REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Darowizna - opodatkowanie czy zwolnienie z VAT

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Darowizna - opodatkowanie czy zwolnienie z VAT
Darowizna - opodatkowanie czy zwolnienie z VAT

REKLAMA

REKLAMA

Opodatkowaniu VAT podlegają nie tylko odpłatne świadczenia i dostawy towarów, ale również często czynności nieodpłatne. Tylko w pewnych wyjątkowych przypadkach darowizna może korzystać ze zwolnienia z opodatkowania VAT. Chodzi o sytuacje gdy darowizna dotyczy produktów spożywczych przekazywanych na cele charytatywne, lub przyjmuje formę prezentu lub próbki przekazywanego kontrahentowi w związku z działalnością gospodarczą podatnika.

Darowizny a VAT - podstawa prawna i zakres regulacji

Jak stanowi art. 5 ust. 1 ustawy o VAT, przedmiotem opodatkowania podatkiem od towarów i usług są odpłatna dostawa oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

REKLAMA

Autopromocja

Darowizna jest umową nazwaną uregulowaną w kodeksie cywilnym, w której darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego, kosztem swego majątku - art. 888 kodeksu cywilnego). Pojęcie darowizny jest uregulowane w z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym przez dostawę towarów należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.

Natomiast, stosownie do art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, przez dostawę towarów jest również rozumiane nieodpłatne przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

 1. przekazanie bądź zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia
 2. wszelkie inne darowizny,

- jeśli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zatem darowizna jako rodzaj nieodpłatnego przekazania towarów, stanowi dostawę towarów w rozumieniu przepisów ustawy o VAT i co do zasady podlega opodatkowaniu. W świetle ustawy o VAT, pojęcie darowizny ma węższy zakres niż w prawie cywilnym i odnosi się wyłącznie do darowizn, których przedmiot stanowią towary. Towarami natomiast są, zgodnie z art. 2 ust. pkt. 6 ustawy o VAT, „rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii”.

W związku z przekazaniem darowizny przedsiębiorca będzie obowiązany do jej opodatkowania jeśli przekazany towar był jego własnością, a przy jego nabyciu przysługiwało mu prawo odliczenia kwoty podatku naliczonego, oczywiście za wyjątkiem przypadków wyłączonych ustawowo z obowiązku opodatkowania. Ustawodawca bowiem w pewnych wypadkach wyłączył opodatkowanie takich darowizn. Stosownie do art. 7 ust. 3 ustawy o VAT, nie stanowią dostawy towarów, a więc nie podlegają opodatkowaniu, prezenty o małej wartości, oraz próbki, o ile przekazanie to nastąpiło w związku z działalnością gospodarczą podatnika.

Zgodnie z art. 7 ust 4 ustawy o VAT, za prezenty o małej wartości uznaje się przekazywane przez podatnika jednej osobie towary:

 1. o łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym 100 zł, jeżeli podatnik prowadzi ewidencję pozwalającą na ustalenie tożsamości tych osób
 2. których przekazania nie ujęto w ewidencji której mowa w pkt. 1, jeśli jednostkowa cena nabycia towaru (bez podatku), a gdy nie ma ceny nabycia, jednostkowy koszt wytworzenia, określone w momencie przekazywania towaru, nie przekraczają 10 zł.

Podstawą opodatkowania przekazywanej darowizny (nieodpłatnej dostawy towarów) będzie, stosownie do art. 29 ust. 2 ustawy o VAT, cena nabycia towarów, lub towarów podobnych, a gdyby takowa nie istniała, koszt wytworzenia takich towarów, określone na moment ich dostawy.

Potwierdził to wyrok NSA z 9 marca 2010 r., sygn. akt  : I FSK 2147/08, w którym czytamy, że: „podstawą opodatkowania jest bez względu na sposób nabycia przekazywanej rzeczy jej wartość zaktualizowana (rynkowa), tj. taka za którą podatnik nabyłby daną rzecz na rynku w momencie powstania obowiązku podatkowego”.

Polecamy: Biuletyn VAT

Darowizna na rzecz organizacji pożytku publicznego

Organizacje non-profit są coraz częściej beneficjentami różnego rodzaju darowizn. Jest to związane z uwzględnianiem zasad społecznej odpowiedzialności biznesu (czyli świadomego działania ukierunkowanego nie tylko na zysk finansowy, ale również  uwzględniające interes społeczny). Z treści art. 7 ust 2 ustawy o VAT, wynika wyraźnie, iż warunkiem opodatkowania nieodpłatnej dostawy towarów jest posiadanie przez podatnika prawa do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części przy nabyciu (wytworzeniu lub imporcie) towaru. Przepisy ustawy co do zasady nie przewidują opodatkowania podatkiem VAT darowizn towarów, jeśli podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabywaniu tych towarów.

Ustawodawca w określonych przypadkach, całkowicie zwolnił od opodatkowania nieodpłatne dostawy produktów spożywczych dla organizacji pożytku publicznego. Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 16 ustawy o VAT, przewidziane jest zwolnienie od podatku VAT darowizn produktów spożywczych na rzecz organizacji charytatywnych (za wyjątkiem napojów alkoholowych powyżej 1,2% oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość przekracza 0,5%). Darowizna musi być przeznaczona na cele działalności charytatywnej prowadzonej przez te organizacje.

Jak widać wyraźnie musi zostać spełnione kilka warunków, aby zwolnienie od opodatkowania mogło mieć miejsce:

 1. przedmiotem nieodpłatnego przekazania są wyłącznie produkty żywnościowe
 2. przekazanie musi nastąpić na rzecz organizacji pożytku publicznego w rozumieniu ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie
 3. dostarczany towar jest przekazywany wyłącznie na cele charytatywne będące przedmiotem działalności tej organizacji pożytku publicznego
 4. na podstawie przedstawionej przez tę organizację dokumentacji jest możliwe określenie przeznaczenia otrzymanych przez nią towarów (żywności)

Podsumowanie

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają nie tylko odpłatne świadczenia i dostawy towarów, ale również często czynności nieodpłatne. Należy pamiętać, że tylko w pewnych wyjątkowych przypadkach darowizna może korzystać ze zwolnienia z opodatkowania – w sytuacji gdy dotyczy produktów spożywczych przekazywanych na cele charytatywne, lub przyjmuje formę prezentu lub próbki przekazywanego kontrahentowi w związku z działalnością gospodarczą podatnika.

Monika Cieślak, ECDDP Sp.z.o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury konsumenckie, złożone załączniki, faktury poza KSeF. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA