Jak rozliczyć wewnątrzwspólnotowe nabycie pojazdu
REKLAMA
REKLAMA
Transport pojazdu będącego własnością osoby fizycznej z terenu Niemiec na teren Polski, nie można uznać za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Na podstawie art. 9 ustawy, aby mogło zajść wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów muszą zachodzić m.in. poniższe przesłanki:
- podatnik musi nabywać prawo do korzystania (w tej sytuacji podatnik jest już właścicielem),
- nabycie towarów musi wiązać się z wynagrodzeniem (nie doszło do sytuacji nabycia).
REKLAMA
Zobacz: Obowiązek podatkowy w imporcie towarów
Z chwilą sprowadzenia pojazdu na teren UE zaistniał dług celny a wraz z nim obowiązek podatkowy. Dopiero z chwilą jego zaistnienia Urząd powinien zweryfikować, czy stan faktyczny odpowiada przesłankom do uznania pojazdu za nowy lub używany.
Sam transport pojazdu będącego własnością osoby fizycznej nie podlega przepisom o wewnątrzwspólnotowym nabyciu nowych środków transportu (pod warunkiem, że przedmiotowy pojazd nie pojazdem nowym.
Gdy z okoliczności faktycznych wynika, że nabycie, a następnie - z powodu zmiany miejsca zamieszkania i przesiedlenie - przemieszczenie z jednego państwa członkowskiego Unii Europejskiej na terytorium Polski nowego środka transportu przez osobę fizyczną nastąpiło w celu jego używania na terytorium Polski, spełnione są warunki do uznania tego nabycia za wewnątrzwspólnotowe nabycie nowego środka transportu w rozumieniu art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. 2004 r. Nr 54 poz. 535 ze zm.).
Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 6 września 2007 r. I FSK 1194/2006)
Podstawa prawna: Ustawa o podatku od towarów i usług ( Dz.U. z 2004 Nr 54 poz. 535 ze zm.)
Polecamy: Czynności, w ramach których dochodzi do importu towarów
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat