Obniżanie stawek VAT przez opozycję. Jakie są pomysły na zmiany w VAT?

Adam Kuchta
rozwiń więcej
Opozycja a kwestia obniżenia podatku VAT. Co nas czeka? Jakie zmiany w VAT? / shutterstock

Temat obniżenia podatku VAT stał się przedmiotem dyskusji wśród partii opozycyjnych. Różne frakcje przedstawiają swoje propozycje, które mają na celu odciążenie obywateli oraz wsparcie pewnych sektorów gospodarki. Co w VAT proponują partie opozycyjne, które chcą tworzyć wspólnie rząd?

Opozycja, czyli Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga oraz Nowa Lewica mają swoje wizje reformy podatkowej, które mają przynieść korzyści zarówno dla przedsiębiorców, jak i dla zwykłych obywateli. Czy drastyczne zmniejszenie podatku VAT dla branży "beauty" czy zerowa stawka VAT dla transportu publicznego to kroki w dobrym kierunku?

Autopromocja

 8% VAT dla sektora „beauty”

Koalicja Obywatelska skupia się przede wszystkim na branży „beauty”, proponując drastyczne zmniejszenie podatku VAT z obecnych 23% do zaledwie 8%. Jest to jeden z postulatów zawartych w programie pod hasłem "100 konkretów na pierwsze 100 dni rządów!".

Wyjaśnijmy, że branża „beauty” odnosi się do sektora zajmującego się kosmetykami, pielęgnacją skóry, makijażem, produktami do włosów, perfumerią i innymi produktami i usługami związanymi z urodą i pielęgnacją ciała. W skład tej branży wchodzą producenci kosmetyków, salony kosmetyczne, spa, szkoły kosmetyczne, blogerzy i influencerzy zajmujący się tematyką urody, a także różnego rodzaju targi i wydarzenia związane z kosmetykami i pielęgnacją. Branża beauty jest jednym z najszybciej rozwijających się sektorów na świecie, a innowacje i nowe trendy w tej dziedzinie pojawiają się bardzo często.

0% VAT na transport publiczny, aby obniżyć ceny biletów

Dodatkowo, Koalicja Obywatelska postuluje wprowadzenie zerowej stawki VAT (0% VAT) dla transportu publicznego. Głównym celem takiego rozwiązania jest obniżenie cen biletów, co z pewnością przyczyniłoby się do zwiększenia popularności komunikacji miejskiej wśród mieszkańców.

Obniżanie stawek VAT przez opozycję

Z kolei Trzecia Droga przedstawia propozycję obniżenia stawki VAT z 23% do 20% oraz stawki uproszczonej z 8% do 7%. Jednak to Lewica idzie o krok dalej w kwestii reformy podatkowej. Ich główny postulat zakłada zunifikowanie stawki podatku VAT na poziomie 15%. Co ciekawe, obniżenie to miałoby charakter stopniowy, z każdorazowym obniżeniem o 1 punkt procentowy rocznie. Dodatkowo, mając na uwadze dobro gospodarstw domowych, Lewica chce wprowadzić listę produktów i usług, które byłyby całkowicie zwolnione z podatku VAT. Takie podejście miałoby na celu znaczące odciążenie budżetów rodzinnych.

VAT tylko od zapłaconej faktury

Liderzy Trzeciej Drogi Władysław Kosiniak-Kamysz i Szymon Hołownia wskazują także, że według nich podatek VAT powinien być płacony tylko od zapłaconej faktury, a nie od wystawionej tak, by nie karać małego i średniego przedsiębiorcy tym, że ma nieuczciwych albo niewyrabiających się z płatnościami konkurentów. 

Na razie czekamy na wyłonienie nowego rządu po wyborach. Które z przedstawionych propozycji dotyczących zmian w systemie VAT faktycznie znajdą (lub nie) odzwierciedlenie w przyszłej polityce podatkowej, okaże się zapewne w najbliższej przyszłości. Na chwilę obecną pozostaje nam obserwować rozwój sytuacji politycznej i czekać na konkretne decyzje.

Księgowość
Od kiedy KSeF?
08 maja 2024

KSeF będzie przesunięty. Od kiedy Krajowy System e-Faktur zacznie obowiązywać zgodnie z projektem ustawy?

Ryczałt za używanie prywatnego auta do celów służbowych a PIT. NSA: nie trzeba płacić podatku od zwrotu wydatków
08 maja 2024

W wyroku z 14 września 2023 r. (sygn. akt II FSK 2632/20) Naczelny Sąd Administracyjny zakwestionował stanowisko organów podatkowych i uznał, że świadczenie wypłacone pracownikowi jako zwrot wydatków – nie jest przychodem ze stosunku pracy. A zatem nie trzeba od takiego zwrotu wydatków płacić podatku dochodowego. W tym przypadku chodziło o ryczałt samochodowy za jazdy lokalne wypłacany pracownikowi z tytułu używania przez niego prywatnego samochodu do celów służbowych. Niestety NSA potrafi też wydać zupełnie inny wyrok w podobnej sprawie.

Ulga dla seniorów w 2024 roku - zasady stosowania. Limit zwolnienia, przepisy, wyjaśnienia fiskusa
08 maja 2024

Ulga dla seniorów, to tak naprawdę zwolnienie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych, dla dochodów uzyskiwanych przez seniorów, którzy pozostali na rynku pracy mimo osiągnięcia wieku emerytalnego. Jaki jest limit tego zwolnienia i jakich rodzajów dochodu dotyczy?

Odroczenie obowiązkowego KSeF. Projekt nowelizacji po pierwszym czytaniu w Sejmie - przesłany do komisji
08 maja 2024

Rządowy projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przesuwającej wdrożenie obowiązkowego dla wszystkich podatników VAT Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r., został po sejmowym pierwszym czytaniu w środę 8 maja 2024 r., przesłany do Komisji Finansów Publicznych. Obowiązujące obecnie przepisy zakładają, że KSeF ma obowiązywać od 1 lipca bieżącego roku. 

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów
07 maja 2024

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Zmiana danych nabywcy na fakturze. Faktura korygująca, nota korygująca, terminy, ujęcie w ewidencji i JPK VAT
08 maja 2024

Jak zgodnie z prawem dokonać zmiany danych nabywcy na fakturze? Kiedy można wystawić fakturę korygującą, a kiedy notę korygującą? Co z błędną fakturą w JPK_VAT?

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów
07 maja 2024

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Jak rozliczyć kartę podarunkową dla pracownika? Podatki, składki, księgowanie
07 maja 2024

Karty podarunkowe to coraz popularniejszy benefit pracowniczy. Najczęściej wręcza się go okazjonalnie jako prezent świąteczny. To też narzędzie doceniania, które można wykorzystywać z innych okazji: jubileuszy, Dnia Dziecka, Dnia Kobiet, świąt branżowych czy jako specjalne nagrody pracownicze. Sprawdź, czy karty podarunkowe wiążą się z obowiązkiem podatkowym i jak je rozliczyć. 

Transport drogowy 2024 – zmiana przepisów dot. pojazdów wynajmowanych
07 maja 2024

Gotowy jest projekt ustawy, który umożliwi przewoźnikom prowadzącym działalność na terytorium Polski na czasowe korzystanie z pojazdu najmowanego, zarejestrowanego na terytorium innego państwa UE. Do tej pory nasz kraj nie dopuszczał takiej możliwości, obecnie chcemy dostosować polskie prawo do unijnego. Najmowanie pojazdów niesie ze sobą szereg korzyści, które mogą poprawić elastyczność operacyjną firm transportowych. 

Ceny prądu w górę o 30% a gazu o 15% - od lipca 2024 r. w Polsce. Jak wpłynie to na inflację?
07 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska szacuje, że na mocy projektowanej ustawy o bonie energetycznym (zakładającej częściowe "odmrożenie" cen za energię elektryczną i gaz), od 1 lipca 2024 r. dla odbiorców taryfowanych rachunki za energię elektryczną mogą wzrosnąć o 29 proc., a za gaz o 15 proc. - o ile zajdzie odpowiednie obniżenie cen w taryfach. Proponowanie przez MKiŚ częściowe odmrożenie cen prądu i gazu podbije ścieżkę inflacji o ok. 1 pp., a CPI w grudniu może wynieść ok. 5,5 proc. - oceniają ekonomiści ING. Zdaniem ministra finansów Andrzeja Domańskiego działania osłonowe w zakresie cen energii (np. bon energetyczny) spowodują, że średnioroczna inflacja CPI w Polsce może być niższa przynajmniej o 1 pkt proc. w 2024 r. i o ok. 0,9 pkt. proc. w 2025 r. niż zakładają prognozy zawarte w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa.

pokaż więcej
Proszę czekać...