| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Czy wpłata pieniędzy na rachunek pośrednika/powiernika powoduje powstanie obowiązku podatkowego

Czy wpłata pieniędzy na rachunek pośrednika/powiernika powoduje powstanie obowiązku podatkowego

Wielu przedsiębiorców aby zabezpieczyć się przed brakiem zapłaty za wykonane prace lub dostarczone usługi żąda od swoich kontrahentów wpłaty zaliczki. Zdarza się jednak, iż nabywcy ww. zaliczek wpłacać nie chcą.

Jedyną formą zabezpieczenia, na jaką się godzą to przelanie części należnych pieniędzy na rachunek powierniczy (rachunek zastrzeżony) środków finansowych przeznaczonych na sfinansowanie transakcji.

Ewentualnie uiszczają zaliczkę tzw. pośrednikowi. Firmie, która po wykonaniu umowy wypłaca należność sprzedawcy. Bardzo często zgodnie z umową sprzedający nie ma prawa dysponowania zdeponowanymi na tym rachunku środkami.

Zapłata (wypłata środków zdeponowanych przez kupującego na rachunku powierniczym) dokonywana jest bądź częściowo, tj. za wykonaną partię usługi/towaru bądź dopiero po wykonaniu całości zobowiązania. Zapłata ceny de facto ma miejsce później niż jej wpłata na rachunek powierniczy.

W związku z powyższymi rozliczeniami pojawia się wątpliwość czy wpłata należności za usługi/towary przed ich wykonaniem/dostarczeniem na rachunek powierniczy albo na rachunek jakiegokolwiek pośrednika oznacza wpłatę zaliczki i powoduje powstanie obowiązku podatkowego VAT czy też może transakcje te należy rozliczać na zasadach ogólnych.

W myśl art. 19 ust. 11 ustawy o VAT, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części. Z zacytowanego przepisu wynika, iż aby daną płatność uznać za zaliczkę powodującą powstanie obowiązku podatkowego, musi ona zostać otrzymana przez podatnika podatku od towarów i usług.

W analizowanej sytuacji środki pieniężne wpływają w pierwszej kolejności na rachunek powierniczy bądź rachunek wyznaczonej firmy trzeciej. Zatem należy rozważyć czy przekazanie przez klienta środków finansowych na ww. rachunek może stanowić jednocześnie otrzymanie ich przez sprzedawcę.

Polecamy: Jak założyć firmę

Odwołując się do analogicznych przypadków rozstrzygniętych przez organy podatkowe należy zauważyć, iż otrzymanie należności przez podatnika, powinno uwzględniać czynnik swobodnego dysponowania przez sprzedawcę tymi środkami w momencie ich wpłaty na rachunek.

I tak w myśl postanowienia w sprawie interpretacji prawa podatkowego Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego z dnia 20.02.2006 r. nr DP1/443-20/06/PG/15480, przekazanie środków na rachunek powierniczy nie powoduje powstania obowiązku podatkowego bowiem nie stanowi otrzymania części należności (zaliczki, raty, przedpłaty). Z treści tego orzeczenia wynika, że niezbędnym warunkiem dla powstania w tym przypadku obowiązku podatkowego jest uzyskanie przez podatnika nieograniczonego władztwa (prawnego i faktycznego) nad przekazanymi przez kontrahenta środkami finansowymi. Przekazanie środków pieniężnych na rachunek powierniczy stanowi jedynie formę zabezpieczenia transakcji i nie przyznaje wyżej wskazanych uprawnień podatnikowi. 

Polecamy: Jak wybrać formę opodatkowania firmy

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Liferay

Liferay tworzy oprogramowanie, które pomaga przedsiębiorstwom kreować doświadczenia cyfrowe poprzez komputery, urządzenia mobilne i inne punkty kontaktu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »