REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć niepodzielone zyski sprzed 1 stycznia 2009 r. przy przekształceniu spółki z o. o. w osobową

Paweł Przydatek
Ekspert podatkowy
PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC

REKLAMA

REKLAMA

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał 10 czerwca 2010 r. wyrok dotyczący skutków podatkowych przekształcenia spółki z o.o. w spółkę osobową. Wątpliwości budziło, czy opodatkowanie niepodzielonych zysków przekształcanej spółki z o.o. dotyczyć może także tych zysków, które zostały wypracowane przed 1 stycznia 2009 r.

1. Z dniem 1 stycznia 2009 r. wszedł w życie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT, zgodnie z którym przekształcenie spółki kapitałowej w spółkę osobową może prowadzić do powstania przychodu po stronie wspólników spółki przekształcanej. Jest to przychód o charakterze dywidendy, a jego wysokość równa jest niepodzielonym zyskom przekształcanej spółki kapitałowej.

Autopromocja

2. Wspomniany powyżej przychód powstaje w dniu przekształcenia i obejmuje wszystkie niepodzielone zyski wypracowane przez spółkę kapitałową, także te, które pochodzą sprzed 1 stycznia 2009 r.

To zasadnicze tezy wynikające z ustnego uzasadnienia wyroku WSA w Warszawie z 10 czerwca 2010 r. (sygn. III SA/Wa 270/10). 

Przekształcenie i niepodzielone zyski

Sprawa dotyczyła spółki z o.o., która w kwietniu 2009 r. została przekształcona w spółkę komandytową. W efekcie dotychczasowi wspólnicy spółki z o.o. – były to osoby prawne, podatnicy CIT – objęli kapitały udziałowe w spółce komandytowej w proporcjach odpowiadających ich udziałom w kapitale zakładowym przed przekształceniem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodać należy, że przed przekształceniem spółka z o.o. wypracowała pewne zyski, które nie zostały podzielone miedzy wspólników. Pochodziły one sprzed 1 stycznia 2009 r., jak i z kilku miesięcy 2009 r.

Tymczasem, 1 stycznia 2009 r. wszedł w życie ważny przepis, art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT, w którym jednoznacznie stwierdzono, że wartość niepodzielonych zysków spółki kapitałowej staje się – z dniem przekształcenia na spółkę osobową – przychodem wspólników i jest to przychód o charakterze dywidendy.

Zasada niedziałania wstecz jako argument podatnika

W związku z tym spółka złożyła wniosek o interpretację do właściwego dyrektora izby skarbowej. We wniosku zadała pytanie, czy art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT ma zastosowanie do niepodzielonych zysków, wypracowanych przed 1 stycznia 2009 r.

Przedstawiła też własne stanowisko, w którym udzieliła odpowiedzi negatywnej. Jej zdaniem, opodatkowanie niepodzielonych zysków przy przekształceniu dotyczyć może tylko tych zysków, które zostały wypracowane począwszy od 1 stycznia 2009 r. 

Uzasadniając ten pogląd, spółka przypomniała, że wspomniany powyżej art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT wprowadzony został nowelizacją z 6 listopada 2008 r., a zgodnie z art. 15 i 14 tej nowelizacji, wprowadzone w niej zmiany miały zastosowanie do dochodów i strat powstałych od 1 stycznia 2009 r.

Zdaniem Spółki oznacza to, że opodatkowaniu CIT na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT mogą podlegać – na dzień przekształcenia – jedynie te dochody, które wynikają z niepodzielonych zysków sprzed 1 stycznia 2009 r. Przeciwne stanowisko stanowiłoby – zdaniem wnioskodawcy – naruszenie konstytucyjnej zasady niedziałania prawa wstecz.

Decyduje dzień przekształcenia 

W odpowiedzi na wniosek, dyrektor IS wydał interpretację, w której stwierdził, że stanowisko spółki było nieprawidłowe. W uzasadnieniu interpretacji stwierdził, że w myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT, przychód z tytułu niepodzielonych zysków powstaje w momencie przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę osobową, co wynika wprost z brzmienia tego przepisu.

Przychód ten może się wiązać tylko z przekształceniem, które zostało lub zostanie dokonane po 1 stycznia 2009 r. Dlatego też działanie prawa wstecz nie nastąpi nawet jeżeli część niepodzielonych zysków, które zostaną uwzględnione w podstawie opodatkowania, pochodzić będzie sprzed 1 stycznia 2010 r.

Autopromocja

Polecamy: Interpretacje podatkowe od A do Z

Spółka nie pogodziła się z tą interpretacją i wniosła skargę do WSA w Warszawie. Po rozpatrzeniu skargi, sąd uznał, że rację miał organ podatkowy. Dlatego też skargę oddalił.

W ślad za dyrektorem IS, WSA stwierdził, że przychód, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT powstaje w momencie przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę osobową. Jeżeli powstaje on po 1 stycznia 2009 r., to nie ma przeszkód by opodatkowanie dotyczyło całości niepodzielonych zysków przekształcanej spółki kapitałowej, także tych, które zostały wypracowane przed 2009 r.

Autopromocja

Polecamy: Czy obiad z kontrahentem w restauracji to reprezentacja, czy koszt uzyskania przychodu

Wybór przepisów:

Ustawa o CIT - art. 10. 1. Dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji), w tym także:
8) wartość niepodzielonych zysków w spółkach kapitałowych w przypadku przekształcenia tych spółek w spółki osobowe; przychód określa się na dzień przekształcenia.

Źródło: taxonline.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zadeklarowałaś składki od 8000 zł? Chciałaś zdobyć dobry zasiłek? ZUS obniży podstawę 8000 zł i odbierze świadczenie

  ZUS może obniżać podstawę składek społecznych zadeklarowanych przez przedsiębiorcę, który przez krótki czas płaci wysokie składki społeczne. Jego celem jest "nabicie" wysokiej podstawy składek przez kilka miesięcy, by później otrzymywać wysoki zasiłek (np. macierzyński). 

  Zmiany: zwolnienie z PIT zapomóg do 10 000 zł tylko do końca 2023 r. W 2024 r. będzie gorzej

  Tylko do końca 2023 r. wysokie limity zwolnień w PIT dla niektórych zapomóg. Już od 1 stycznia 2024 r. gorsze warunki podatkowe dla tych świadczeń.

  Ile lat trzeba pracować by dostać emeryturę. Jak zagwarantować sobie minimalną emeryturę - 1 588,44 zł do corocznej waloryzacji

  Po to każdy pracujący na etacie jest zobowiązany do płacenia obowiązkowo składek na ubezpieczenie społeczne – podobnie jak jego pracodawca – by w przyszłości gdy już osiągnie ustawowy wiek emerytalny mógł złożyć wniosek o emeryturę i już do końca życia otrzymywać z ZUS takie świadczenie, które zapewni mu utrzymanie, podobnie jak wcześniej zapewniało wynagrodzenie za pracę. Mało kto jest zadowolony ze swojej emerytury, a ściślej – jej wysokości.

  MF ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail o zwrocie podatku

  Ministerstwo Finansów ostrzegło dzisiaj przed fałszywymi wiadomościami o zwrocie podatku. Resort podkreślił, że ani MF, ani KAS nie wysyłają tego typu wiadomości do podatników.

  Zamknięcie roku podatkowego 2023 – o czym muszą pamiętać przedsiębiorcy?

  Przedsiębiorcy przed zakończeniem roku podatkowego muszą wykonać wiele różnych czynności, takich jak sporządzenie inwentaryzacji czy weryfikacja ujęcia wszystkich wydatków w działalności gospodarczej. Przygotowana roczna dokumentacja pozwoli na sporządzenie i złożenie zeznania rocznego.

  Czy zostaną nałożone nowe podatki na spółki Skarbu Państwa?

  Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała posłanka Polska2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

  Wysoki wzrost wynagrodzeń. Jak bardzo ożywi inflację?

  Wynagrodzenia realne wzrosły w najwyższym tempie od lutego 2019 r. Natomiast dwucyfrowe tempo wzrostu nominalnych płac, które jest czynnikiem napędzającym inflację, utrzymuje się od początku 2022 r. Dynamika konsumpcji znów rośnie.

  Funkcjonariusze KAS wykryli proceder obrotu podrabianą odzieżą. Wartość zajętego towaru to ponad 1 mln zł

  Warmińsko-mazurscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z policją ujawnili proceder obrotu odzieżą z podrabianymi znakami znanych marek odzieżowych - poinformowały obie służby. Wartość ubrań zabezpieczonych w magazynach i mieszkaniach na terenie Elbląga i Pasłęka to ponad 1 mln zł.

  Szybki szacunek inflacji w listopadzie 2023 r. Dane GUS

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. Pełne dane o listopadowej inflacji GUS przekaże 15 grudnia.

  Jednorazowe odszkodowania ZUS w 2024 roku

  Jednorazowe odszkodowania od ZUS w pierwszym kwartale 2024 roku są już znane. Określa je obwieszczenie MRiPS. Jakie dokładnie wypłaty z ZUS należą się w przypadku uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową?

  REKLAMA