reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Najczęstsze problemy > Jak rozliczyć niepodzielone zyski sprzed 1 stycznia 2009 r. przy przekształceniu spółki z o. o. w osobową

Jak rozliczyć niepodzielone zyski sprzed 1 stycznia 2009 r. przy przekształceniu spółki z o. o. w osobową

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał 10 czerwca 2010 r. wyrok dotyczący skutków podatkowych przekształcenia spółki z o.o. w spółkę osobową. Wątpliwości budziło, czy opodatkowanie niepodzielonych zysków przekształcanej spółki z o.o. dotyczyć może także tych zysków, które zostały wypracowane przed 1 stycznia 2009 r.

1. Z dniem 1 stycznia 2009 r. wszedł w życie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT, zgodnie z którym przekształcenie spółki kapitałowej w spółkę osobową może prowadzić do powstania przychodu po stronie wspólników spółki przekształcanej. Jest to przychód o charakterze dywidendy, a jego wysokość równa jest niepodzielonym zyskom przekształcanej spółki kapitałowej.

2. Wspomniany powyżej przychód powstaje w dniu przekształcenia i obejmuje wszystkie niepodzielone zyski wypracowane przez spółkę kapitałową, także te, które pochodzą sprzed 1 stycznia 2009 r.

To zasadnicze tezy wynikające z ustnego uzasadnienia wyroku WSA w Warszawie z 10 czerwca 2010 r. (sygn. III SA/Wa 270/10). 

Przekształcenie i niepodzielone zyski

Sprawa dotyczyła spółki z o.o., która w kwietniu 2009 r. została przekształcona w spółkę komandytową. W efekcie dotychczasowi wspólnicy spółki z o.o. – były to osoby prawne, podatnicy CIT – objęli kapitały udziałowe w spółce komandytowej w proporcjach odpowiadających ich udziałom w kapitale zakładowym przed przekształceniem.

Dodać należy, że przed przekształceniem spółka z o.o. wypracowała pewne zyski, które nie zostały podzielone miedzy wspólników. Pochodziły one sprzed 1 stycznia 2009 r., jak i z kilku miesięcy 2009 r.

Tymczasem, 1 stycznia 2009 r. wszedł w życie ważny przepis, art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT, w którym jednoznacznie stwierdzono, że wartość niepodzielonych zysków spółki kapitałowej staje się – z dniem przekształcenia na spółkę osobową – przychodem wspólników i jest to przychód o charakterze dywidendy.

Zasada niedziałania wstecz jako argument podatnika

W związku z tym spółka złożyła wniosek o interpretację do właściwego dyrektora izby skarbowej. We wniosku zadała pytanie, czy art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT ma zastosowanie do niepodzielonych zysków, wypracowanych przed 1 stycznia 2009 r.

Przedstawiła też własne stanowisko, w którym udzieliła odpowiedzi negatywnej. Jej zdaniem, opodatkowanie niepodzielonych zysków przy przekształceniu dotyczyć może tylko tych zysków, które zostały wypracowane począwszy od 1 stycznia 2009 r. 

Uzasadniając ten pogląd, spółka przypomniała, że wspomniany powyżej art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT wprowadzony został nowelizacją z 6 listopada 2008 r., a zgodnie z art. 15 i 14 tej nowelizacji, wprowadzone w niej zmiany miały zastosowanie do dochodów i strat powstałych od 1 stycznia 2009 r.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Glonek

Radca prawny / Mediator

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama