reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Jak rozliczyć wewnątrzwspólnotowe nabycie pojazdu

Jak rozliczyć wewnątrzwspólnotowe nabycie pojazdu

Czy transport pojazdu będącego własnością osoby fizycznej z terenu Niemiec do Polski można interpretować jako podlegający przepisom o wewnątrzwspólnotowym nabyciu nowych środków transportu (VAT-10) i na tej podstawie nałożyć podatek VAT? NIE.

Transport pojazdu będącego własnością osoby fizycznej z terenu Niemiec na teren Polski, nie można uznać za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Na podstawie art. 9 ustawy, aby mogło zajść wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów muszą zachodzić m.in. poniższe przesłanki:
- podatnik musi nabywać prawo do korzystania (w tej sytuacji podatnik jest już właścicielem),
- nabycie towarów musi wiązać się z wynagrodzeniem (nie doszło do sytuacji nabycia).

Zobacz: Obowiązek podatkowy w imporcie towarów

Z chwilą sprowadzenia pojazdu na teren UE zaistniał dług celny a wraz z nim obowiązek podatkowy. Dopiero z chwilą jego zaistnienia Urząd powinien zweryfikować, czy stan faktyczny odpowiada przesłankom do uznania pojazdu za nowy lub używany.

Sam transport pojazdu będącego własnością osoby fizycznej nie podlega przepisom o wewnątrzwspólnotowym nabyciu nowych środków transportu (pod warunkiem, że przedmiotowy pojazd nie pojazdem nowym.

Gdy z okoliczności faktycznych wynika, że nabycie, a następnie - z powodu zmiany miejsca zamieszkania i przesiedlenie - przemieszczenie z jednego państwa członkowskiego Unii Europejskiej na terytorium Polski nowego środka transportu przez osobę fizyczną nastąpiło w celu jego używania na terytorium Polski, spełnione są warunki do uznania tego nabycia za wewnątrzwspólnotowe nabycie nowego środka transportu w rozumieniu art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. 2004 r. Nr 54 poz. 535 ze zm.).

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 6 września 2007 r. I FSK 1194/2006)
Podstawa prawna: Ustawa o podatku od towarów i usług ( Dz.U. z 2004 Nr 54 poz. 535 ze zm.)

Polecamy: Czynności, w ramach których dochodzi do importu towarów

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Kręcisz

Księgowa, ekonomistka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama