REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kwota wolna od podatku w 2024 r. Co warto wiedzieć?

Kwota wolna od podatku 2024
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kwota wolna od podatku odgrywa kluczową rolę w ustalaniu wysokości wynagrodzenia. Wielu podatników zastanawia się, jakie zmiany przyniesie rok 2024 w kontekście tej kwoty. W tym artykule przyjrzymy się szczegółom dotyczącym kwoty wolnej od podatku w nadchodzącym roku.
rozwiń >

O co chodzi w kwocie wolnej od podatku?

Kwota wolna od podatku to określona ustawowo suma dochodu podatnika, która nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. W praktyce oznacza to, że do tej kwoty dochód podatnika jest zwolniony z obowiązku zapłaty podatku dochodowego. Kwota ta ma na celu zapewnienie podstawowych środków do życia dla podatników o niskich dochodach i jest jednym z mechanizmów ochrony najuboższych przed nadmiernym obciążeniem podatkowym.

Autopromocja

Dla podatników, którzy podatek PIT obliczają według skali podatkowej, kwota wolna od podatku jest regulowana przez ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jaka kwota wolna od podatku w 2024 r.?

Obecnie obowiązują nowe przepisy prawa podatkowego, które wprowadziły zmiany w wysokości kwoty wolnej od podatku. Aktualnie wynosi ona 30 000 zł. W 2024 roku kwota ta nie ulegnie zmianie i nadal będzie wynosiła 30 000 zł. Oznacza to, że podatnicy, których dochody nie przekroczą 30 000 zł, są zwolnieni z podatku. Natomiast ci, którzy uzyskują dochody powyżej tej kwoty, zapłacą podatek w wysokości 12% od nadwyżki ponad 30 000 zł.

Kto zyska na kwocie wolnej od podatku?

Kwota wolna od podatku jest przeznaczona głównie dla podatników rozliczających przychody na rozliczeniu rocznym z urzędem skarbowym, takich jak PIT-36 lub PIT-37, opodatkowanych według skali podatkowej. Skorzystają z niej również osoby pracujące na umowach cywilnoprawnych, takich jak umowa zlecenie czy umowa o dzieło.

Zobacz: Jakie progi podatkowe w 2024 roku?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak wieloetatowcy korzystają z kwoty wolnej?

Od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono istotne zmiany, które umożliwiają pomniejszenie zaliczki o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek przez trzech płatników: pracodawców, zleceniodawców oraz ZUS. Dzięki tym zmianom, osoby pracujące na kilku etatach mogą teraz w pełni korzystać z kwoty wolnej już przy zaliczkach na podatek. Ponadto, rozliczanie kwoty wolnej w zaliczkach stało się dostępne również dla umów zlecenia.

Kwota wolna od podatku na przestrzeni lat. Jak się zmieniała?

Oto tabela przedstawiająca historię kwoty wolnej od podatku w Polsce na przestrzeni lat:

RokKwota wolna od podatku (PLN)
20002 295,79 zł
20012 596,43 zł
20022 727,16 zł
2003-20062 789,89 zł
20073 013,37 zł
20083 089 zł
2009-20163 091 zł
2018-20218 000 zł
2022-202330 000 zł

Podsumowanie

Kwota wolna od podatku to ustawowo określona suma, do której dochód nie podlega opodatkowaniu. W 2024 roku wynosi ona 30 000 zł, co oznacza, że osoby zarabiające do tej kwoty są zwolnione z podatku dochodowego. Głównymi beneficjentami tej kwoty są podatnicy rozliczający się na podstawie PIT-36 lub PIT-37 oraz osoby pracujące na umowach cywilnoprawnych. Od 2023 roku wprowadzono zmiany, które pozwalają wieloetatowcom korzystać w pełni z kwoty wolnej już przy zaliczkach na podatek. Historia kwoty wolnej od podatku w Polsce pokazuje jej stopniowy wzrost, z 2 295,79 zł w 2000 roku do 30 000 zł w latach 2022-2023.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

REKLAMA