| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Samochód > Kupno nowego samochodu i pozostawienie w rozliczeniu starego to dwie różne czynności

Kupno nowego samochodu i pozostawienie w rozliczeniu starego to dwie różne czynności

Podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych, rozliczający się z tego podatku na zasadach ogólnych, prowadząc podatkową książkę przychodów i rozchodów nie ma możliwości obniżenia wartości początkowej nowego samochodu o wartość pozostawionego w rozliczeniu starego samochodu, wykorzystywanego w działalności gospodarczej. Tak wynika z indywidualnej interpretacji podatkowej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (nr IBPB1/415-1020/09/WRz z dnia 17 lutego 2010 r.).

W ocenie autora tej interpretacji sprzedaż starego samochodu, uprzednio wykorzystywanego w prowadzonej działalności gospodarczej i nabycie nowego samochodu, są na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odrębnymi zdarzeniami prawnymi, rodzącymi odrębne skutki prawne.

Sprzedaż starego samochodu (środka trwałego) skutkuje powstaniem przychodu z prowadzonej działalności gospodarczej, natomiast zakup nowego samochodu, z zamiarem użytkowania go w ramach tej działalności, daje możliwość amortyzacji tego składnika majątku, generując koszty uzyskania przychodu tej działalności.

Wobec powyższego w interpretacji tej uznano, iż skutków obydwu powyższych zdarzeń nie można łączyć, bowiem możliwości takiej nie przewidują obowiązujące przepisy.

Brak jest zatem postaw prawnych do obniżenia wartości początkowej nowo nabytego samochodu, uznanego za środek trwały w prowadzonej działalności gospodarczej o wartość przychodu uzyskanego ze sprzedaży starego samochodu, pozostawionego w ramach rozliczeń ze sprzedawcą. 

Polecamy: serwis Urząd skarbowy

W tym przypadku, zostaną bowiem w istocie przeprowadzone dwie odrębne transakcje sprzedaży, które winny zostać udokumentowane osobno, rodząc sobą odrębne skutki podatkowe.

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Tak więc, pomimo pozornego wystąpienia jednej transakcji, częściowo „barterowej”, na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych należy dokonać jej rozdzielenia na dwie części i każdą z nich potraktować jakby zaistniała samodzielnie, bez żadnego powiązania z tą drugą.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Skrivanek sp. z o.o.

Skrivanek sp. z o.o. jest jedną z największych firm tłumaczeniowych i szkół językowych w Europie Środkowej i Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK