Koszty świadczeń na rzecz pracowników na gruncie VAT

Koszty świadczeń na rzecz pracowników na gruncie VAT /Fot. Fotolia / fot. Fotolia
Pakiet medyczny, przewóz do miejsca pracy czy stołówka to jedne z najczęstszych benefitów finansowanych ze środków obrotowych pracodawcy, oferowanych pracownikom. Dotychczas opodatkowanie takich świadczeń na gruncie VAT nie budziło problemów, ale może się to zmienić.

świadczenia nieodpłatne (podstawę opodatkowania stanowi w tym przypadku koszt świadczenia tych usług poniesiony przez pracodawcę) albo odpłatne (za podstawę opodatkowania do tej pory uznawano kwotę otrzymaną od pracownika). W ustawie o VAT nie ma bowiem czynności częściowo odpłatnych. W takiej sytuacji pracodawca często oferował benefit po niższej – preferencyjnej cenie, wykazując odpowiednio niższą podstawę opodatkowania. Od pewnego czasu organy podatkowe zaczęły kwestionować takie podejście. Poniższy wyrok wskazuje, że również sądy mogą podzielić zdanie fiskusa.

Autopromocja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w wyroku z 12 października br. (sygn. I SA/Łd 643/17) stwierdził, że pomiędzy Spółką a pracownikiem zachodzą powiązania wynikające ze stosunku pracy. Przyjmując zatem, że wynagrodzenia pobierane od pracowników za świadczenia (m.in. pakiet medyczny) są niższe, a pracownikom nie przysługuje prawo do odliczenia VAT – spełnione są wszystkie przesłanki o których mowa w art. 32 ustawy o VAT. Konsekwentnie, podstawę opodatkowania powinna stanowić wartość rynkowa świadczenia, a nie kwota, którą obciążany jest pracownik.

W stanie faktycznym będącym przedmiotem sporu, Spółka w ramach porozumień zawartych z pracownikami oferuje szereg benefitów, np. pakiety medyczne, usługi przewozu pracowniczego, posiłki, odzież, które nabywa od podmiotów trzecich. Następnie świadczenia są przekazywane pracownikom za częściową odpłatnością. Spółka uznała, że podstawą opodatkowania VAT w takim przypadku stanowi kwota odpłatności ponoszona przez pracownika. Organ podatkowy nie podzielił zdania Spółki uznając, że pracodawca i pracownik są podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 32 ustawy o VAT, podstawę opodatkowania stanowi więc wartość rynkowa wykonywanych świadczeń pomniejszona o podatek. Sąd zgodził się z organem.

Przypomnijmy, że w myśl powoływanego przepisu, w przypadku gdy:

  • między nabywcą a dokonującym dostawy towarów lub usługodawcą zachodzą powiązania wynikające ze stosunku pracy oraz
  • wynagrodzenie jest niższe od wartości rynkowej, a nabywca towarów lub usług nie ma pełnego prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

organ podatkowy określa podstawę opodatkowania zgodnie z wartością rynkową, jeżeli okaże się, że związek ten miał wpływ na ustalenie wynagrodzenia z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług.

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry

Co to oznacza w praktyce? Zamiast odprowadzać VAT tylko od wartość wynagrodzenia otrzymanego od pracownika (czasami tylko symboliczne „1 zł”), pracodawca będzie musiał opodatkowywać rynkową wartość świadczenia. Nasuwa się pytanie, czy powyższy wyrok okaże się precedensowy.

Na zakończenie należy nadmienić, iż planowane zmiany w podatku dochodowym również mogą wpłynąć na zasady rozliczania świadczeń pracowniczych (np. programów motywacyjnych, limitów zwolnienia dla świadczeń z ZFŚS). Warto więc pod koniec roku pochylić się nad weryfikacją rozliczenia świadczeń dla pracowników i przygotować się na zmiany, uwzględniając również bieżące stanowisko organów podatkowych i sądów administracyjnych.

Autor: Urszula Płusa-Szpadzik, Project Manager w Dziale Doradztwa Podatkowego Accreo Sp. z o.o.

Accreo
Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.
rozwiń więcej
Księgowość
Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

pokaż więcej
Proszę czekać...