Jaka stawka VAT na sprzedaż i montaż paneli oraz aparatury fotowoltaicznej

Paweł Huczko
rozwiń więcej
Jaka stawka VAT na sprzedaż i montaż paneli oraz aparatury fotowoltaicznej / Fotolia / Fotolia
Ministerstwo Finansów potwierdza dość absurdalną praktykę, zgodnie z którą sprzedaż (i instalacja) paneli oraz aparatury fotowoltaicznej osobom fizycznym na cele prywatne jest objęta stawką 8% VAT, jeżeli zostaną one zainstalowane na budynku mieszkalnym (np. na dachu domu). Natomiast jeżeli panele fotowoltaiczne (i towarzysząca im aparatura) zostaną posadowione obok budynku mieszkalnego (poza bryłą tego budynku), to stawka VAT wynosi 23%. Jednocześnie MF informuje w tym kontekście, że w resorcie trwają prace nad nową matrycą stawek VAT. Prace te mają na celu uproszczenie systemu stawek VAT, w tym m.in. eliminację istniejących niekonsekwencji i nieracjonalności w stawkach VAT (celem jest m.in. jednakowe opodatkowanie podobnych towarów/grup towarowych i usług).

Panele fotowoltaiczne na dachu – 8 % VAT, panele obok domu – 23% VAT

Kwestia ta była przedmiotem interpelacji poselskiej nr 22718 posła Bartłomieja Stawiarskiego z 30 maja 2018 r. do Ministra Finansów.

Autopromocja

Poseł ten zwrócił uwagę na praktykę, zgodnie z którą sprzedaż (i instalacja) paneli oraz aparatury fotowoltaicznej osobom fizycznym na cele prywatne jest objęta stawką 8% jeżeli te panele i towarzysząca im aparatura zostaną zainstalowane na budynku mieszkalnym (np. na dachu). Natomiast jeżeli instalacja fotowoltaiczna zostanie posadowiona na działce obok budynku - stawka VAT wynosi 23%, mimo tego, że instalacja służy zaspokojeniu własnych potrzeb energetycznych i nie jest wykonana w celu sprzedaży energii elektrycznej.

Zdaniem posła zróżnicowanie stawek VAT w zależności od miejsca instalacji powoduje swojego rodzaju dyskryminację osób, które nie mogą wykonać takiej instalacji na dachu z powodów konstrukcyjnych lub z powodu niekorzystnego nasłonecznienia dachu. Osoby te muszą bowiem zapłacić wyższą cenę za taką samą instalację fotowoltaiczną tylko z uwagi na miejsce jej montażu.

Takie zróżnicowanie stawek VAT nie wpływa korzystnie na zwiększenie popularności wykorzystania „czystej” energii słonecznej. A przecież walka z zanieczyszczeniem powietrza i promowanie wykorzystywania czystych, odnawialnych źródeł energii jest jednym z priorytetów rządu.

W związku z powyższym poseł zapytał Ministra Finansów czy istnieje możliwość objęcia 8% stawką VAT zakupu i instalacji paneli oraz aparatury fotowoltaicznej przez osoby fizyczne, na własne potrzeby, posadowionej na gruncie obok budynku?

Zróżnicowanie stawek jest zgodne z prawem i orzecznictwem ale MF pracuje nad nową matrycą stawek VAT

W odpowiedzi na interpelację Minister Finansów zwrócił przede wszystkim uwagę, że polskie przepisy dot. VAT muszą co do zasady pozostawać w zgodzie z unijnym regulacjami w tym zakresie, a przede wszystkim z dyrektywą 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (dalej: „dyrektywa 2006/112/WE”). Dotyczy to także  minimalnego poziomu stawek VAT (podstawowych i preferencyjnych), przedmiotowego zakresu zastosowania stawek obniżonych, jak i przedmiotowego zakresu stosowania zwolnień od podatku.

W szczególności na podstawie art. 98 ust. 2 dyrektywy 2006/112/WE stawki VAT obniżone mają zastosowanie wyłącznie do dostaw towarów i świadczenia usług, których kategorie są określone w załączniku III do dyrektywy. Jedna z tych kategorii dotyczy m.in. dostawy, budowy, remontu i przebudowy budynków mieszkalnych w ramach polityki społecznej.

Dlatego też zgodnie z art. 41 ust. 12-12c ustawy o VAT stawkę podatku w wysokości 8% stosuje się m. in. do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, tj. zasadniczo domów jednorodzinnych o powierzchni użytkowej do 300 m² lub lokali mieszkalnych o powierzchni użytkowej do 150 m².

Minister Finansów wskazał również, że 3 czerwca 2013 r. Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale w składzie siedmiu sędziów (sygn. akt I FPS 7/12) zajął stanowisko, które pozostaje nadal aktualne, że obniżona stawka podatku VAT, nie może mieć zastosowania do robót dotyczących obiektów budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym wykonywanych poza budynkiem. Zdaniem NSA „budynek” zgodnie z definicją słownikową jak i definicją zawartą w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych „nie obejmuje swoim zakresem żadnych innych elementów i obiektów, z nim funkcjonalnie powiązanych, w szczególności objętych pojęciem infrastruktury towarzyszącej”.

Dlatego też konkluzja Ministra Finansów (na gruncie art. 41 ust. 12 w zw. z ust. 12a-12c ustawy o VAT) jest taka, że stawka 8% VAT na usługę montażu paneli fotowoltaicznych oraz aparatury fotowoltaicznej może być stosowana tylko pod warunkiem, że ta instalacja zostanie zamontowana na bryle  budynku objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Jeżeli natomiast panele i cała instalacja fotowoltaiczna zostanie zamontowana poza bryłą budynku mieszkalnego, to właściwą stawką VAT na taką usługę jest stawka podstawowa (aktualnie 23%).

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Polecamy: Biuletyn VAT


Jednocześnie Minister Finansów poinformował, że z uwagi na czasowy charakter stosowania do celów podatku VAT Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU 2008) zaistniała potrzeba dokonania zmian w krajowych przepisach VAT związanych z określeniem sposobu identyfikowania towarów i usług, w szczególności na potrzeby określenia zakresu stawek obniżonych.

PKWiU 2008 będzie stosowana dla celów podatkowych także w 2018 roku

Dlatego też od pewnego czasu w Ministerstwie Finansów prowadzone są prace dotyczące powyższej kwestii, które jednocześnie obejmują przygotowanie nowej matrycy stawek VAT.

Minister Finansów zadeklarował, że: Planowane w tym zakresie zmiany w przepisach dotyczących VAT mają na celu uproszczenie systemu stawek VAT (zapewnienie prostoty, przejrzystości i przyjazności w stosowaniu), eliminację istniejących niekonsekwencji i nieracjonalności w stawkach VAT (w tym zakresie celem jest jednakowe opodatkowanie podobnych towarów/grup towarowych i usług), jak również wprowadzenie instrumentów ułatwiających podatnikom i organom podatkowym stosowanie przepisów dotyczących stawek VAT.

Zatem nie jest wykluczone (choć Minister wprost tego nie napisał), że ujednoliceniem zostaną objęte również stawki VAT dotyczące instalacji fotowoltaicznych.

Z upoważnienia Ministra Finansów odpowiedzi na interpelację udzielił 27 czerwca 2018 r. Paweł Gruza, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów.

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...