REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czynności dodatkowe związane z pożyczką a zwolnienie z VAT

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Czynności dodatkowe związane z pożyczką a zwolnienie z VAT
Czynności dodatkowe związane z pożyczką a zwolnienie z VAT
Fotolia

REKLAMA

Działalność pożyczkowa jest zasadniczo zwolniona z VAT. Zgodnie bowiem z art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT, zwalnia się z podatku usługi udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych oraz usługi pośrednictwa w świadczeniu usług udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych, a także zarządzanie kredytami lub pożyczkami pieniężnymi przez kredytodawcę lub pożyczkodawcę.

Zastosowanie zwolnienia nie budzi wątpliwości w odniesieniu do właściwej pożyczki, czyli do przekazania środków pieniężnych, za które przysługuje wynagrodzenie w postaci odsetek. Wyjaśnienia może jednakże wymagać status w podatku VAT czynności dodatkowych pożyczkodawcy, za które są pobierane osobne opłaty.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Zawarcie pożyczki i koszty dodatkowe

Dodatkowe opłaty pobierane przy zawieraniu umowy np. opłata rejestracyjna powinny być traktowane jako koszt dodatkowy tej usługi. Zgodnie zaś z art. 29a ust. 6 pkt 2 ustawy o VAT, podstawa opodatkowania obejmuje m.in. koszty dodatkowe, takie jak prowizje pobierane usługodawcę od usługobiorcy. Tak więc takie opłaty należy traktować jako wynagrodzenie za usługę pożyczki podobnie jak odsetki. W konsekwencji, znajdą do nich zastosowanie te same zasady opodatkowania min. zwolnienie z VAT.

Firma pożyczkowa udziela pożyczki Spółce A, pobierając przy zawarciu umowy opłatę rejestracyjną oraz opłatę przygotowawczą. Opłaty te stanowią wynagrodzenie za usługę zwolnioną z VAT, podobnie jak odsetki które spłacać będzie Spółka A.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Opłaty związane z funkcjonowaniem pożyczki

Po udzieleniu pożyczki, od pożyczkobiorcy niejednokrotnie mogą być pobierane dodatkowe płatności np. za podwyższenie kwoty pożyczki lub przedłużenie terminu spłaty. Opłaty takie należy traktować jako wynagrodzenie za usługę zarządzanie pożyczką, która także korzysta ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT. Potwierdził to Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 2.7.2015 r., sygn. I Sa/Po 312/15.

Autopromocja

Infor IFK - bieżące aktualności o zmianach przepisów:

Nowe obowiązki biur rachunkowych związane z KSeF
Jakie zmiany czekają w prawie pracy i podatkach na 2024 rok?

Subskrybuj serwis IFK

Spółka A zawarła z firmą pożyczkową porozumienie w sprawie restrukturyzacji pożyczki polegającej na przedłużeniu okresu spłaty za dodatkową opłatą. Firma pożyczkowa do tej dodatkowej opłaty zastosuje zwolnienie z VAT.

Pewne spory w praktyce wywoływała kwestia obciążania opłatami za czynności monitujące związane z pilnowaniem spłaty pożyczek. Mowa tu przykładowo o obciążaniu pożyczkobiorcy za telefoniczne upominanie w związku z nieterminową spłatą, korespondencję w tej sprawie lub wyjazd interwencyjny. Obecnie jednak, także takie wpłaty traktuje się jako wynagrodzenie za zwolnioną z VAT usługę zarządzania pożyczką; por: interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 15.12.2014 r., znak IPPP1/443-27/12/14-5/S/JL. Podkreśla się przy tym, że czynności monitujące nie stanowią ściągania długów (które nie korzystałoby ze zwolnienia z powodu regulacji art. 43 ust. 15 pkt 1 ustawy o VAT). Takie stanowisko zajął Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 25.6.2014 r., sygn. I FSK 1136/13.

Polecamy: Biuletyn VAT

Autopromocja

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna

Kup książkę:

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF ...

Spółka A mimo restrukturyzacji nie spłaca pożyczki w terminie. Firma pożyczkowa w związku z tym wysyła monity oraz prowadzi korespondencję upominawczą za co pobiera opłaty zgodnie z umową. Firma pożyczkowa nie nalicza z tego tytułu VAT.

Autopromocja

Odsetki za opóźnienie

Odrębnie traktować należy odsetki za opóźnienie w spłacie pożyczki. Ich wpłata stanowi bowiem rekompensatę szkody (odszkodowanie), a nie wynagrodzenie za jakiekolwiek świadczenie pożyczkodawcy. W konsekwencji, spłata takich należności nie jest opodatkowana VAT (stanowi czynność neutralną z punktu widzenia tego podatku); por. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 3.12.2013 r., znak IPPP1/443-908/13-2/AP.

Autopromocja

Zarządzanie biurem rachunkowym.

Kup książkę:

Zarządzanie biurem rachunkowym

Zaświadczenie o pożyczce

Jako usługi zwolnionej z VAT nie można traktować czynności wydania zaświadczenia o pożyczce. Jest to bowiem świadczenie samoistne, niebędące ściśle związanym z samą z pożyczką. W konsekwencji, pobierając opłatę z tego tytułu pożyczkodawca powinien zastosować stawkę VAT 23 %. Stanowisko takie zajmują organy podatkowe np. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji z 19.1.2016 r., znak ITPP1/4512-1057/15/BS.

Michał Samborski, konsultant podatkowy ECDDP Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Podwyższenie kapitału zakładowego spółki. Kiedy zwolnienie z PCC?

  Umowy spółki i ich zmiany powodujące podwyższenie kapitału zakładowego spółki, podlegają opodatkowaniu PCC. Jednak część czynności jest zwolniona z tego opodatkowania pod warunkiem spełnienia określonych przesłanek.

  Tabela kursów średnich NBP nr 191/A/NBP/2023 - z 3 października 2023

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 3 października 2023 roku. NBP nr 191/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6147 zł.

  Od jakiej kwoty pełna księgowość w 2024 roku?

  Obowiązek prowadzenia pełnych ksiąg rachunkowych w 2024 roku zależy od limitu przychodów za rok obecny. Konieczność prowadzenia ksiąg powstanie po przekroczeniu kwoty 9 218 200 zł. Zdecydował o tym kurs euro z 2 października br.

  Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych 2024 - limity, stawki, najem prywatny

  Jakie limity dla ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych będą obowiązywały w 2024 roku? Kto może płacić ryczałt w 2024 roku? Kto może płacić ryczałt od przychodów ewidencjonowanych kwartalnie w 2024 roku? Jakie stawki ryczałtu obowiązują w 2024 roku?

  PKPiR 2024 (podatkowa księga przychodów i rozchodów) - limit przychodów. Które przychody trzeba uwzględnić licząc limit?

  PKPiR 2024 - limit przychodów. Podatkową księgę przychodów i rozchodów (stosuje się skróty: pkpir lub kpir) może prowadzić w 2024 roku ten rozliczający się wg skali podatkowej PIT lub 19% podatkiem liniowym podatnik PIT (tj. osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki cywilne osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku, spółki jawne osób fizycznych, spółki partnerskie i przedsiębiorstwa w spadku – wykonujące działalność gospodarczą), który w 2023 r. uzyskał mniej niż 9.218.200,- zł (2.000.000,- euro x 4,6091 zł) przychodów netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych. Średni kurs euro w NBP wyniósł 2 października 2023 r. (pierwszy dzień roboczy tego miesiąca) - 4,6091 zł.

  MF: 1,5 mld zł z tytułu 1,5 proc. podatku na OPP

  Polacy przekazali w tym roku organizacjom pożytku publicznego (OPP) 1,5 mld zł z tytułu 1,5 proc. podatku dochodowego za ubiegły rok; OPP otrzymały 416 mln zł więcej niż rok temu - poinformowało Ministerstwo Finansów. Dodano, że 1,5 proc. podatku przekazało 12,7 mln podatników, o 3,2 mln mniej niż w roku ubiegłym. Najmniejsza przekazana kwota dla OPP wyniosła 1,20 zł, a przeciętna 121 zł.

  MF: Objaśnienia podatkowe dla cen transferowych, w zakresie stosowania metody ceny koszt plus

  Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia podatkowe w zakresie cen transferowych nr 6 dotyczących metody koszt plus.

  Limity podatkowe 2024. Rachunkowość, mały podatnik, ryczałt

  W 2024 roku nastąpią istotne zmiany w zakresie limitów podatkowych, które dotyczą małych podatników VAT, PIT i CIT. Średni kurs euro, ogłoszony przez Narodowy Bank Polski na pierwszy roboczy dzień października 2023 roku, stanowi podstawę do obliczenia ważnych limitów podatkowych. Niższy kurs euro wpływa na niższe limity określające małego podatnika, a także na kwotę amortyzacji jednorazowej i limit stosowania ryczałtu ewidencjonowanego w 2024 roku. Ponadto, kurs euro wpływa na wskaźniki przyjęte dla celów rachunkowości.

  Tabela kursów średnich NBP nr 190/A/NBP/2023 z 2 października 2023 r. Kurs euro 4,6091 zł

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 2 października 2023 roku. NBP nr 190/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6091 zł.

  Podatek od kota. Kiedy i dlaczego musisz zapłacić?

  W Polsce, choć nie istnieje podatek od posiadania kota (w przeciwieństwie do podatku od posiadania psa), to jednak przy zakupie droższego kota musimy liczyć się z koniecznością zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych, znanego jako PCC. Ta kwestia budzi wiele emocji i pytań wśród miłośników czworonogów. W poniższym artykule postaramy się przybliżyć ten temat, aby rozwiać wszelkie wątpliwości.

  REKLAMA