| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Obowiązek podatkowy w imporcie towarów

Obowiązek podatkowy w imporcie towarów

Obowiązek podatkowy w imporcie towarów powstaje z chwilą powstania długu celnego.

Przez import towarów rozumie się przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego (czyli spoza UE) na terytorium kraju. Import towarów podlega co do zasady opodatkowaniu VAT. Stosownie do art. 19 ust. 7 ustawy o VAT zasadą jest, że obowiązek podatkowy w imporcie towarów powstaje z chwilą powstania długu celnego.

Na podstawie art. 29 ust. 13 ustawy, podstawą opodatkowania w imporcie towarów jest wartość celna powiększona o należne cło. Jeżeli przedmiotem importu są towary opodatkowane podatkiem akcyzowym, podstawą opodatkowania jest wartość celna powiększona o należne cło.

Jak z tego wynika, moment powstania obowiązku podatkowego w imporcie jest ściśle związany z powstaniem zobowiązania do zapłaty cła lub innych opłat. Zapłacony z tytułu importu podatek VAT, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy, podlega odliczeniu w zakresie, w jakim towar będzie wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT, w przypadku importu towarów kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot wynikająca z dokumentu celnego. Wobec powyższego, stanowisko Strony jest prawidłowe, iż w przypadku importu przedmiotowej przędzy do wyliczenia podatku VAT stosujemy kurs z dokumentu celnego SAD.

Stosownie do art. 19 ust. 7 ustawy o VAT, zasadą jest, że obowiązek podatkowy w imporcie towarów powstaje z chwilą powstania długu celnego, z przewidzianymi jednak w ustawie wyjątkami. 

W przypadku objęcia bowiem towarów procedurą celną:
1) uszlachetniania czynnego w systemie ceł zwrotnych,
2) odprawy czasowej z częściowym zwolnieniem od należności celnych przywozowych,
3) przetwarzania pod kontrolą celną
- obowiązek podatkowy z tytułu importu towarów powstaje z chwilą objęcia towarów tą procedurą.

Jeżeli jednak import towarów objęty jest procedurą celną:
1) składu celnego,
2) odprawy czasowej z całkowitym zwolnieniem od należności celnych przywozoowych,
3) uszlachetniania czynnego w systemie zawieszeń,
4) tranzytu,
a od towarów tych pobierane są opłaty wyrównawcze lub opłaty o podobnym charakterze i nie powstaje jednocześnie dług celny
- obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wymagalności tych opłat.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, jak również przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie nie określają, jaki należy zastosować kurs waluty przy imporcie towarów. Wynika to z faktu, iż po dokonaniu importu towarów nie ma potrzeby ponownego przeliczania kwoty wynikającej z faktury na walutę polską, bowiem kwoty podatku wyliczone są w dokumencie odprawy celnej.

Podstawa prawna: art. 19 ust. 7-9 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U z 2004 Nr 54 poz 535 ze zm.)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Krzysztofik

Dyrektor zarządzający 2Sisters PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »