| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Jaką stawką opodatkować usługi montażu okien u klienta

Jaką stawką opodatkować usługi montażu okien u klienta

Montujemy i sprzedajemy okna (stolarka okienna) w budownictwie mieszkaniowym. Klient otrzymuje usługę montażu stolarki, na którą składają się zarówno dostawa okna jak i jego montaż. W stosunku do części okien jesteśmy producentem. Jednakże w sytuacji, gdy nie nadążamy z produkcją, wówczas nabywamy okna z innych firm. Zdarza się również, że korzystamy z innych niż nasze ekip montażowych (na zasadzie podwykonawstwa). Jaką stawką VAT powinniśmy opodatkować naszą sprzedaż?

Na wstępie należy wskazać, iż najważniejszą rzeczą – dla zastosowania właściwej stawki podatku od towarów i usług w analizowanej sytuacji – jest ustalenie w jednoznaczny sposób co jest przedmiotem umów zawieranych z klientami korzystającymi z usług firmy (co konkretnie wchodzi w zakres umowy).

Czy jest to kompleksowa usługa montażu (zamiennie instalacji/usługa remontowa/budowlana/usługa modernizacji budynku) z wykorzystaniem materiałów usługodawcy (niezależnie od tego czy jest on producentem materiałów).

Czy też przedmiotem umowy jest sprzedaż nabytej wcześniej przez podatnika stolarki okiennej wraz z ich montażem w obiektach budowlanych odbiorcy finalnego, a więc w cenie dostawy wyrobu zawarta będzie również usługa ich montażu.

Dostawa towaru

W sytuacji, gdy przedmiotem zawartej przez strony transakcji umowy jest sprzedaż wyprodukowanej lub nabytej przez podatnika stolarki okiennej wraz z jej montażem w obiektach budowlanych odbiorcy (a więc w cenie dostawy wyrobu zawarta będzie również usługa ich montażu), wówczas de facto do czynienia będziemy mieli z czynnością dostawy towaru.

W związku z faktem, iż dostawa okien nie korzysta z żadnej preferencyjnej stawki podatku od towarów i usług (wymienionej w ustawie lub rozporządzeniach wykonawczych do niej wydanych), stawką właściwą jest stawka 22%.

Świadczenie usługi

Jeżeli natomiast przedmiotem umowy cywilnoprawnej jest usługa remontowa, budowlana czy też montażowa, to brak podstaw do wyłączenia z niej poszczególnych kosztów do odrębnej sprzedaży. Wówczas do czynienia mamy z kompleksową usługą montażu/instalacji stolarki okiennej, w której dostawa okna jest tylko elementem składowym.

Strony w umowach cywilnoprawnych określają co jest przedmiotem sprzedaży. Jeżeli przedmiotem sprzedaży jest usługa remontowa, budowlana, budowlano-montażowa, wówczas nie można z niej wyłączyć poszczególnych elementów kosztów do odrębnej sprzedaży, ponieważ obrotem podatnika jest uzgodniona kwota za wykonanie określonej usługi, bez względu na jej poszczególne elementy (materiały, robocizna, transport, zużyta energia, narzędzia, itp.).

Wyliczenie, co składa się na wykonaną usługę ma istotne znaczenie informacyjne przy ustalaniu ceny, jednak nie może uzasadniać odrębnego kwalifikowania poszczególnych elementów zawartych w tym wyliczeniu (dla celów podatkowych).

Polecamy: Jak rozliczać koszty w czasie

Wskazać bowiem należy, iż w sytuacji, gdy kilka świadczeń obejmuje z ekonomicznego punktu widzenia jedną usługę, usługa ta nie powinna być sztucznie dzielona dla celów podatkowych. Z pojedynczą usługą w sensie ekonomicznym mamy do czynienia wtedy, gdy jeden lub więcej elementów uznaje się za usługę zasadniczą, podczas gdy inne elementy traktuje się jako usługi pomocnicze.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Tooba.pl

Projekty domów gotowych i garaży

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »