REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dostawa sprzętu komputerowego dla placówek oświatowych a VAT

Klaudia Pastuszko
Dostawa sprzętu komputerowego dla placówek oświatowych a VAT
Dostawa sprzętu komputerowego dla placówek oświatowych a VAT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Na gruncie przepisów o podatku od towarów i usług wyszczególniona została usługa polegająca na dostawie sprzętu komputerowego do placówek oświatowych, jako podlegająca uldze podatkowej. Kiedy można skorzystać z ulgi w VAT? Kto jest uprawniony?

Autopromocja

Czym jest sprzęt komputerowy?

Ustawa o podatku od towarów i usług określa w załączniku numer 8, jakie towary uznawane są za sprzęt komputerowy. Dostawa tych towarów, o ile wykonywana jest dla placówek oświatowych, objęta jest preferencyjną stawką podatkową VAT (0%).

Do zamkniętego katalogu przedmiotów definiowanych jako sprzęt komputerowy należą:

- jednostki centralne komputerów, serwery, monitory, zestawy komputerów stacjonarnych,

- drukarki,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- skanery,

- urządzenia komputerowe do pism Braille’a (dla osób niewidomych i niedowidzących),

- urządzenia do transmisji danych cyfrowych (w tym koncentratory i switche sieciowe, routery i modemy).

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Natomiast poprzez placówki oświatowe rozumieć należy szkoły i przedszkola publiczne i niepubliczne, szkoły wyższe i placówki opiekuńczo-wychowawcze.

Kiedy ulga znajduje zastosowanie?

Podmiot, który dokonuje dostawy może skorzystać ze stawki preferencyjnej pod warunkiem, iż posiada stosowne zamówienie, które potwierdzone powinno zostać przez organ nadzorujący daną placówkę oświatową, który to organ określają odrębne przepisy. Ponadto dostawca obowiązany jest przekazać określone przepisami dokumenty potwierdzające zamówienie do właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Po spełnieniu trzech warunków, to jest:

1) dostawy na zamówienie złożone przez placówkę oświatową;

2) dostawę towaru będącego sprzętem komputerowym w rozumieniu załącznika numer 8 o podatku dochodowym od towarów i usług;

3) przedstawienie urzędowi skarbowemu stosownych dokumentów

- dostawca będzie mógł skorzystać z preferencyjnej stawki opodatkowania.

Potwierdza to m.in. stanowisko Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie przedstawione w interpretacji z dnia 22 października 2012 r., sygn. IPPP1/443-736/12-2/PR: „ (…) z analizy w/w uregulowań wynika, iż ustawodawca objął preferencyjną stawką podatku VAT – 0% dostawę sprzętu komputerowego. Jednakże nie każda taka dostawa będzie korzystała z obniżonej stawki podatku, przepisy ustawy przewidują warunki jakie należy spełnić aby móc ją zastosować. Po pierwsze dostawa musi być realizowana bezpośrednio na rzecz określonych placówek. Ustawodawca na potrzeby tego przepisu, w art. 43 ust. 9 ustawy, wymienia zamknięty katalog takich ośrodków. Ponadto preferencyjną stawką objęta może być jedynie dostawa ściśle określonego sprzętu komputerowego. W tym celu art. 83 ust. 13 ustawy odsyła do załącznika nr 8 do ustawy, w którym wymienione są m.in. jednostki centralne komputerów, serwery, monitory, zestawy komputerów stacjonarnych, a także urządzenia do transmisji danych cyfrowych. Unormowania zawarte w art. 83 ust. 14 pkt 1 oraz ust. 15 ustawy, wskazują na warunki formalne do zastosowania stawki 0%, poprzez obowiązek posiadania stosownych dokumentów (zamówienia) odpowiednio potwierdzonego przez organ nadzorujący daną placówkę oświatową, których następnie kopie dokonujący dostawy obowiązany jest przekazać do właściwego urzędu skarbowego. Dopiero łączne spełnienie wszystkich powyższych warunków uprawnia dostawcę do zastosowania obniżonej stawki na dostawę sprzętu komputerowego”.

Dotyczy to zarówno sytuacji, gdy dostawa sprzętu byłaby odpłatna, jak i pod tytułem darmym za pośrednictwem organizacji humanitarnych, charytatywnych lub edukacyjnych, przy czym druga sytuacja budzi w doktrynie liczne kontrowersje, jako iż czynności nieodpłatne nie podlegają w ogóle opodatkowaniu. Jednakże dla końcowego rozliczenia zastosowanie stawki 0% jest korzystnym dla dostawcy rozwiązaniem, gdyż wiąże się z nim powstanie prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z dostarczanymi towarami.

Stawka opodatkowania

Dostawę sprzętu komputerowego bezpośrednio do placówek oświatowych objęto preferencyjną stawką 0%. Dotyczy to także sytuacji, gdy dostawa odbywa się przez organizacje humanitarne, charytatywne lub edukacyjne, które dokonają dalszego przekazania tego sprzętu placówkom oświatowym.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe?

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe? Przepisy wskazują na obowiązek przechowania dokumentacji podatkowej do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (o ile nie został zawieszony/przerwany bieg terminu przedawnienia).

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki. Podatnikowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o zaliczenie w całości lub w części nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Ma do tego prawo, gdy spełnione są przesłanki zawarte w przepisach Ordynacji podatkowej.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

REKLAMA