Zmiany w JPK_VAT 2017/2018 – rewolucja, czy ewolucja?

Comarch
Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych
rozwiń więcej
Zmiany w JPK_VAT 2017 – rewolucja, czy ewolucja?
Ministerstwo Finansów rozpoczęło konsultacje podatkowe w sprawie plików JPK_VAT. Do 7 sierpnia 2017 r. przedsiębiorcy mogą zgłaszać propozycje zmian technicznych i merytorycznych w schemie JPK_VAT, jakie ich zdaniem resort powinien wprowadzić.

Ministerstwo Finansów planuje rozbudować zakres informacji o transakcjach, które wprowadzane są do bazy danych m.in. o termin i sposób płatności czy datę sprzedaży oraz kod kraju kontrahenta, a także rozważa możliwość zastąpienia deklaracji VAT-7 przez nieco bardziej rozbudowane JPK_VAT. Dodatkowo urzędnicy chcą usprawnić technicznie proces generowania oraz przesyłania plików za pomocą interfejsu komunikacji, który znajduje się na stronie Ministerstwa Finansów.

Autopromocja

Z uwagi na fakt, że to przedsiębiorcy najlepiej znają własne systemy IT finansowo-księgowe oraz kwestie związane z generowaniem i przesyłaniem plików JPK_VAT, w ramach konsultacji podatkowych chciałbym zebrać możliwie dużo konstruktywnych wniosków zmierzających do ulepszenia i  wzbogacenia schemy JPK_VAT, a być może również i do zastąpienia przez obowiązek wysyłania plików JPK_VAT obowiązku przesyłania deklaracji VAT-7 – czytamy w zawiadomieniu o rozpoczęciu konsultacji podatkowych, jakie Paweł Gruza, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów skierował do przedsiębiorców.

Więcej ale szybciej

Pliki JPK_VAT zawierają dane o fakturach za transakcje zrealizowane w danym miesiącu. Są one użyteczne zarówno dla organów podatkowych, ponieważ umożliwiają skuteczną i szybką analizę, jak i przedsiębiorców, którzy, przykładowo, w łatwy sposób mogą przeprowadzić audyt wewnętrzny i zweryfikować, czy faktury zakupowe zostały rozliczone prawidłowo. Ministerstwo proponuje rozbudować te schematy pliku JPK_VAT o dodatkowe pozycje: data sprzedaży, odrębne pole na kod kraju, w którym znajduje się siedziba kraju oraz odrębne pole na prefiks numeru NIP kontrahenta. Dodatkowo resort finansów rozważa wprowadzenie obowiązku wpisywania informacji o terminie płatności oraz oznaczaniu rodzaju transakcji. Urzędnicy tłumaczą, że bardziej szczegółowy schemat JPK_VAT usprawni kontrole, a tym samym pozwoli np. na przyspieszenie czynności przy weryfikacji zasadności zwrotu nadwyżki naliczonego podatku VAT.

Deklaracja VAT-7 przejdzie do lamusa?

Obecnie przedsiębiorcy muszą udostępniać organom podatkowym nie tylko pliki JPK_VAT ale również deklaracje VAT-7. Ministerstwo Finansów rozważa likwidację obowiązku przesyłania deklaracji VAT-7 i zastąpienie go  obowiązkiem przesyłania plików JPK_VAT. W tym celu należałoby rozszerzyć zakres danych zawartych w pliku JPK o informacje wykraczające poza ewidencję VAT, m.in. kwotę podatku naliczonego z przeniesienia, czy sposób zwrotu nadwyżki podatku naliczonego.

Zastąpienie deklaracji VAT-7 przez nieco bardziej rozbudowane JPK_VAT oznacza rewolucję formalną, która będzie wymagała zmiany szeregu przepisów podatkowych. Wprawdzie obecne istnienie obok siebie VAT-7 i JPK oznacza, że przedsiębiorstwa duplikują przesyłane dane - raz w formie zagregowanej w VAT-7 a raz w formie szczegółowej JPK_VAT. Prowadzi to niekiedy do pomyłek, kiedy np. zostanie skorygowany VAT-7, ale firma zapomni o korekcie JPK_VAT. Jednak zarówno z perspektywy podatników, jak i aparatu skarbowego bazowanie na JPK oznacza operowanie na zestawie danych informatycznych bez posiadania zagregowanej i sformalizowanej podstawy, która obecnie wynika z deklaracji. Wprawdzie informatyzacja procesów podatkowych jest nieuchronna i zmiana hierarchii ważności (przesuwanie akcentów z deklaracji w stronę JPK) będzie następować - sądzę jednak, że bardziej prawdopodobne jest utrzymanie deklaracji jako nakładki agregującej dane wynikające z JPK niż jej całkowite zniknięcie.

Bardzo ważną kwestią w zapowiedziach ministerstwa jest też zmiana schemy JPK_VAT. Dobrze, że MF zapowiada, że weźmie pod uwagę głos podatników i warto wziąć udział w konsultacjach, bo bardziej sensownie ułożony schemat oznacza mniej problemów w późniejszych rozliczeniach. Zwłaszcza, że rozbudowa przekazywanych w JPK_VAT informacji może iść naprawdę bardzo daleko i oznaczać dalsze skomplikowanie systemu JPK, generujące istotne koszty

Polecamy: Biuletyn VAT


Informatyka w służbie podatków

Resort finansów chce również usprawnić proces generowania, analizy oraz przesyłania plików JPK_VAT. Obecnie generowane są przez systemy informatyczne, które mają funkcjonalność Jednolitego Pliku Kontrolnego i są zgodne z przepisami Ministerstwa Finansów. Przygotowane piki są udostępniane organom podatkowym co miesiąc, za pomocą zdefiniowanego przez resort interfejsu do komunikacji. Po roku funkcjonowania dotychczasowego rozwiązania widać, że również strona techniczna wymiany danych wymaga pewnych modyfikacji. Urzędnicy m.in. uważają za słuszne wprowadzenie dodatkowych znaczników wersji plików, które określałyby która ze złożonych korekt jest ostateczna. Dodatkowo chcą znaleźć rozwiązanie techniczne, które umożliwiłoby wprowadzanie zmian w deklaracji VAT-7 bez konieczności dokonywania każdorazowo zmian w schemacie JPK_VAT.

 Każda zmiana w przepisach podatkowych to dla przedsiębiorców mniejsza lub większa rewolucja. Muszą zapoznać się z nowymi obowiązkami, jakie nakłada na nich ustawodawca. Dlatego szukają porad, wskazówek i gotowych rozwiązań, które odciążą ich od dodatkowych obowiązków. Systemy informatyczne Comarch aktualizowane są na bieżąco, co daje gwarancje i poczucie bezpieczeństwa klientom, że korzystają z usług zgodnych z obowiązującymi normami prawnymi. Bacznie obserwujemy plany resortu finansów w kwestiach JPK. Jakiekolwiek zmiany w przepisach natychmiastowo są wprowadzane do oprogramowań księgowych. Podobnie w tym przypadku, zapewniamy, że jako dostawca ERP dostosujemy się do wypracowanego konsensusu pomiędzy przedsiębiorcami a ministerstwem – mówi Tomasz Tekieli, projektant systemów Comarch ERP.

O Comarch ERP

Comarch to firma technologiczna zajmująca się optymalizacją procesów biznesowych od 22 lat. Jednym z oferowanych rozwiązań są systemy klasy Enterprise Resource Planning (ERP). Oferta Comarch ERP to nowoczesne rozwiązania do zarządzania procesami biznesowymi dla mikro, małych, średnich i dużych przedsiębiorstw. Uniwersalność i elastyczność produktów pozwala podnieść efektywność organizacji dzięki mobilnym aplikacjom, narzędziom e-commerce, business intelligence oraz możliwości gromadzenia i bezpiecznego przechowywania danych w Chmurze Comarch. Rozwiązania Comarch ERP są stale rozwijane i dostosowywane do zmieniających się modeli biznesowych a także zgodne z trendami Internetu Rzeczy i Przemysłu 4.0.

Dzięki dynamicznemu rozwojowi działalności krajowej i zagranicznej mocno rośnie liczba podpisywanych kontraktów oraz realizowanych wdrożeń. Wśród klientów, którzy postawili na Comarch ERP są m.in.: Gerda, Muszynianka, Ustronianka, OSHEE Polska, LAKMA, Krakchemia SA, Greenpoint, RayObuwie, Printemps, NeoNail(Cosmo group) oraz reprezentanci innych kluczowych gałęzi rynku.

Księgowość
Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

Remont domu jednorodzinnego, w którym jest prowadzona działalność gospodarcza. Jaka stawka VAT - 8%, czy 23%?
29 kwi 2024

Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą będzie wykorzystywał część domu, w którym mieszka, do prowadzenia biura. W całym domu o powierzchni 140 m2 jest wymieniana podłoga. Usługodawca chce wystawić fakturę z 8% VAT na osobę fizyczną. Natomiast podatnik, wykorzystujący część domu do prowadzenia działalności, chciałby rozliczyć koszty montażu oraz zakupu tej podłogi w kosztach firmy. Czy w związku z tym usługodawca może wystawić fakturę na podatnika VAT według stawki VAT 8%? Czy też ma obowiązek zastosować podstawową stawkę VAT 23%?

pokaż więcej
Proszę czekać...