Niezwrócenie palet transportowych a transakcje wewnątrzwspólnotowe

Grzegorz Musolf
ekspert z zakresu podatków i ceł
rozwiń więcej
Przewóz towarów samochodami ciężarowymi odbywa się przeważnie na paletach transportowych, które m.in. ułatwiają załadunek i wyładunek towarów oraz przemieszczanie go po magazynach nadawcy i odbiorcy. Palety te, jako „opakowania zwrotne” bardzo często wymieniane są pomiędzy stronami transakcji oraz innymi podmiotami uczestniczącymi w ich przewozie (np. firmami transportowymi).

Ponieważ paleta taka ma swoją określoną wartość, to częstokroć brak palety na wymianę skutkuje albo koniecznością zapłacenia za nią, albo obowiązkiem wpłaty kaucji, która zwracana jest po terminowym zwrocie palet. Sytuacja ta jest powszechna i dotyczy również obrotu wewnątrzwspólnotowego.

Autopromocja

Jak wynika z treści indywidualnej interpretacji prawa podatkowego nr ILPP2/443-604/10-4/ISN z dnia 21 lipca 2010 r., wydanej w imieniu Ministra Finansów przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, pojawiają się problemy z właściwym zidentyfikowaniem i rozliczeniem charakteru rachunków (faktur) za nie oddanie palet oraz z notami uznaniowymi za zwrócone palety.

Jak wynika z powyższej interpretacji, w przypadku gdy zagraniczny podatnik VAT UE obciąży polskiego podatnika rachunkiem za nie oddanie właściwej ilości palet, to w takim przypadku, w myśl art. 22 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT, miejscem dostawy palet objętych takim rachunkiem (czyli palet faktycznie nie dostarczonych), jest terytorium kraju, gdyż przedmiotowe palety w momencie dokonania ich dostawy nie były transportowane ani wysyłane.

Polecamy: Czy obiad z kontrahentem w restauracji to reprezentacja, czy koszt uzyskania przychodu

W konsekwencji powyższego, to polski przedsiębiorca jest podatnikiem z tytułu powyższej dostawy palet i to właśnie polski podatnik jest zobowiązany do rozliczenia podatku VAT z tytułu ich dostawy. Tym samym, polski podatnik dokonaną dostawę towarów, winien udokumentować wystawiając fakturę wewnętrzną, zgodnie z art. 106 ust. 7 ustawy o VAT.

Powyższe oznacza, iż wbrew poglądom niektórych podatników, takiej transakcji „zakupu” palet nie można kwalifikować jako wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT), o czym również świadczy fakt, iż nie dochodzi tu do fizycznego przemieszczenia towarów pomiędzy państwami członkowskimi, a zatem brak jest również spełnienia jednego z podstawowych warunków WNT.

Polecamy: Podatki 2011

Kolejny problem sprawia wystawienie przez podmiot zagraniczny not uznaniowych za zwrócone palety, za które wcześniej podmiot ten wystawił polskiemu przedsiębiorcy opisywany wcześniej rachunek za niezwrócone w terminie palety.

Ponieważ opisana powyżej transakcja „nabycia” palet była dostawą palet na terytorium kraju, to w przypadku faktycznego zwrotu kontrahentowi zagranicznemu palet objętych daną fakturą, polski podatnik powinien udokumentować tą czynność wystawiając korektę do wcześniejszej faktury wewnętrznej.

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...