Kupno nowego samochodu i pozostawienie w rozliczeniu starego to dwie różne czynności
REKLAMA
REKLAMA
W ocenie autora tej interpretacji sprzedaż starego samochodu, uprzednio wykorzystywanego w prowadzonej działalności gospodarczej i nabycie nowego samochodu, są na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odrębnymi zdarzeniami prawnymi, rodzącymi odrębne skutki prawne.
REKLAMA
Sprzedaż starego samochodu (środka trwałego) skutkuje powstaniem przychodu z prowadzonej działalności gospodarczej, natomiast zakup nowego samochodu, z zamiarem użytkowania go w ramach tej działalności, daje możliwość amortyzacji tego składnika majątku, generując koszty uzyskania przychodu tej działalności.
Wobec powyższego w interpretacji tej uznano, iż skutków obydwu powyższych zdarzeń nie można łączyć, bowiem możliwości takiej nie przewidują obowiązujące przepisy.
Brak jest zatem postaw prawnych do obniżenia wartości początkowej nowo nabytego samochodu, uznanego za środek trwały w prowadzonej działalności gospodarczej o wartość przychodu uzyskanego ze sprzedaży starego samochodu, pozostawionego w ramach rozliczeń ze sprzedawcą.
Polecamy: serwis Urząd skarbowy
W tym przypadku, zostaną bowiem w istocie przeprowadzone dwie odrębne transakcje sprzedaży, które winny zostać udokumentowane osobno, rodząc sobą odrębne skutki podatkowe.
Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT
Tak więc, pomimo pozornego wystąpienia jednej transakcji, częściowo „barterowej”, na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych należy dokonać jej rozdzielenia na dwie części i każdą z nich potraktować jakby zaistniała samodzielnie, bez żadnego powiązania z tą drugą.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat