| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Jak rozliczyć VAT w przypadku kradzieży towaru podczas transportu za granicą

Jak rozliczyć VAT w przypadku kradzieży towaru podczas transportu za granicą

Prowadzę firmę, która zajmuje się głównie handlem zagranicznym na terenie Unii Europejskiej. W ostatnim okresie doszło do kradzieży naszego towaru podczas transportu. Towar jechał do francuskiego kontrahenta. W związku z tym nie wiem czy w tej sytuacji będzie istniała możliwość zastosowania stawki 0% VAT, jak to ma miejsce przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów (WDT).

Z treści ustawy o podatku od towarów i usług wynika, iż żeby uznać daną dostawę towarów za wewnątrzwspólnotową należy dokonać wywozu towaru z terytorium jednego kraju na terytorium drugiego kraju Unii Europejskiej.

Kolejnym warunkiem koniecznym do spełnienia ażeby można uznać daną transakcję za WDT, jest to żeby nabywca towarów był:
- zarejestrowanym podatnikiem VAT na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju lub
- podmiotem, który nie jest podatnikiem VAT i który jest zidentyfikowany na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, lub
- innym podatnikiem, o którym mowa w ustawie o VAT.

Każdy przedsiębiorca wywożący towar na teren UE może zastosować stawkę zerową, jeżeli jednak spełnia określone warunki. A więc WDT jest opodatkowana według stawki zerowej, jeżeli podatnik spełni m. in. jeden z wymogów, a mianowicie udokumentuje, że towar został wywieziony i dostarczony do nabywcy w innym kraju członkowskim.

Dlatego jeżeli przewożony towar został skradziony w trakcie transportu, to nie będzie można uznać że doszło do WDT, ponieważ przedsiębiorca wywożący towar nie ma dokumentu, który potwierdzałby dostarczenie towaru. 

Polecamy: Jak rozliczać koszty w czasie

W podobnej sprawie odnośnie dokumentowania WDT w przypadku kradzieży towaru orzekał WSA w Warszawie (sygn. akt III SA/Wa 3448/08). Sąd stwierdził, że cyt.: „(...) w zależności od okoliczności faktycznych dostawca towaru ma niejako do dyspozycji dwa sposoby udowodnienia, że dokonał dostawy towarów opodatkowanej stawką 0%. Tam, gdzie to możliwe, dostawca powinien dążyć do zebrania dowodów potwierdzających przyjęcie towarów przez nabywcę w innym państwie członkowskim, czyli posiadać dokumenty obowiązkowe. Jeśli dostawca posiada wszystkie dokumenty wymienione w art. 42 ust. 3-5 lub posiada niektóre z nich, ale jednoznacznie potwierdzają one fakt dostarczenia towaru na terytorium innego państwa członkowskiego, wówczas z mocy prawa dostawcy przysługuje prawo do zastosowania stawki 0%. Jeżeli podatnik nie jest w stanie zgromadzić dokumentów wymienionych w katalogu podstawowym, powinien mieć prawo zastosowania dowodów pomocniczych, określonych w art. 42 ust. 11 ustawy o VAT, w celu skorzystania ze stawki 0% VAT przy WDT.”

W ocenie sądu policyjne protokoły są wystarczające do uznania dostawy za WDT, cyt.: „(…) jeżeli Spółka posiada dowody w postaci protokołów policyjnych, z których wynika, że towar został skradziony poza terytorium kraju oraz spełnia pozostałe warunki zawarte w art. 42 ustawy o VAT, to w takiej sytuacji przysługuje jej prawo do zastosowania stawki 0%, pomimo braku potwierdzenia odbioru towaru przez nabywcę.”

Polecamy: serwis Koszty

Natomiast w sytuacji, w której do kradzieży doszłoby na terenie kraju, z którego podatnik dokonuje wewątrzwspólnotowej dostawy i towar nie opuścił kraju wywozu to z uwagi na treść przepisów ustawy o VAT oraz powyższy wyrok WSA w Warszawie, nie będzie wewątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »