prowadzenie biznesu, ale także jest skutecznym narzędziem optymalizacji podatkowej.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Admiral Tax Ltd

Eksperci w planowaniu podatkowym i optymalizacji kosztów fiskalnych.

Zdjęcia

Spółka partnerska w Wielkiej Brytanii
Spółka partnerska w Wielkiej Brytanii

Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Czarczyńska

Asystent prawny w E-Kancelaria Grupa Prawno-Finansowa sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama