reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatnik w urzędzie > Złodziej prądu podatnikiem akcyzy teraz i w przyszłości

Złodziej prądu podatnikiem akcyzy teraz i w przyszłości

Złodzieje prądu, w momencie ujawnienia faktu zajmowania się tym procederem, poza koniecznością uiszczenia opłaty za nielegalnie pobraną energię, muszą także zapłacić podatek akcyzowy z tego tytułu.

Pomimo faktu, iż zgodnie z obowiązującym orzecznictwem sądowo-administracyjnym obciążenie złodzieja opłatą sankcyjną za nielegalny pobór energii nie podlega opodatkowaniu VAT-em, (m.in. wyrok NSA z 28 maja 2010 r., sygn. I FSK 918/09), to na gruncie ustawy o podatku akcyzowym od 1 marca 2009 r., z, osoba ta jest podatnikiem akcyzy i musi ją zapłacić.

Ponieważ przepisy dotyczące tej kwestii nie zawierały dotychczas nakazu powiadamiania przez zakład energetyczny naczelnika urzędu celnego o ujawnieniu faktu kradzieży prądu, to zawiadomień takich dokonywały tylko nieliczne z nich.

Aby doprowadzić do równego traktowania wszystkich podatników, jak również w celu lepszej realizacji zasady sprawiedliwości społecznej, w uchwalonej przez Sejm w dniu 11 czerwca 2010 r. nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, wprowadzono zapisy nakazujące zakładom energetycznym informowanie naczelników urzędów celnych o wykryciu złodzieja w ciągu 7 dni od tego faktu.

Polecamy: serwis VAT

Dalsze postępowanie wobec złodzieja prądu będzie identyczne jak dotychczas – z jednej strony zakład energetyczny obciąży go stosowną opłatą za kradzież prądu, a z drugiej naczelnik urzędu celnego wezwie go do złożenia zaległej deklaracji podatkowej i wpłacenia podatku z odsetkami, a w przypadku odmowy dokonania tych czynności wydana zostanie stosowna decyzja podatkowa, która będzie egzekwowana na ogólnych zasadach.

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Powyższa nowelizacja ustawy akcyzowej trafiła teraz do Senatu i ma wejść w życie od 1 września 2010 r.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Lirefay

Liferay tworzy oprogramowanie, które pomaga przedsiębiorstwom kreować doświadczenia cyfrowe poprzez komputery, urządzenia mobilne i inne punkty kontaktu. 

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama