REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uproszczenie systemu stawek VAT

Uproszczenie systemu stawek VAT /Fot. Fotolia
Uproszczenie systemu stawek VAT /Fot. Fotolia
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Finansów zapewnia, że prowadzone są obecnie prace dotyczące przygotowania nowej matrycy stawek VAT. Podkreśla się, że celem planowanych zmian nie jest ograniczenie liczby towarów objętych obniżoną stawką VAT a maksymalne uproszczenie systemu stawek VAT.

Zmiany w systemie stawek VAT

O planowanych zmianach w systemie stawek VAT resort finansów po raz pierwszy informował w dniu 16 kwietnia 2018 r. podczas II Kongresu Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan. Wiceminister finansów Paweł Gruza mówiąc wówczas o planowanych zmianach w VAT, wskazał, że "jest zidentyfikowanych 240 kategorii, które mają przywilej stawki obniżonej i chcemy zredukować to czterokrotnie, do mniej więcej 60".

Autopromocja

Gruza zapewnił jednocześnie, że „nie ma koncepcji ograniczenia stosowania obniżonych stawek VAT, intencją prowadzonych prac jest natomiast uproszczenie matrycy i eliminacja odziedziczonych po poprzednikach absurdów matrycy stawek VAT. Analizowane jest zmniejszenie liczby pozycji w załącznikach VAT (co wynika ze zmiany metody klasyfikacji z PKWiU na CN), wraz ze zwiększeniem ilości towarów opodatkowanych niższymi stawkami. Nie oczekujemy dodatkowych wpływów budżetowych z tytułu tych zmian”.

W związku z tym pojawiły się wątpliwości, jakich produktów miałyby dotyczyć te zmiany? Czy jest już przygotowana lista produktów, dla których miałby zostać podwyższony VAT? I kiedy miałyby wejść w życie przedmiotowe zmiany?

Do tych wątpliwości odniosło się Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 21924) informując, że z uwagi na czasowy charakter stosowania do celów podatku VAT Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU 2008) zaistniała potrzeba dokonania zmian w przepisach VAT związanych z określeniem sposobu identyfikowania towarów i usług, w szczególności na potrzeby określenia zakresu stawek obniżonych.

Polecamy: VAT 2018. Komentarz

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aktualnie, jak zapewnia resort finansów, prowadzone są prace dotyczące powyższej kwestii, które jednocześnie obejmują przygotowanie nowej matrycy stawek VAT. MF wskazuje, że celem planowanych zmian nie jest ograniczenie liczby towarów objętych obniżoną stawką VAT a maksymalne uproszczenie systemu stawek VAT (zapewnienie prostoty, przejrzystości i przyjazności w stosowaniu), eliminację istniejących niekonsekwencji i nieracjonalności w stawkach VAT, jak również wprowadzenie instrumentów ułatwiających podatnikom i organom podatkowym stosowanie przepisów dotyczących stawek VAT. Tym samym zmniejszenie liczby pozycji w załącznikach obejmujących towary i usługi objęte stawkami obniżonymi w podatku VAT będzie miało związek z uproszczeniem systemu i przepisów podatkowych (dążenie do tworzenia załączników w taki sposób, ażeby w ramach danej pozycji znajdowała się jak największa grupa towarów albo usług, maksymalnie ograniczając liczbę wyjątków) i ma być zasadniczo neutralne z perspektywy konsumenta.

Ministerstwo Finansów podkreśla, że stosowny projekt aktu prawnego, który powstanie w wyniku toczących się prac, będzie procedowany zgodnie z przepisami dotyczącymi prowadzenia procesu legislacyjnego. Z chwilą udostępnienia projektu aktu normatywnego w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej Rządowego Centrum Legislacji (www.rcl.gov.pl), każdy zainteresowany będzie miał prawo do przedstawienia swojego stanowiska wobec projektowanych regulacji.

Obniżenie podatku VAT do 22 proc.

Natomiast szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin, pytany w dniu 6 czerwca br. o kwestię obniżenia podatku VAT do 22 proc., powiedział: "pamiętamy o tej obietnicy; pracujemy nad koncepcją, która by tę obietnicę wypełniała".

Zapytany o to, co należy uporządkować w obecnych stawkach VAT, Sasin ocenił, że "często na bardzo podobne usługi czy bardzo podobne produkty są bardzo różne stawki VAT". Jego zdaniem ten system jest nieprzejrzysty. "Pewnie trzeba byłoby przemyśleć cały ten system VAT-owski i wtedy być może dałoby się tę najwyższą stawkę obniżyć" - powiedział.

Przypomnijmy, że podwyższone stawki podatku od towarów i usług obowiązują od 1 stycznia 2011 roku. Podwyższenie stawki podstawowej (z 22 proc. do 23 proc.) oraz stawki obniżonej (z 7 proc. do 8 proc.) miało w założeniu być przejściowe. Zakładano początkowo, że te podwyższone stawki będą obowiązywać nie dłużej niż do końca 2013 roku - do czasu ustabilizowania finansów publicznych.

Projekty zmian w zakresie stawek VAT

Obok planowanych przez rząd zmian w systemie stawek VAT, warto zauważyć, że w dniu 6 czerwca br., podczas 63. posiedzenia Sejmu, odbyły się pierwsze czytania aż czterech poselskich projektów właśnie w sprawie stawek podatku VAT, rozpatrywany był:

- poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (druk nr 2418), który, zgodnie z uzasadnieniem, dotyczy ujednolicenia stawki VAT do 5% na wszystkie artykuły żywnościowe objęte obecnie stawką 7% (do 31 grudnia 2018 r. stawka 8%) oraz wyroby spożywcze objęte stawką podatku 22% a do 31 grudnia 2018 r. stawką 23% (np. kawa, herbata, wyroby cukiernicze, czekolada);

- poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (druk nr 2433), zawierający propozycję obniżenia stawki VAT na odzież, dodatki odzieżowe dla niemowląt oraz na obuwie dziecięce z obecnej stawki 23% do 5%;

- poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (druk nr 2451), który dotyczy obniżenia stawek podatku od towarów i usług do stanu sprzed 1 stycznia 2011 r.: zmniejszenie opodatkowania VAT towarów i usług obciążonych obecnie stawką 23% do 22%, a towarów i usług obciążonych stawką 8% do 7%;

- poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (druk nr 2519), który zawiera propozycję uchylenia przepisów dotyczących podwyżki stawek VAT i powrót do stawek 7% i 22%.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ubezpieczenie dla firmy – czy to mi się opłaci? Spokój za 1 promil wartości majątku

Co trzeba wiedzieć o ubezpieczeniu biznesu i firmy. Ile to kosztuje, co można ubezpieczyć? I najważniejsze: czy ubezpieczenie się opłaci?

Opodatkowanie wyrównawcze od 2025 roku. Trzy nowe podatki dla biznesu. Konsultacje trwają do 24 maja 2024 r.

W Ministerstwie Finansów trwają prace legislacyjne nad projektem ustawy o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych. Ustawa ta ma wprowadzić w Polsce od 2025 roku system globalnego podatku minimalnego oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego:  globalny podatek wyrównawczy, krajowy podatek wyrównawczy oraz podatek od niedostatecznie opodatkowanych zysków. Konsultacje publiczne tego projektu zakończą się 24 maja 2024 r. Do tego dnia można przesyłać do MF swoje uwagi i opinie.

Fundacja rodzinna - opodatkowanie i oskładkowanie świadczeń dla beneficjentów

Fundacja rodzinna jako instytucja prawna będzie 22 maja 2024 r. obchodzić swoje pierwsze urodziny. Zgodnie z ustawowymi celami ma służyć do zarządzania i kumulowania majątku w interesie beneficjentów oraz wypłacania im świadczeń. Jakie są zasady opodatkowania i oskładkowania świadczeń na rzecz beneficjentów fundacji rodzinnej?

Projekt: Kasowy PIT. Na czym polega

Ministerstwo Finansów przedstawiło pod koniec kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Ta nowelizacja ma wprowadzić od 1 stycznia 2025 roku przepisów określających zasady tzw. kasowego PIT. Ta forma rozliczeń polegać ma na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Ale nie każdy będzie mógł korzystać z kasowego PIT. Jedynie przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro. Aktualnie trwają konsultacje i opiniowanie tego projektu.

Składka zdrowotna 2025 r. Nowe zasady obliczania należności na rzecz ZUS-u. Kto ile zapłaci?

Od 2025 roku zmienią się zasady rozliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców. Zapowiedzieli to minister zdrowia Izabela Leszczyna i minister finansów Andrzej Domański na konferencji prasowej w dniu 21 marca 2024 r. Wtedy podano też najważniejsze założenia tych zmian. Co ma się zmienić od przyszłego roku?

Czy klimatyzację można odliczyć od podatku? Przykłady dla ulgi rehabilitacyjnej i ulgi termomodernizacyjnej

Czy wydatki poniesione na wyposażenie domu w klimatyzację, czyli koszty jej zakupu i montażu, można uznać za wydatki, podlegające odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej? A co w przypadku ulgi termomodernizacyjnej?

Kiedy można anulować fakturę?

Anulowanie faktury VAT powinno być traktowane w sposób wyjątkowy i wykorzystywane tylko w przypadku zaistnienia takiej konieczności. Kiedy więc można anulować fakturę i jak to zrobić zgodnie z obowiązującymi przepisami?

Jak przebiega finansowanie faktur?
Finansowanie faktur, zwane również faktoringiem, to istotny element strategii finansowej wielu przedsiębiorstw. Proces ten umożliwia bowiem firmom uzyskanie dostępu do środków pieniężnych, poprzez sprzedaż swoich nieuregulowanych faktur firmie faktoringowej. Choć działanie to może wydawać się skomplikowane, to faktoring jest w rzeczywistości bardzo prosty. Jak przebiega finansowanie faktur?
Wskaźnik ściągalności zaległych podatków rośnie, ale wciąż jest wiele do poprawy. Egzekucja należności innego rodzaju jest bardzo dużym problemem

W ubiegłym urzędy skarbowe wyegzekwowały ponad 40 proc. zaległości podatkowych. Budżet państwa odzyskał dzięki temu 6,6 mld zł – informuje dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna". Egzekucja należności innego rodzaju jest jednak bardzo dużym problemem.

Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

REKLAMA