reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Jak rozliczyć w VAT zaliczkę, którą otrzymał podwykonawca usługi budowlanej w 2016 roku

Jak rozliczyć w VAT zaliczkę, którą otrzymał podwykonawca usługi budowlanej w 2016 roku

Od dnia 1 stycznia 2017 r. podwykonawcy usług budowlanych wymienionych w załączniku nr 14 do ustawy o VAT przestają być podatnikami tego podatku, gdyż obowiązek podatkowy ciąży już na usługobiorcach (wykonawcach albo również podwykonawcach).

Zbędne komplikacje

Zgodnie z przepisem przejściowym o zmianie podmiotowości podatkowej decyduje moment wykonania całości lub części usługi, a nie moment powstania obowiązku podatkowego: art. 5 ustawy nowelizującej z dnia 1 grudnia 2016 r. odwołuje się do art. 19a ust. 2 i 3 ustawy o podatku od towarów i usług (dzień powstania obowiązku podatkowego). Oznacza to, że faktury wystawione z tytułu wykonania usług, których datą wykonania jest rok 2016, podlegają jeszcze dotychczasowym zasadom: podwykonawcy są z tego tytułu podatnikami, choć obowiązek podatkowy powstaje z dniem wystawienia faktury (art. 19 ust. 5 pkt 3 lit. a ustawy o VAT) już w tym roku. Czyli dopiero usługi wykonane (częściowo wykonane) w styczniu 2017 r. podlegają nowym zasadom opodatkowania (podatek należny po stronie usługobiorcy).

Istotne znaczenie mają zaliczki, które otrzymali podwykonawcy do dnia 31 grudnia 2017 r. z tytułu usług wykonanych po tej dacie. Zostały one opodatkowane w zeszłym roku na dotychczasowych zasadach, czyli obowiązek podatkowy powstał z dniem ich otrzymania po stronie świadczącego usługę.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Czy zaliczkowana (w całości lub części)  usługa podwykonawcy, która jest wykonana w tym roku, podlega opodatkowaniu po stronie usługobiorcy?

Z zasad ogólnych tego podatku wynika odpowiedź negatywna – decyduje tu zasada pierwszeństwa: opodatkowanie zaliczki (przedpłaty, raty) przed wykonaniem czynności powoduje, że czynność ta nie podlega już opodatkowaniu lub tylko w zakresie nie zaliczkowym. Pojawił się jednak przepis przejściowy, który wprowadził tu przeciwną zasadę: zgodnie z ustawą nowelizującą z dnia 1 grudnia 2016 r. nałożono na świadczących te usługi obowiązek „korekty rozliczenia” tego podatku w momencie wykonania całości lub części tej usługi po dniu 31 grudnia 2017 r. Co to znaczy?

Po pierwsze: usługodawca musi zafakturować netto całość usługi (wraz z częścią zaliczkowaną) i wykazać obroty niepodlegające opodatkowaniu (pole 31 deklaracji VAT-7) i jednocześnie ze znakiem ujemnym wykazać w polach opodatkowane (8% albo 23%) obroty i podatek należny dotyczący tej części (całości) usługi, która została zaliczkowana.

Natomiast usługobiorca wykazuje z tego tytułu zakup i podatek należny obejmujący całość wartości świadczonej usługi, w tym część zaliczkowana. W poprzednim roku otrzymał przecież od usługodawcy fakturę z podatkiem należnym z tytułu zaliczki i odliczył podatek naliczony. Powinien więc otrzymać również w tym roku fakturę korygującą in minus dotyczącą całości (części) zapłaconej zaliczki.

Reasumując – podwykonawca zaliczkowych usług wystawia dwie faktury:

- fakturę z tytułu wykonania całości lub części usług,

- fakturę korygującą (do zera) faktury z tytułu otrzymanych zaliczek rozliczając zwracaną usługobiorcy kwotę (wraz z podatkiem należnym) in minus z kwotą należną (netto) z tytułu wykonanej usługi.

Budżet na tym straci, a komplikacje te dodatkowo utrudnią rozliczenie tego podatku. Pytanie tylko po co?

Witold Modzelewski

Profesor Uniwersytetu Warszawskiego

Instytut Studiów Podatkowych

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Markiewicz

radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama