Złodziej prądu podatnikiem akcyzy teraz i w przyszłości
REKLAMA
REKLAMA
Pomimo faktu, iż zgodnie z obowiązującym orzecznictwem sądowo-administracyjnym obciążenie złodzieja opłatą sankcyjną za nielegalny pobór energii nie podlega opodatkowaniu VAT-em, (m.in. wyrok NSA z 28 maja 2010 r., sygn. I FSK 918/09), to na gruncie ustawy o podatku akcyzowym od 1 marca 2009 r., z, osoba ta jest podatnikiem akcyzy i musi ją zapłacić.
REKLAMA
Ponieważ przepisy dotyczące tej kwestii nie zawierały dotychczas nakazu powiadamiania przez zakład energetyczny naczelnika urzędu celnego o ujawnieniu faktu kradzieży prądu, to zawiadomień takich dokonywały tylko nieliczne z nich.
Aby doprowadzić do równego traktowania wszystkich podatników, jak również w celu lepszej realizacji zasady sprawiedliwości społecznej, w uchwalonej przez Sejm w dniu 11 czerwca 2010 r. nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, wprowadzono zapisy nakazujące zakładom energetycznym informowanie naczelników urzędów celnych o wykryciu złodzieja w ciągu 7 dni od tego faktu.
Polecamy: serwis VAT
Dalsze postępowanie wobec złodzieja prądu będzie identyczne jak dotychczas – z jednej strony zakład energetyczny obciąży go stosowną opłatą za kradzież prądu, a z drugiej naczelnik urzędu celnego wezwie go do złożenia zaległej deklaracji podatkowej i wpłacenia podatku z odsetkami, a w przypadku odmowy dokonania tych czynności wydana zostanie stosowna decyzja podatkowa, która będzie egzekwowana na ogólnych zasadach.
Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT
Powyższa nowelizacja ustawy akcyzowej trafiła teraz do Senatu i ma wejść w życie od 1 września 2010 r.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat