REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można odliczyć VAT przy zakupie z hurtowni, która nie ma licencji

Radosław Pawlak
ekspert podatkowy
PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wydał interpretację indywidualną dotyczącą apteki, która nabywała wyroby farmaceutyczne od hurtowni, która działała bez odpowiedniego zezwolenia. Istotą interpretacji jest odpowiedź na pytanie, czy apteka może odliczać podatek naliczony, zapłacony przy okazji takich zakupów. Dyrektor zajął się też kwestią podatku naliczonego, wykazanego na fakturach, które nie dokumentują rzeczywistych czynności.

1. W wyniku wystąpienia różnych okoliczności (w tym także niezawinionych), może się zdarzyć, że apteka nabędzie wyroby medyczne od podmiotu, który nie posiada zezwolenia na prowadzenie hurtowni farmaceutycznej. Nie przekreśla to jednak prawa do odliczenia VAT naliczonego, zapłaconego przy takich zakupach.
2. Wspomniane powyżej odliczenie jest dopuszczalne, pod warunkiem, że zakupy posłużyły czynnościom opodatkowanym VAT.
3. Niezależnie od powyższego, podatnicy, w tym także właściciele aptek, nie mają prawa do odliczania podatku naliczonego, wykazanego na fakturach, które nie dokumentują rzeczywistych transakcji.

Autopromocja

Powyższe stwierdzenia to zasadnicze tezy wynikające z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 19 kwietnia 2010 r. (IPPP1/443-59/10-5/ISz), wydanej w imieniu Ministra Finansów.

Nieprawidłowości wykryte po zmianie zarządu

Interpretacja dotyczyła spółki, która prowadziła aptekę. Spółka ta wybrała zarząd, co doprowadziło do ustalenia, że w dotychczasowej działalności zdarzały się nieprawidłowości. W szczególności, okazało się, że spółka była zaopatrywana przez hurtownię farmaceutyczną, nieposiadającą odpowiedniego zezwolenia.

Zauważono też, że spółka dokonywała płatności z tytułu faktur VAT wystawianych przez wspólnika, który zawarł z nią umowę o świadczenie usług doradczych. Jak się okazało, usługi te nie były w rzeczywistości świadczone.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Czy obiad z kontrahentem w restauracji to reprezentacja, czy koszt uzyskania przychodu

Nowe władze spółki podjęły odpowiednie działania w celu usunięcia powyższych uchybień. Niezależnie od tego, nabrały wątpliwości, co do możliwości odliczenia podatku naliczonego zapłaconego przy zakupach od hurtowni działającej bez zezwolenia, a także podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących fikcyjne usługi doradcze. 

Ostrożne stanowisko spółki

W związku z powyższym, spółka zwróciła się o wydanie interpretacji do – właściwego w sprawie – Dyrektora IS w Warszawie, działającego w imieniu Ministra Finansów. We wniosku przedstawiła stanowisko, zgodnie z którym, w żadnym z wymienionych przypadków nie miała prawa do odliczenia.

W odniesieniu do zakupu wyrobów farmaceutycznych spółka wskazała, że odliczenie podatku byłoby sprzeczne z art. 6 ust. 2 ustawy o VAT. Przepis ten stanowi, że przepisów ustawy nie stosuje się w stosunku do takich czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy. Dlatego też, zdaniem spółki, sprzedaż wykonana przez nieuprawnionego hurtownika nie była objęta regulacjami VAT. Zatem spółka nie miała prawa do odliczania podatku naliczonego, który z tą sprzedażą się wiązał. 

Polecamy: serwis Koszty

Jednocześnie, odnosząc się do kwestii odliczenia podatku wynikającego z faktur wystawionych w związku z niewykonanymi usługami doradczymi, spółka uznała, że brak faktycznego wykonania czynności opodatkowanej automatycznie wyklucza to uprawnienie.

Naruszenie prawa nie wyklucza odliczenia

W wydanej w imieniu Ministra Finansów interpretacji indywidualnej, Dyrektor Izby Skarbowej jedynie częściowo zgodził się ze stanowiskiem spółki. Uznał bowiem, że spółka pomyliła się na swoją niekorzyść w sprawie zakupów od hurtowni działającej bez zezwolenia. Odnosząc się do tej kwestii, dyrektor przypomniał, że podatnikom przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku naliczonego w takim zakresie, w jakim towary lub usługi wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych.

Bez wątpienia, można do nich zaliczyć np. dalszą sprzedaż towarów w aptece. Dyrektor przyznał, że zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym, spółka rzeczywiście nabywała wyroby farmaceutyczne w sposób nieprawidłowy, gdyż zgodnie z art. 88 ust. 5 pkt 5 ustawy Prawo farmaceutyczne, do zadań kierownika apteki należy zakup produktów wyłącznie od takich hurtowni farmaceutycznych, które posiadają odpowiednie zezwolenie. 

Organ stwierdził jednak, że dostawa towarów i świadczenie usług na gruncie ustawy podatkowej w znacznej mierze zostały oderwane od regulacji zawartych w innych gałęziach prawa. Należy przy tym odróżnić czynności dokonane z naruszeniem prawa od czynności nielegalnych ze swojej istoty. Te ostatnie są zabronione bez wyjątku, czyli nie ma takiej możliwości, żeby dokonać ich w sposób legalny. 

Zakup produktów leczniczych od podmiotów, które nie posiadają zezwolenia na prowadzenie hurtowni farmaceutycznej jest zaledwie transakcją dokonaną z naruszeniem prawa (ustawy Prawo farmaceutyczne), jednakże nabywanie takich produktów nie jest zabronione w sposób generalny. Dlatego też nie jest wyłączone z działania ustawy o VAT, a spółce przysługuje uprawnienie do odliczenia VAT, o ile zakupione wyroby zostaną wykorzystane do czynności opodatkowanych.

Fikcyjna transakcja wyklucza odliczenie VAT

Odnosząc się do drugiego pytania zawartego we wniosku o interpretację, dyrektor IS zgodził się ze stanowiskiem spółki. Organ wskazał, że zgodnie z przepisem art. 88 ust. 3a pkt 4 lit.a ustawy o VAT, uprawnienie do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego nie przysługuje, jeżeli wystawiona faktura nie odzwierciedla rzeczywistego zdarzenia gospodarczego. Dotyczy to w szczególności sytuacji, gdy zdarzenie takie w ogóle nie miało miejsca.

Wybór przepisów

Ustawa z dnia 6 września 2001r. Prawo farmaceutyczne:

Art. 88. 5. Do zadań kierownika apteki należy:
5) zakup produktów leczniczych, wyłącznie od podmiotów posiadających zezwolenie na prowadzenie hurtowni farmaceutycznej oraz ich wydawanie zgodnie z art. 96.

Ustawa o VAT:

Art. 86. 1. W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Art. 88. 3a. Nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy:
4) wystawione faktury, faktury korygujące lub dokumenty celne:
a) stwierdzają czynności, które nie zostały dokonane - w części dotyczącej tych czynności.

Źródło: taxonline.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

Prezes URE: od lipca 2024 r. o ponad 40 proc. wzrosną opłaty za dystrybucję energii. O 30 zł miesięcznie więcej zapłaci przeciętne gospodarstwo domowe

Prezes URE Rafał Gawin szacuje, że w II połowie roku miesięczne rachunki za energię elektryczną, w tym za dystrybucję, wzrosną o ok. 30 zł dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na II połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh

Jakie są rezerwy walutowe Polski? Aktualne dane NBP

Rezerwy walutowe Polski w końcu kwietnia 2024 roku wyniosły 206 097,4 mln USD tj. o 1,8% więcej niż przed miesiącem i równocześnie o 15,7% więcej niż przed rokiem. Takie dane podał Narodowy Bank Polski (NBP).

MF oferuje pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44

Ministerstwo Finansów informuje, że Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44. Mogą oni wystąpić z wnioskiem m.in. o rozłożenie na raty podatku oraz odroczenie terminu jego zapłaty. MF uruchomił specjalną infolinię, gdzie poszkodowani przedsiębiorcy mogą pytać o rozliczenia podatkowe (PIT, VAT) oraz o ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych.

Zatrudnianie i rozliczanie kierowców w branży produkcyjnej. Jak i dlaczego różni się od rozliczania pozostałych pracowników?

W firmach, w których transport jest jedynie narzędziem do wykonywania ich głównego biznesu, istnieje wiele różnic pomiędzy rozliczaniem kierowców a pracowników na innych stanowiskach. Ewidencja czasu pracy i naliczenie wynagrodzenia w branży produkcyjnej to ciekawy przypadek, często także problematyczny dla kadr. Na czym polegają te różnice?

Przedawnienie prawa do zwrotu nadpłaty (art. 77 i 80 Ordynacji podatkowej)

Kiedy występuje przedawnienie prawa do zwrotu nadpłaty, co wynika z przepisów zawartych w art. 77 i 80 Ordynacji podatkowej? Co do zasady prawo do zwrotu nadpłaty podatku wygasa po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin jej zwrotu. Co jeszcze warto wiedzieć?

Ministerstwo Finansów: Coraz więcej spraw można załatwić bez wizyty w urzędzie skarbowym. Wystarczy internet i telefon

Klienci Krajowej Administracji Skarbowej coraz więcej spraw urzędowych mogą załatwić bez wizyty w urzędzie skarbowym. Jest to możliwe z dowolnego miejsca za pośrednictwem infolinii KAS lub za pośrednictwem usług e-Urzędu Skarbowego.

Pakiety medyczne dla pracowników. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczać VAT przy ich zakupie? Sprawdź, jakie są zasady

Pakiety medyczne dla pracowników. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczać VAT przy ich zakupie? Usługi w zakresie opieki medycznej podlegają zwolnieniu z VAT. Ale czy również przy odsprzedaży?

Składka zdrowotna - rozliczenie roczne za 2023 rok

20 maja jest ostatnim dniem, kiedy przedsiębiorca musi złożyć dokumenty rozliczeniowe za kwiecień 2024 r. wraz z rocznym rozliczeniem składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2023 rok. Jest to również termin na opłacenie należnych składek za kwiecień 2024 r. wraz z ewentualną dopłatą składki rocznej.

Okulary dla pracownika. O odliczeniu VAT nie przesądza wskazanie podatnika jako nabywcy. Kluczowe jest prawo do rozporządzania towarem jak właściciel

Do najczęściej popełnianych błędów VAT należą nieprawidłowości w zakresie odliczenia podatku naliczonego od zakupów dotyczących pracowników. O prawie do odliczenia nie przesądza wykazanie podatnika jako nabywcy na fakturze. Kluczowe jest nabycie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.

REKLAMA