Niższy VAT od mediów przy najmie

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
rozwiń więcej
Niższy VAT od mediów przy najmie
W wyroku z 16 kwietnia 2015 r. (w sprawie C-42/14 Wojskowa Agencja Mieszkaniowa) Trybunał Sprawiedliwości UE wskazał, że dostawę energii elektrycznej, cieplnej, wody i wywóz nieczystości można – po spełnieniu określonych warunków – opodatkować odrębnie od najmu mieszkania lub lokalu. W praktyce ma to znaczenie tylko dla dostaw wody i wywozu nieczystości, bo do nich stosuje się obniżoną 8-proc. stawkę VAT. Jeśli jednak umowa między wynajmującym a najemcą będzie przewidywała kompleksowe rozliczenie za media i najem, wówczas i te świadczenia będą opodatkowane stawką 23 proc.

Umowa i liczniki

– Zapisy w umowie powinny więc wskazywać, że mamy do czynienia z usługą najmu oraz odrębnymi od niej dostawami wody, energii elektrycznej, energii cieplnej, usługami sprzątania oraz wywozu nieczystości. Odrębnie powinna być określona m.in. odpłatność za każdą z tych usług – nie może być zapisu, że mamy do czynienia z ryczałtową opłatą eksploatacyjną – wyjaśnia Łukasz Blak, doradca podatkowy z Certus LTA.

Autopromocja

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

– O odrębności świadczeń będzie świadczyć również to, że najemca może sam decydować o zużyciu wody, energii elektrycznej lub energii cieplnej. Aby uzyskać taki efekt, strony powinny uzgodnić w umowie, że najemca będzie miał indywidualne liczniki, a media będą rozliczane na podstawie faktycznego zużycia wody itd. – wyjaśnia Kinga Baran, menedżer w Dziale Doradztwa Podatkowego Mazars.

Odrębnie należy uregulować zasady sprzątania części wspólnych budynku (np. klatki schodowej) oraz wywóz nieczystości.

– W przypadku usług wspólnych trzeba zawrzeć w umowie zapis, na podstawie którego najemca może wybrać świadczeniodawców lub zawrzeć z nimi bezpośrednio umowy – wskazuje Kinga Baran.

VAT od umowy najmu - refakturowanie opłat za media

Potencjalny wybór

Magdalena Partyniewicz, konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego Mazars, dodaje, że nawet jeśli najemca nie skorzysta z tej możliwości i wybierze świadczeniodawcę wyznaczonego przez wynajmującego, to i tak świadczenie to należy traktować jako odrębne od najmu i opodatkować właściwą stawką VAT.

Możliwość wyboru odbiorców nieczystości lub dostawców wody może być jednak problemem. Łukasz Blak zauważa, że w Polsce taki wybór jest w przeważającej mierze niemożliwy ze względu na uregulowania prawne lub względy techniczne. TSUE w wyroku wskazał jednak, że poza zapisami umowy kluczowe jest ustalenie, czy dany najemca może (choćby teoretycznie) wybrać dostawcę usług, czy też decyduje o tym wyłącznie wynajmujący.

– Jeżeli najemca takiego wyboru nie ma, to bez względu na postanowienia umowy zarówno najem, jak i media trzeba opodatkować stawką podstawową. Jeżeli zaś najemca ma taki wybór i traktuje każdą opłatę jako odrębną usługę – zastosowanie może mieć stawka 8 proc. i to również wtedy, gdy wybór w odniesieniu do danej dostawy lub usługi jest tylko potencjalny, bo w praktyce go nie ma (np. przy dostawie wody) – stwierdza Łukasz Blak.

W praktyce wyboru nie mają więc najemcy małych lokali (w szczególności biurowych, pod klucz) i w takiej sytuacji co do zasady zastosowanie znajdzie stawka 23 procent. Jak dodaje Mirosław Siwiński, najemca otrzymuje wtedy jedno, niepodzielne świadczenie ekonomiczne.

W innej sytuacji będzie natomiast najemca, który wynajmuje np. halę fabryczną lub cały budynek. Zazwyczaj może on wybierać przynajmniej niektórych dostawców (np. prądu, usług sprzątania). – Wówczas należy uznać, że mamy do czynienia z wieloma usługami/dostawami odrębnymi od najmu. Wszystkie media należy traktować odrębnie i opodatkować według właściwych dla nich stawek VAT – stwierdza Łukasz Blak.

Samochód w firmie 2015 – multipakiet

Łukasz Zalewski

 lukasz.zalewski@infor.pl

Księgowość
Podatek od pustostanów i podatek od flipów - nowe podatki od nieruchomości już na horyzoncie. Jest zapowiedź reformy mieszkaniowej, autorstwa Lewicy
26 lis 2024

Wprowadzenie podatku od pustostanów, podatku fliperskiego, a także zwiększenie środków na odnowę zasobu komunalnego czy wspieranie spółdzielni mieszkaniowych. Takie rozwiązania zawiera nowa reforma mieszkaniowa, którą proponuje Lewica.

Podatki 2025: Podatnicy i gminy potrzebują objaśnień podatkowych do nowych przepisów dot. podatku od nieruchomości
26 lis 2024

Nowelizacja przepisów dotyczących podatku od nieruchomości, która ma wejść w życie od 2025 roku czeka już tylko na czeka na podpis Prezydenta RP. Ta nowelizacja jest największa od wielu lat, wprowadza nowe, kluczowe definicje w szczególności budowli, prac budowlanych czy trwałego związania z gruntem. Wprawdzie zgodnie z uzasadnieniem, nowelizacja ma nie zmieniać zakresów opodatkowania, jednak nowe przepisy budzą bardzo dużo wątpliwości. Potrzebna jest więc aktywność Ministra Finansów, żeby na starcie wyjaśnił, co oznaczają nowe przepisy.

Import alkoholu do Polski. Z UE i państw trzecich. Akcyza, cło, transport. Największy problem to kwestia formalności celnych
26 lis 2024

Jednym z głównych wyzwań przy imporcie alkoholu jest kwestia dokumentacji i formalności celnych. – Import towarów akcyzowych wymaga kompleksowego podejścia i znajomości wielu systemów. Kluczowe jest właściwe przygotowanie dokumentacji już na etapie jego planowania – podkreśla Joanna Porath, prezeska agencji celnej AC Porath. Akcyza wymaga rejestracji w innych systemach niż standardowe zgłoszenia celne. Konieczny warunek to dostarczenie alkoholu bezpiecznie zapakowanego w skrzynie lub palety. Kluczowym aktem prawnym regulującym zasady opodatkowania napojów alkoholowych jest ustawa z 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym.

Wigilia dniem wolnym od pracy? Jest już reakcja przedsiębiorców, którzy zgłaszają poważne wątpliwości i oczekują rzetelnej analiza skutków
26 lis 2024

Poselski projekt ustanowienia Wigilii dniem wolnym od pracy wywołuje sprzeciw środowisk biznesowych. Rzecznik MŚP, Agnieszka Majewska, ostrzega przed brakiem konsultacji, pośpiesznym trybem procedowania i możliwymi stratami dla przedsiębiorców. Czy takie zmiany można wprowadzać bez rzetelnej analizy skutków gospodarczych?

Prezent świąteczny dla kontrahenta a podatki. Jak rozliczyć?
26 lis 2024

Koniec roku na horyzoncie, a zatem coraz bliżej także święta Bożego Narodzenia. Jest to czas kiedy obdarowujemy się prezentami. Często przedsiębiorcy w ten sposób chcą również wyrazić swoją życzliwość wobec kontrahentów. Powstaje wówczas pytanie: czy i do jakiej kwoty możemy komuś wręczyć świąteczny prezent lub też od jakiej wartości prezentu nie jest konieczne opłacenie podatku. Odpowiedź dla wielu może okazać się zaskakująca. Urząd skarbowy nie jest bowiem Świętym Mikołajem i do pewnych prezentów musimy doliczyć stosowny podatek. 

Kawa z INFORLEX. Upominki świąteczne dla pracowników
26 lis 2024

Zbliża się okres świąteczny i dużo firmy zamawia prezenty świąteczne dla swoich pracowników. W związku z tym zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu 𝐊𝐚𝐰a 𝐳 𝐈𝐍𝐅𝐎𝐑𝐋𝐄𝐗. Tematem spotkania będą upominki świąteczne dla pracowników. Spotkanie odbędzie się online w  dniu 02.12.24 o g𝐨𝐝𝐳𝐢𝐧ie: 9:00 online. 

TSUE po stronie podatników: fiskus nie może już tak łatwo odmawiać zwrotu nadpłaconego VAT
26 lis 2024

TSUE wydał ważne dla podatników orzeczenie dotyczące zwrotu nadpłaconego VAT. Wyrok ten może znacząco wpłynąć na sposób, w jaki polski fiskus traktuje wnioski o zwrot nadwyżki VAT. Dotychczas urzędy często odmawiały podatnikom zwrotu, argumentując, że zawyżony VAT został opłacony przez konsumentów. Teraz jednak, aby odrzucić wniosek, fiskus będzie musiał przeprowadzić szczegółową analizę ekonomiczną. Sprawdź, co oznacza to dla podatników i jak może wpłynąć na ich sytuację finansową.

Konieczność wyceny aktuarialnej akcyjnych programów motywacyjnych (menedżerskich, ESOP, opcje na akcje, warranty) w świetle Ustawy o rachunkowości oraz MSSF 2
26 lis 2024

Dlaczego każdy program motywacyjny oparty o akcje lub udziały spółki musi zostać odpowiednio wyceniony, a jego koszt zaksięgowany zgodnie z MSSF 2?

Jaki prezent dla pracownika na święta? Premia finansowa, karta podarunkowa, paczki, bony, dodatkowy dzień wolny
25 lis 2024

Święta Bożego Narodzenia, jak żadne inne kojarzą się z wręczaniem prezentów. Dotyczy to również zakładów pracy. Z badania Randstad wynika, że w zeszłym roku ponad 80 proc. pracodawców zamierzało obdarować swoich pracowników.[1] Do najpopularniejszych prezentów należały premie świąteczne, karty upominkowe oraz dodatkowy dzień urlopu. Czemu firmy przykładają do prezentów świątecznych tak dużą wagę? Jak wybrać ten najbardziej wartościowy upominek? O tym opowiada Magda Pietkiewicz, ekspertka rynku pracy i twórczyni platformy Enpulse, służącej do badania zaangażowania pracowników.

Od 1 stycznia 2025 r. nowy wykaz krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych [Projekt rozporządzenia]
25 lis 2024

Od 1 stycznia 2025 r. nowy wykaz krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. W wykazie znajduje się 25 pozycji. Projekt rozporządzenia trafił do uzgodnień.

pokaż więcej
Proszę czekać...