REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Stawka VAT dla dań gotowych - problem dla lokali samoobsługowych

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Stawka VAT dla dań gotowych - problem dla lokali samoobsługowych
Stawka VAT dla dań gotowych - problem dla lokali samoobsługowych

REKLAMA

REKLAMA

Jedzenie na mieście jest już powszechne wśród polskiego społeczeństwa. Lunch w pracy, wieczorne wyjście do restauracji ze znajomymi, lub zamówienie pizzy jest standardową praktyką większości z nas. Warto jednak wiedzieć o tym, że zamówienie posiłku wiąże się z różnymi skutkami podatkowymi (np. w VAT) w zależności od tego jaki posiłek zamawiamy, oraz gdzie i w jaki sposób jesteśmy obsługiwani.

Do niedawna jeszcze inaczej traktowane były popularne bary samoobsługowe, w których to klienci dobierali dania bezpośrednio z podgrzewanych tac, a rola sprzedawcy ograniczała się do zważenia talerzy i przyjęcia zapłaty.

Autopromocja

Organy podatkowe stały na stanowisku, że z uwagi na brak możliwości uznania tego typu działalności za działalność usługową, ze względu na bardzo ograniczony zakres obsługi, oraz ustandaryzowany i masowy sposób produkcji posiłków,  należy uznać taką działalność za dostawę towarów określoną w PKWiU 10.85.1. Klasyfikacja ta skutkowała stosowaniem  obniżonej stawki VAT wynoszącej 5% na podstawie art. 41 ust. 2a w związku z poz. 28 załącznika nr 10 do ustawy o VAT. Stanowisko to zostało między innymi potwierdzone w  interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 13 stycznia 2016 r. znak ILPP2/4512-1-785/15-2/RW.

Jednak w związku z interpretacją ogólną Ministra Finansów z dnia 24 czerwca 2016 r. znak PT1.050.3.2016.156, doszło do zmiany w tym zakresie. Stanowisko Ministra w omawianym zagadnieniu jest zgoła inne od dotychczasowego podejścia Dyrektorów Izb Skarbowych. Uznał on, że kwestia związana ze sposobem podawania posiłku nie jest istotna w omawianej sytuacji. Klasa PKWiU 10.85 "Gotowe posiłki i dania", do której zaklasyfikowanie działalności lokali samoobsługowej umożliwiałoby stosowanie stawki 5%,  w opinii ministerstwa, wiąże się z produktami przetworzonymi i w pełni przygotowanymi, znajdującymi się w szczelnie zamkniętych opakowaniach, takich jak słoiki, puszki, czy opakowania próżniowe. Do tej kategorii zaliczyć można również produkty mrożone.

W opinii ministra, działalność lokali samoobsługowych należy zaklasyfikować do działu 56 PKWiU, odnoszącego się do "usług związanych z wyżywieniem". Skutkiem tego, jest objęcie usług świadczonych przez te lokale stawką VAT na poziomie 8%  na podstawie 3 ust. 1 pkt 1 w związku z poz. 7 załącznika do rozporządzenia w sprawie stawek VAT, z zastrzeżeniem wyjątków wskazanych w tej pozycji załącznika,do których ma zastosowanie podstawowa stawka podatku, której wysokość do 31 grudnia 2016 r. wynosi 23%.

Polecamy: Biuletyn VAT

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Stanowisko Ministra w tym względzie jest jednak dyskusyjne. Wcześniejsze interpretacje słusznie wskazywały, że sposób w jaki prowadzona jest działalność lokali gastronomicznych, ze względu na bardzo ograniczoną rolę obsługi i charakter podawanego posiłku należy traktować jako dostawę. Co istotne, TSUE również stoi na stanowisku, że tego typu działalność ma charakter dostawy towarów. Na przykład, w orzeczeniu dotyczącym spraw połączonych C-497/09, C-499/09, C-501/09 i C-502/09, uznał, że działalność pracowników danego punktu gastronomicznego, polegająca na przygotowaniu miejsca umożliwiającego konsumpcję na miejscu ma charakter na tyle ograniczony, że nie wpływa wystarczająco na charakter prowadzonej działalności, by móc uznać ją za świadczenie usług (a nie dostawę towarów).

Piotr Rzepka, ECDDP Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zawieszenie projektu CPK to zły sygnał także dla mniejszych firm

„Zawieszenie” projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego to zły sygnał również dla mniejszych firm. Czy małe firmy mogą mieć kłopoty przez zawieszenie projektu CPK? Firma zaangażowana w projekt CPK raczej nie dostanie kredytu.

3 czerwca 2024 r. upływa termin na złożenie wniosku o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej

Do 3 czerwca 2024 r. przedsiębiorcy mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za ubiegły rok. Jakie są skutki nie zrobienia tego w terminie, co się stanie z nadpłatą?

Zmiana wzoru i miejsc naklejania znaków akcyzy na wyroby winiarskie [KOMENTARZ]

Komentarz prezes Magdaleny Zielińskiej Związku Pracodawców Polskiej Rady Winiarstwa.

Cyberbezpieczeństwo w branży TSL – nowe wymogi. Co zmieni unijna dyrektywa NIS 2 od 17 października 2024 roku?

Dyrektywa NIS 2 wymusza na firmach konieczność wdrożenia strategii zarządzania ryzykiem. W praktyce oznacza to, że muszą zabezpieczyć swoje systemy komputerowe, procesy bezpieczeństwa oraz wiedzę swoich pracowników na tyle, by zapewnić funkcjonowanie i odpowiednio szybką reakcję w przypadku ataku hakerskiego. Od 17 października 2024 roku wszystkie kraje członkowskie powinny zaimplementować dyrektywę w swoim systemie prawnym.

Nawet 8%. Lokaty bankowe – oprocentowanie pod koniec maja 2024 r. [tabela ofert]

Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec maja 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wzrosło w maju do nieco ponad 5,7%.

ZUS pobrał 4000 zł od wdowy. 20 680,00 zł udziału w emeryturze zmarłego [Mąż nie skorzystał z emerytury]

Wdowa otrzymała wypłatę gwarantowaną 20 680,00 zł (udział w emeryturze zmarłego męża w zakresie subkonta). ZUS pobrał (jako płatnik PIT) 4000 zł i przekazał te pieniądze fiskusowi. ZUS wykonał prawidłowo przepisy podatkowe ustalające podatek na prawie 1/5 płatności. ZUS jest tu tylko pośrednikiem między wdową a fiskusem.

8-procentowy VAT nie dla domków letniskowych

Zgodnie z obecną praktyką organów podatkowych 8-procentowy VAT może być stosowany wyłącznie przy wznoszeniu budynków mieszkalnych przeznaczonych do stałego zamieszkania, zatem przedsiębiorcy budujące domki letniskowe lub rekreacyjne muszą wystawiać faktury z 23-procentowym VAT. 

Faktura korygująca 2024. Czy można zmienić dane nabywcy na zupełnie inny podmiot?

Sprzedawca wystawił fakturę VAT na podmiot XYZ Sp. z o.o., jednak właściwym nabywcą był XYZ Sp. k. Te dwa podmioty łączy tylko nazwa „XYZ” oraz osoba zarządzająca. Są to natomiast dwie różne działalności z różnymi numerami NIP. Czy w takiej sytuacji sprzedawca może zmienić dane nabywcy widniejące na fakturze poprzez fakturę korygującą, tj. bez konieczności wystawiania tzw. korekty „do zera” na XYZ Sp. z o.o., i obciążenie XYZ Sp. k. tylko poprzez korektę i zmianę odbiorcy faktury? 

Nowy sposób organów celno-skarbowych na uszczelnienie wywozu towarów podlegającym sankcjom na Rosję

Oświadczenie producenta o tym, iż wie kto jest kupującym i sprzedającym towar oraz o tym, iż wie, że jego wyprodukowany towar będzie przejeżdżał przez Rosję w tranzycie i zna końcowego użytkownika produktu, ma być narzędziem do ograniczenia wywozu towarów które są wyszczególnione w rozporządzeniu Rady (UE) NR 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczące środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie.

Opóźnienia w zapłacie w podatku dochodowym - skutki

Przedsiębiorcy mają wynikający z przepisów podatkowych obowiązek płacenia różnych podatków. W tym także podatków dochodowych: PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych i CIT – podatek dochodowy od osób prawnych (w przypadku np. spółek z o.o. czy akcyjnych). Każde opóźnienie w zapłacie podatku – także podatku dochodowego grozi nie tylko obowiązkiem obliczenia od zaległości podatkowych odsetek ale także odpowiedzialnością karną skarbową. Zaległość podatkowa, to także może być problem pracowników, którzy nie zapłacili podatku dochodowego PIT wynikającego z rocznego zeznania podatkowego.

REKLAMA